Ryby - charakterystyka ogólna

 

 

Symbolem zodiakalnego znaku Ryb są dwie ryby. Nie jedna, a dwie. Jedna nad drugą, głowy w przeciwnych kierunkach.

Nasza Ryba idzie przez życie niezdecydowana, albowiem dwie rybki w godle nie mogą jakoś uzgodnić między sobą postępowania. Zazwyczaj są im potrzebne pewne impulsy od zewnątrz, wpływające na utrzymanie jakiegoś określonego kierunku.

W ogóle ruchy wszystkich ryb zdają się być bezcelowe. Takie pływanie tu i tam. Otóż nasza Ryba też idzie przez życie jakimś dziwacznym zygzakiem. Dwoistość jej natury ciągnie ją raz w tę stronę, raz w tamtą. Co chce jedna rybka (ta w herbie), tego nie chce ta druga i tak w kółko.

Ludzie ze znaku Ryb są trudni do zrozumienia. Nic dziwnego. Któż potrafi wczuć się w takiego oryginała? Taka Ryba zastanawia się na przykład, jaki obrać zawód, czy zostać kupcem lub hotelarzem. W końcu decyduje się na muzyka i... wykłada matematykę w jakimś liceum.

Zaprosisz Rybę na obiad - zgodzi się przyjść. Krótko potem telefonuje, że nie przyjdzie. Kiedy już wszyscy siedzą przy stole, Ryba zjawia się niespodziewanie.

Ktoś zabierze Rybę na wyścigi konne - Ryba pójdzie chętnie, choć nie zna się na koniach. Ktoś jej poradzi, aby postawiła dwadzieścia złotych na pewniaka na "Złotą Strzałę" - Ryba jest zachwycona. Idzie do kasy i stawia na jakąś chabetę Wega, bo słowo to przypomniało jej sławnego francuskiego generała z czasów pierwszej wojny światowej, o którym czytała przed kilku laty. Lecz nazwisko tego oficera brzmi Weygand, a nie Wegand, o czym nasza Ryba nie pamięta. Lecz o dziwo, Wega robi wszystkim niespodziankę i przychodzi pierwsza do mety.

Można powiedzieć, że wiele Ryb dochodzi do właściwych wniosków na podstawie mylnych założeń. Jakby to nazwać? Intuicją? Instynktem?

Ryby miewają przeczucia, jakieś przystępy przewidywania. Nie ma sensu, aby ktoś starał się je odwieść od wsłuchiwania się w ich wewnętrzne głosy.

Większość Ryb to ludzie łagodni i ustępliwi, lecz nikt ich nie przekona, że mogą się mylić, że postępują nielogicznie, nierozsądnie. W takich wypadkach Ryby stają się uparte jak muły.

Ludzie urodzeni w znaku Ryb prawie zawsze lubią muzykę, zgodę i spokój. Często interesują się matematyką. Lubią także morze, sporty wodne, czasem alkohol itp., taniec, marzenia. Interesuje je także okultyzm, sprawy trudne do wyjaśnienia naukowo. Chcąc postawić na swoim, posługują się nieraz narzekaniem i utyskiwaniem, wzbudzającym litość.

Czego Ryby nie lubią? - Właściwie nie ma takiej rzeczy, która by działała Rybom na nerwy, która by je irytowała i doprowadzała do złości. Nieraz występuje u nich małostkowa swarliwość. Może najbardziej uczulone są na chamstwo.

Udzielanie Rybom rad to zajęcie niewdzięczne, nawet wówczas, gdy o te rady proszą. Człowiek ma wrażenie, że rozmawia z dziwakiem. Tymczasem okazuje się, że mimo sprzeczności w charakterze i w postępowaniu, nasza Ryba dochodzi w życiu do czegoś. Tak więc miała słuszność postępując tak, a nie inaczej, choć właściwie, logicznie myśląc, tej słuszności nie powinna była mieć.

Chwilami ma się wrażenie, że przyroda stworzyła Ryby po to, aby nam udowodnić jak mało warte lub wyraziwszy się łagodniej, jak mało konieczne jest logiczne myślenie, konsekwencja w postępowaniu i w ogóle cały porządek naszego świata, na którym opiera się nasze życie i z którego to porządku jesteśmy tacy dumni.

Inteligencja większości Ryb jest mało błyskotliwa, słabo rzuca się w oczy. Może się więc zdarzyć, że niektórzy ludzie, których postępowanie jest trochę obliczone na efekt - na przykład Lew - będą traktowali Ryby z pewnym lekceważeniem. W każdym razie, prawie wszyscy ludzie ze znaku Ryb są pod jakimś względem naiwni. Na ich korzyć należy jednak podkreślić, że w tym znaku spotyka się często matematyków.

Ludzie mają o Rybach zazwyczaj mylne zdanie. Myślą często, że są to typy trochę stuknięte. Tymczasem nieprawdopodobna subtelność, czułość i wrażliwość pozwalają Rybom wyczuwać, przeczuwać, kojarzyć ze sobą fakty, zdarzenia, objawy, zjawiska, tam, gdzie przeciętny człowiek nie czuje i nie widzi niczego.

Często spotyka się w tym znaku jasnowidzów, telepatów, wizjonerów, psychometrów, a także i media, których parapsychiczne zdolności i dziwne umiejętności dzisiejsza nauka u nas neguje tak zwanym "nowoczesnym" światopoglądem naukowym, względnie są dziś jeszcze niemożliwe do wytłumaczenia i wyjaśnienia przy pomocy naszych laboratoriów.

Oczywiście, że Rybom zdarza się popełniać głupstwa, mimo wrodzonej umiejętności przewidywania. Trzeba jednak przyznać, że nawet gdy Ryba postąpi absurdalnie, bezsensownie, później prawie zawsze potrafi z pozornie beznadziejnej sytuacji wywinąć się w jakiś dziwny sposób i stanąć znów na nogi tam, gdzie inny typ człowieka nie dałby sobie rady.

Ludzie ze znaku Ryb często czują pociąg do alkoholu, do narkotyków lub lekarstw. Pod tym względem powinni być ostrożni, nie mają bowiem odporności np. Skorpiona, którego organizm łatwiej znosi wszelkiego rodzaju używki i medykamenty.

Dziewczęta ze znaku Ryb mają charakterystyczną urodę. Delikatne, eteryczne, często roztaczają urok rusałek z bajek Andersena.

Mężczyzna ze znaku Ryb miewa nieraz kaczkowaty, człapiący chód. U kobiet znów obserwujemy lekkość w poruszaniu się. Bywają one często dobrymi tancerkami.

Pod względem ogólnych cech charakteru, kobiety z Ryb nie różnią się wiele od mężczyzn. U obojga widuje się powściągliwość, marzycielskość, nieśmiałość, często bojaźliwość i jakby pewną bezbarwność.

W znaku tym spotykamy jednak, aczkolwiek rzadko, jaskrawe odchylenia od typu przeciętnego. Jako przykład można wymienić sławnych podróżników: Sven Hedina (ur. 19.2.), u którego słońce jest na granicy Ryb i Wodnika oraz Livingstona (ur. 19.3.), mającego słońce na granicy Ryb i Barana. Sąsiadujące obok dynamiczne znaki Barana i Wodnika dały spokojnym Rybom odpowiedni "napęd", obdarzając je ruchliwością i przedsiębiorczością.

W wojskowości widuje się Ryby bardzo rzadko. W ostatnich czasach urodziło się w tym znaku dwóch sławnych admirałów. Są nimi John Tovey (ur. 7.3.), który zatopił "Bismarcka" oraz Nimitz (ur. 24. 2.), który zniszczył flotę japońską na Pacyfiku. Ten ostatni miał słońce blisko Wodnika, także generał Dwernicki urodził się w Rybach (19.3.1779), mając słońce blisko Barana.

Na ogół jednak rodzą się w Rybach typy chwiejne, niezdecydowane, życiowo nieśmiałe. Słabe, bierne charaktery, podlegające łatwo cudzym wpływom. Brak im stanowczości i energii, gdy chodzi o powzięcie ważniejszych decyzji. Wspomniane wyjątki są rzadkością.

Klasycznym przykładem dla znaku Ryb jest zmarły przed laty profesor Albert Einstein, genialny fizyk i matematyk. W życiu codziennym był on roztargnionym profesorem, naiwnym jak dziecko. W ogóle roztargnionych profesorów spotykamy w Rybach często, genialnych natomiast rzadko. W starszym wieku ludzie z Ryb dość chętnie żyją w osamotnieniu. Nawet gdy są w stanie małżeńskim, mają skłonności do życia w samotności.

W ścisłym gronie najbliższych przyjaciół potrafią Ryby być rozmowne, wesołe i umieją okazać dużo serdeczności i ciepła, albowiem dominującą cechą ich usposobienia jest uczuciowość. W większym towarzystwie Ryby czują się nieswojo. Są onieśmielone i speszone. Może dlatego chętnie piją wódkę w takich wypadkach, dla stłumienia w sobie oporów.

Rzadko zdarza się, aby Ryby dochodziły do wysokiego, odpowiedzialnego stanowiska. Nie mają zresztą pod tym względem żadnych szczególnych ambicji. Najlepiej czują się w środowisku skromnym, wiodą życie spokojne, ceniąc sobie bardziej bezbarwne zacisze domowe, niż eksponowane stanowiska, gdzie każdy dzień przebiega w podnieceniu i niepokoju. U Ryb obojga płci niezmiernie ważny jest dobór odpowiedniego partnera. Kiedy wymaganiom tym stanie się zadość, życie seksualne Ryb jest wówczas aktywne, a nawet dość trudne do wyczerpania. Można powiedzieć, że pod tym względem Ryby są na drugim miejscu po Skorpionie,- który stoi na czele wszystkich znaków w tej dziedzinie. Pan Skorpion jest znany z tego, iż szczególnie podobają mu się blondynki, brunetki i szatynki oraz wszelkie inne panie z temperamentem.

Towarzysz życia Ryby musi być dobrany starannie i z rozwagą, albowiem jej seksualizm jest zawsze związany ze ściśle określonym typem.

W miłości dominuje u Ryb uczucie i tylko na tej drodze może dojść do zbliżenia partnerów.

Mimo wielu cech wskazujących na nierealne podejście do życia, pani Ryba jest zainteresowana położeniem finansowym przyszłego partnera. Nie wynika to jednak z materialistycznego nastawienia, jak to widzimy u Byka, ale z zapobiegliwości, której celem jest zabezpieczenie wspólnej przyszłości obojga małżonków i ich dzieci.

Z natury nieco skryte, Ryby niechętnie wywnętrzają się ze swoich myśli nawet przed rodzicami i rodzeństwem. Swe małe tajemnice wolą powierzać pamiętnikom. Młode Ryby są spokojne i grzeczne, wszędzie więc są mile widziane. Lubią zwierzęta i kwiaty.

Należy jeszcze poświęcić kilka słów wygodnictwu Ryb. Większość osób z tego znaku nie cierpi wariackiego tempa pracy, które wspaniale odpowiada Baranowi i Skorpionowi. Ryby cechuje pewna bierność: - A może mi ktoś udzieli pomocy? Dlatego nieraz jest wskazane, aby przy boku Ryby stanęła kobieta pełna dynamiki i optymizmu życiowego i wsparła partnera trochę swą aktywnością.

Pan Ryba dla swego pasywnego charakteru znajdzie harmonijne uzupełnienie w kobiecie energicznej i zdecydowanej. Związek taki podkreśli co prawda pantoflarskie właściwości męża, ale wpłynie korzystnie na jego z natury dość bierny stosunek do świata.

Gdy okoliczności będą wymagały twardego, nieustępliwego wystąpienia, pewnej dozy bezwzględności i nieugiętej aktywności, Ryby nie staną do walki wręcz, a będą wolały zrezygnować ze swych praw, biernie godząc się z losem. Możliwe, że w związku z tą cechą spotyka się w tym znaku częściej kompleksy pomniejszonej wartości.

Także plany i pomysły finansowe są u Ryb często dziwaczne. Na ogół Rybki uważają, iż pieniądze są do wydawania. Rybka nie jest dusigroszem. Łatwo rozstaje się z zarobionymi pieniędzmi. Z tarapatów finansowych Rybki zawsze jakoś się wykręcają. Tylko nieliczne są strachliwo - oszczędne.

Co do pobudliwości seksualnej należy pamiętać, że pani Ryba ma trochę spóźniony zapłon. Jeżeli partner nie będzie się z tym liczył, w małżeństwie łatwo o nieszczęście. Jak już wspomniałem na wstępie, cechy charakteru ulegają dużym zmianom, jeśli czyjeś słońce znajduje się w pobliżu poprzedniego lub następnego znaku.

Taka jest ogólna charakterystyka większości osób ze znaku Ryb. Nie myślmy jednak, że wszystkie Ryby są bez wyjątku uosobieniem łagodności. I w tym znaku spotyka się szubrawców i łajdaków, lecz ich niewłaściwe postępowanie będzie zakulisowe. W wypadkach skrajnie ujemnych Ryba nie zawaha się przed drobnymi świństewkami, ale do wielkiego draństwa brak jej będzie rozmachu, odpowiedniego "charakteru", jaki ma na przykład Skorpion.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

W Rybach rodzą się najspokojniejsi ludzie ze wszystkich znaków, lecz umyśl ich bywa bystry i żywy. Stosunkowo niewiele mają zmysłu rodzinnego, zanikającego z biegiem lat. Później występują często skłonności do samotnego trybu życia. Często wygodnictwo. Ofiarność. Wrażliwość. Niezdecydowanie. Ambicje w sensie socjalnym skromne. Nie pragną być milionerami, wystarczy, że mogliby żyć na ich poziomie. Pewna podejrzliwość w stosunku do ludzi obcych. Trudny dobór właściwego partnera. Problemy wymagające nieustępliwości, twardości lub pewnej gruboskórności musi załatwiać partner. Co grozi Rybie? Łatwowierność w stosunku do partnera i wynikające z tego konsekwencje.

PAN RYBA I PANNA BARAN

Para ta może ze sobą żyć zgodnie, jeżeli pan Ryba zgodzi się na domowe rządy pani Baran, rezygnując w dużym stopniu ze swego Ja. Pan Ryba jest łagodny, uczuciowy, więc żona ze znaku Barana byłaby dla jego biernego charakteru skutecznym uzupełnieniem. Ponieważ ona ma silniejszy charakter niż pan Ryba, nie byłoby między nimi większych dysonansów. Jednak należy także pamiętać o tym, że pani Baran to kobieta z temperamentem. Poza tym pan Ryba jest cierpliwy, ustępliwy i pełen względów dla partnerki, która bywa impulsywna, a często i nietaktowna. On to typ marzycielski, ona zaś realistka energiczna i bojowa. Nie zawsze więc para Ryba-Baran bywa ze sobą szczęśliwa. Profesor Jung daje temu związkowi 3 punkty, chyba zgodnie z opinią innych fachowców.

PAN RYBA I PANNA BYK

Istnieje wiele danych ku temu, aby pan Ryba i pani Byk utworzyli zgodne ze sobą stadło małżeńskie. Upór pani Byk natrafia na łagodność i ustępliwość pana Ryby. Oboje łączy miłość do dzieci, pragną też wieść życie spokojne. Seksualizm obojga jest harmonijnie utemperowany i jakby dostrojony. Są ze sobą zgodni. W związku tym pani Byk jest aktywniejsza. Żadne z nich nie lubi rozwodów i nie ma nadmiernie wybujałych ambicji. Tak więc profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów, zgodnie z poglądami innych charakterologów.

PAN RYBA I PANNA BLIŹNIAK

Między wrażliwym, marzycielskim i spokojnym panem Rybą, a nerwową, pobudliwą i ruchliwą Bliźniaczką dość trudno o bliższy kontakt duchowy. Bliźniaczką ma bardzo szeroki zakres zainteresowań, lecz niewiele zainteresowania dla spraw domowych, w przeciwieństwie do pana Ryby, którego fascynacje idą w innych kierunkach. Umysłowość obojga ma niewiele punktów stycznych. Także harmonia seksualna obojga jest słaba. Tak więc 3 punkty, które tej parze przyznaje profesor Jung, to chyba jeszcze za wiele.

PAN RYBA I PANNA RAK

Ciepło domowe, macierzyńskość, uczuciowość. Oto czego spodziewa się znaleźć w małżeństwie pan Ryba. Można powiedzieć, że pod tym względem pani Rak będzie dla Ryby ideałem. Rzadko widuje się sprzeczki lub nieporozumienia u osób o tak subtelnej uczuciowości, jaka cechuje Raka i Rybę. Oboje pragną mieć przytulne mieszkanie, dzieci kochane i wieść życie spokojne, pogodne, bez niespodzianek. Nie ulega wątpliwości, że te dwa znaki harmonizują ze sobą wspaniale. Profesor Jung ocenia tę parę na 5 punktów, co jest zgodne z poglądami innych znawców tego zagadnienia.

PAN RYBA I PANNA LEW

Zachodzi obawa, że dla pełnej życia i temperamentu pani Lew może panu Rybie nie starczyć tchu. Ich psychiki bardzo się od siebie różnią. Komu jak komu, ale pani Lew partner musi czymś imponować, a to jest dla Ryby zadanie trudne. Może w pewnych okolicznościach potrafiłby pan Ryba zdobyć serce pani Lew, lecz czy ją potrafi, utrzymać przy sobie? Sprzeczność ich stosunku do życia jest tak istotna, że pan profesor Jung dał tej parze tylko 2 punkty.

PAN RYBA I PANNA PANNA

W stosunkach z innymi znakami tak Ryba jak i Panna są seksualnie nieco chłodni. Jednak w tym wypadku partnerzy uzupełniają się i działają na siebie pobudzająco. Niestety, ich psychika jest odrębna. Niewiele między nimi zrozumienia duchowego. Z czasem może nastąpić pewne ochłodzenie wzajemne. 4 punkty od profesora Junga to chyba ocena optymistyczna.

PAN RYBA I PANNA WAGA

Cechy obojga niezbyt się uzupełniają. Pani Wadze nie zawsze będzie się udawało rozruszać flegmatycznego pana Rybę. Poza tym oboje są ludźmi o nastrojach zmiennych. Brak wzajemnego zrozumienia między nimi. Pewna zdolność dostosowania się przez panią Wagę niewiele poprawi sytuację. Atrakcyjność seksualna okresowo będzie ulegała wahaniom. O całkowitej harmonii trudno będzie tu mówić. Profesor Jung daje tej parze 2 punkty, chyba zgodnie z opinią innych znawców tych zagadnień.

PAN RYBA I PANNA SKORPION

Ciekawe, że na skutek pewnego powinowactwa duchowego obu znaków, panu Rybie nie przeszkadza despotyzm pani Skorpion. Oba znaki uzupełniają się całkiem dobrze pod względem seksualnym. Namiętna, pełna temperamentu pani Skorpion potrafi rozruszać flegmatycznego męża z Ryby. Także życie domowe obojga przebiega harmonijnie. Oczywiście, że wszędzie spotyka się wyjątki, jednak znaczna większość z tych znaków może liczyć na zgodne współżycie. Łagodność, ustępliwość oraz wygodnictwo pana Ryby godzą się z arbitralnością partnerki. Także wiąże ich ze sobą podobna uczuciowość. Profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów. Zgoda, ale pod warunkiem, że pani Skorpion będzie traktowała bierność partnera jako zaletę.

PAN RYBA I PANNA STRZELEC

Nieco przewrażliwionemu panu Rybie nie bardzo odpowiada samowolna, gorąca i aktywna Łuczniczka. Jej bojowe nastawienie do życia - czego by np. pan Baran nie zauważył - pana Rybę będzie raziło. Jej zaś wrażliwość dla Ryby będzie niezrozumiała. W dziedzinie seksualnej istnieje między nimi niewiele wyczucia. Oboje nie mają właściwego podejścia. Temperament panny Strzelec jest co prawda zdolny do rozruszania flegmatycznego partnera, jednak inicjatywa pana Ryby jest w porównaniu do innych znaków bardzo słaba. Kiedy zsumujemy wszystkie za i przeciw tego związku, minusy zdają się przeważać. Taka jest ogólna opinia, do której przychyla się także i profesor Jung, dając tej parze tylko 1 punkt.

PAN RYBA I PANNA KOZIOROŻEC

Od obojga wieje jakby chłód. Na ogół w tym zestawieniu spotyka się małżeństwa z rozsądku, albowiem problemy erotyczne schodzą na plan drugi. Natomiast na czoło wysuwają się zagadnienia przyjaźni, koleżeństwa i problemy zawodowe. Oboje są spokojni, flegmatyczni i potrafią dobrze dostosować się do partnera(ki). Profesor Jung jest zdania, że zestawienie Ryba-Koziorożec może dać małżeństwo harmonijne, pod warunkiem, że nie będzie opierało się głównie na życiu seksualnym. Daje im aż 5 punktów. Chyba za wiele.

PAN RYBA I PANNA WODNIK

Harmonia tych dwóch znaków jest względna. Życie seksualne takie sobie. Interesująca Wodniczka ma wymagania specjalne w sensie intelektualnym. Jeżeli pan Ryba jest zwykłym przeciętniakiem, niech sobie da spokój. Wodniczka ma duże zdolności przystosowania się. W ogóle jej umysł jest giętki, bystry, lotny. Intuicyjny sposób myślenia pana Ryby bywa często powodem zadrażnień. Jeżeli każde ustąpi w połowie drogi, może być z nich małżeństwo szczęśliwe. Profesor Jung daje tu 3 punkty.

PAN I PANNA RYBA

Więzy psychiczne mogą złączyć dwie Ryby w trwały związek małżeński. Zainteresowania erotyczne grają w takim związku rolę drugoplanową. Ich miłość polega, zwłaszcza w okresie późniejszym, na wzajemnym, intuicyjnym zrozumieniu, na uczuciu subtelnym, nie dla każdego zrozumiałym. Okresowe dysonanse występują z powodu zmienności nastrojów obojga. Oba typy raczej sobie wierne, dzięki umiarkowanym temperamentom. Z tego wynika niewiele powodów do zazdrości Profesor Carl Gustaw Jung przyznaje tej parze tylko 1 punkt. Autor, jak i inni znawcy problemów astrologicznych, jest nieco odmiennego zdania. Trzy punkty można by obojgu przyznać bez- zastrzeżeń.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU RYB

Łagodna, uczuciowa i wrażliwa pani Ryba ma serce miękkie jak wosk, chociaż często stara się to ukryć przed otoczeniem. Pragnie być kochaną i kochać wiernie i trwale -"na zawsze". Niestety, tak się składa, że co trzecia Ryba się rozwodzi (w świetle statystyki) lub z jakichś innych powodów traci partnera. Niejednokrotnie traci go z własnej winy. Rybka ma w sobie morze uczucia, którego starczyłoby na obdzielenie kilku jej zodiakalnych sióstr. Niestety, często spotykają ją rozczarowania, a nagrodą za wielką miłość z reguły jest niewdzięczność. Będąc zmuszona raz i drugi ogłaszać upadłość swych uczuć, próbuje dostosować się do partnera. Stara się żyć nadzieją, że wszystko zmieni się na lepsze, a ona zapomni o przeżytych rozczarowaniach. Myśląc o nich, Rybka cierpi w milczeniu i nie skarży się. Rybki często po kryjomu płaczą. Dlatego też w starych bajkach perły uchodzą za zaczarowane łzy ukrytych zmartwień sercowych skrzywdzonych kobiet.

Gadatliwa pani Ryba jest trochę niewolnicą własnego domu. Często zdarza się, że rodzina wykorzystuje jej dobroć i ofiarność. Szczególnie, gdy ktoś w domu zachoruje, mama Ryba potrafi poświęcić pacjentowi bezsenne noce. Pani Ryba ma dużo zmysłu estetycznego. Będzie dążyła do upiększenia mieszkania, ale w sposób oszczędny i niezbyt kosztowny. Jej dom jest jej światem. Należy więc iść jej na rękę w tych staraniach.

Zdrowie pani Ryby zdaje się szwankować częściej, niż u innych kobiet. Należy więc oszczędzać jej siły i pomagać na każdym kroku. O ile warunki na to pozwalają, trzeba z nią wyjechać na urlop nad morze, bo tak się dziwnie składa, że Ryba jak prawdziwa ryba lubi wodę.

Miękka, uległa i ustępliwa pani Ryba jest w życiu dzielna, ale wymaga wyrozumiałego, oględnego traktowania. W stosunku do partnerów bywa nieraz nieśmiała i bojaźliwa.

Kto pragnie żony uczuciowej, wrażliwej i receptywnej, reagującej subtelnie na każdy przejaw tkliwości, niech się rozejrzy wśród dziewcząt ze znaku Ryb.

Żony z Raka i Ryb to najbardziej uczuciowe i delikatne kobiety. Dlatego tak im trudno dobrać sobie właściwego partnera. W życiu seksualnym Rybka ma nieco spóźniony zapłon.

Jeżeli więc partnerowi brak doświadczenia i o tym ważnym szczególe nie wie, łatwo u Rybki o nerwice i inne dolegliwości. Pomawianie Rybki o rybi temperament jest krzywdzące i wynika z nieznajomości jej psychiki. Kiedy towarzysz życia jest dobrany właściwie, skromna Rybka rozkwita niebawem jak Królowa Nocy, promieniując szczęściem i miłością.

Niech nikt nie myśli, że Rybka jest jakąś niedojdą życiową. Przeciwnie, potrafi ona doskonale dawać sobie radę w życiu, choć czyni to w sposób inny, niż jej siostry z pozostałych znaków.

Odpowiednim partnerem dla Ryby jest przede wszystkim RAK. Obu znakami rządzą bowiem uczucie i delikatność. Oboje są domatorami kochającymi rodzinę i dzieci. Zmienność nastrojów u nich nie jest niebezpieczna dla harmonii współżycia. Życie seksualne u obojga stoi raczej na drugim miejscu, ustępując pierwszego miejsca głębokiemu uczuciu.

Także w znaku SKORPIONA spotyka się partnerów odpowiednich dla Ryby, choć żywiołowość męża z tego znaku Rybkę trochę onieśmiela. Lecz Skorpion będzie ostoją dla żony w chwilach niezdecydowania lub zwątpienia i w chwilach, kiedy będzie chodziło o wywalczenie czegoś.

W następnej kolejności można rozglądać się także wśród panów ze znaku BYKA, KOZIOROŻCA i PANNY, których przedstawiciele mogą być dobrą podporą życiową Ryby. Znaki te cechuje delikatność, na co Rybka jest szczególnie wrażliwa.

MĄŻ ZE ZNAKU RYB

Współżycie z mężem, mającym słońce w znaku Ryb nie jest trudne. Większość tych panów to marzyciele. Nie jest to równoznaczne z niedołęstwem, lecz w życiu codziennym daje pewne utrudnienie.

Ryby są w życiu niezbyt wymagającymi partnerami. Na siebie zarobią bez trudu, jednak ich żony na wielkie luksusy nie mają co liczyć. Pewien pan Ryba tak podkreślił swój życiowy punkt widzenia: nie pragnę być miliarderem, ale chętnie żyłbym jak milioner.

Do dobrych i przyjemnych cech pana Ryby należy brak nadmiernego krytycyzmu. Nawet z trudną we współżyciu teściową będzie on starał się żyć w zgodzie i rozumieć jej punkt widzenia. W sprawach finansowych pan Ryba nie jest rozrzutny, a raczej niegospodarny. Wprawdzie nie zawsze, lecz często. Zależy to od pory dnia, w której się urodził. Delikatność i pewne przewrażliwienie psychiczne są przyczyną zmiennych nastrojów pana Ryby, ale mądra żona potrafi wygładzić zmarszczone czoło męża. W większości wypadków dzieci kochają tatę Rybę i żyją z nim w harmonii i zgodzie. Pewna wrodzona naiwność oraz swoista, pokojowa i niezbyt agresywna filozofia życiowa pana Ryby ułatwia mu kontakt z dziećmi.

Pan Ryba to optymista, fantastyczny i miły marzyciel. Nie wolno go mrozić krytycznymi i ironicznymi uwagami. Można powiedzieć, że Ryba w jakiś sposób przypomina paczkę, w której rozluźnił się sznurek. Od tego jest jednak żona, aby miękkiego pana Rybę mobilizowała i podnosiła na duchu, wzmacniała w nim wiarę w siebie.

Mąż ze znaku Ryb kieruje się uczuciem, dlatego żona ma do niego nieraz pretensje, że jest za miękki, za dobry, za pobłażliwy, zwłaszcza, gdy chodzi o ich dzieci. Jego zainteresowania dobrą kuchnią trochę przekraczają przeciętny poziom. Nie wolno mu za wiele folgować pod tym względem, bo jego zdrowie nie jest nadzwyczajne. Także jego siły fizyczne są dość ograniczone. Nie wymagajmy więc, aby wyłącznie tylko on sam znosił węgiel do piwnicy. Jego ruchliwość -- często związana z zawodem -- wychodzi mu natomiast na zdrowie. Pan mąż ze znaku Ryb łatwo ulega nastrojom. Od nich jest też zależne jego postępowanie. Doświadczona żona umie wnioskować z miny męża Ryby jaki ma dziś humor. Należy pamiętać, że niepokaźność i bezradność Ryby jest tylko pozorna. Ryba daje sobie w życiu zazwyczaj dobrze radę. Robi to może w inny sposób niż większość ludzi, lecz fakt ten jest bezsporny. Wybaczymy mu wiać wspaniałomyślnie jego dziwactwa, bo w większości przypadków jest on na wskroś dobrym i łagodnym człowiekiem.

Cechy pana Ryby są nieco płynne i niewyraźne, jakby zamazane. Często widać u niego niezdecydowanie. Żyć z panem Rybą jest jednak dosyć łatwo, pod warunkiem, że się będzie szanować i brać pod uwagę indywidualne cechy jego charakteru.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Ambitni rodzice bywają rozczarowani. Zamiast jakiegoś potencjalnego bohatera, urodziło im się stworzenie płaksiwe i nieśmiałe. Wówczas często któreś z rodziców chciałoby się zabrać do wychowania tego nieudanego - ich zdaniem - przyszłego obywatela. Niestety, stracone zachody. Rybka to cieniutka skórka, duże uczucia, wrażliwa dusza. Przyjaźń i zaufanie Rybki można zdobyć łagodnością i dobrocią. Rybka to istota trochę flegmatyczna, tak teraz jak i później i we wszystkich, nawet bardzo ważnych okolicznościach.

Fantazja, wyobraźnia, ukryte pragnienia, nastroje, wrażliwość, czułość, delikatność -- oto psychiczny posag młodych Rybek. W ich życiu wiele zależy od okoliczności. Od tego, że tak się jakoś składało i że się stało tak, a nie inaczej.

Sławne w rodzinach dzieci-beksy pochodzą prawie zawsze ze znaku Ryb. Ustępliwe, nieśmiałe, często pozwalają się maltretować i tyranizować przez energiczniejszych rówieśników lub przez rodzeństwo. W tym znaku spotyka się najwdzięczniejszych słuchaczy bajek o smokach, zaklętych królewnach i czarownicach. Także Raki i Skorpiony lubią we wczesnej młodości słuchać fantastycznych bajek. Dzieci Ryby chętnie bywają myślami w krainie fantazji i marzeń. W szkole nie należą wcale do najgorszych. Ich silna strona to matematyka i języki obce. Dzieci ze znaku Panny mają wyczucie gramatyczne, natomiast młode Ryby mają słuch i na tej drodze przyswajają sobie praktycznie obcą. mowę.

Przedstawiciele poszczególnych znaków mają odrębne, indywidualne drogi życia. Pozornie najdziwniejszymi drogami chadzają Rybki. Ku zdumieniu rodziców w końcu dochodzą do czegoś, robiąc wszystkim niespodziankę.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

 

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

 

Dyrektorzy na najwyższych szczeblach, mający słońce w znaku Ryb to w dzisiejszych czasach wypadek rzadko spotykany. Coś w rodzaju białego nosorożca. Owszem, i w tym znaku widuje się ludzi dzielnych, na niektórych stanowiskach nie do zastąpienia, lecz na pozycjach szczytowych nie spotyka się ich prawie wcale. W zasadzie dzisiejsze życie nie jest w guście Ryb. Brak im rozmachu i pewnej dozy bezwzględności, koniecznej w twardej walce o byt. Cechuje je natomiast drobiazgowość i niezdecydowanie. Gigantyczne organizacje przemysłowe i handlowe to nie jest żywioł dla Ryb. Natomiast Ryby są wszędzie tam, gdzie wymagane jest subtelne wyczucie czegoś. Widuje się także Ryby z instynktem do cyfr.

Ryba to samotnik, płynący własną drogą życia. Najczęściej widuje się ją w zawodach związanych ze sztuką, także w niektórych dziedzinach medycyny można spotkać Rybę.

Dyrektorzy z tego znaku nie czują się pewni siebie wobec podwładnych. Często więc nadrabiają szorstkością (nieszkodliwą).

Ryba nie ma ambicji władczych, nie bywa zazdrosna, zawistna, złośliwa lub dokuczliwa. Doskonale zna siebie, swe możliwości i braki. A przy tym chętna wszystkim dogodzić, W głębi duszy Ryba jest mistykiem. Interesują ją zagadnienia nieprzeciętne, nie mające prawa być. Więc jaka jest Ryba? - Miłym, łagodnym i dobrym człowiekiem. Wyjątki są rzadkością. We wszystkim co robi jest Ryba zaangażowana uczuciowo.

Z dyrektorem Rybą pracuje się dosyć trudno. Kierownik z tego znaku bywa nieobliczalny, dlatego podwładni nie zawsze wiedzą jak mają z nim postępować. Nie wie tego i sam dyrektor Ryba. Nie ma konsekwentnie obmyślonego planu. Idzie na wyczucie.

Jak więc należy odnosić się do dyrektora ze znaku Ryb? Chyba przede wszystkim powinno się być, na zasadzie wzajemności, porządnym człowiekiem. Pojęcie to jest dość szerokie. Niech więc każdy postępuje tak, jak potrafi, jak nakazuje mu własna przyzwoitość. Chyba zasłuży na wdzięczność Ryby każdy, kto jej pomoże rozwiązać plany organizacyjne, w których pan dyrektor Ryba łatwo się może zgubić.

Jeżeli któraś Ryba płci męskiej lub żeńskiej zacznie się nagle opuszczać w pracy, nie należy mieć do niej o to pretensji. Powinno się natomiast wyszukać przyczynę takiej .zmiany. Ryba bowiem jest do pracy chętna, a kolegom i koleżankom życzliwa. Lecz wymaga ona traktowania specjalnego: Ryba musi mieć przyjemne warunki pracy. Tam gdzie Skorpion wzruszyłby ramionami, zapisując sobie tylko w pamięci świństwo, jakie mu uczyniono, Rybę z miejsca ogarnie zniechęcenie.

Nie spodziewajmy się po Rybie walki o jej słuszne prawa. Nim się obejrzymy, Rybka odpłynie do innego przedsiębiorstwa.

Oczywiście, Rybie - tak jak i każdemu - zależy na pieniądzach. Trudno bowiem żyć komuś z przyzwyczajenia lub z procentu od rozchodu. Dla Ryby jednak najważniejsze są stosunki, jakie ma w pracy. Potrzebna jej życzliwość przełożonych, uprzejmość i grzeczność. Charakter otoczenia też się zalicza do warunków pracy.

Ryba nie ma zapędów i ambicji dyrektorskich. Można powiedzieć, że nawet nie lubi sprawować władzy. Jeżeli otoczenie będzie miała miłe, nie zmieni zatrudnienia, chociażby szansę na awans miała słabe. Także należy pamiętać, że Ryba nie znosi wariackiego tempa, kiedy ją ktoś pogania. Woli "śpieszyć się" powoli.

Przy okazji pewna drobna na pozór uwaga. Ryba miewa czasem dziwaczne pomysły. Jednak później (tak się zazwyczaj składa) okazuje się, że Ryba miała rację. Tak więc Ryba miewa nieraz przeczucia...

Ryba traktowana właściwie jest pracownikiem miłym, zgodnym, pilnym i uczynnym. Nie lubi intryg. Nie pretenduje do czyjegoś stanowiska. Jej postawa życiowa jest bierna. Z powodu słabej aktywności nie spodziewajmy się po niej jakichś przewrotów pałacowych w przedsiębiorstwie, chęci przeprowadzenia swych postulatów za wszelką cenę, przy pomocy łokci. Do Ryb można natomiast mieć zaufanie. Oczywiście, wyjątki zdarzają się wszędzie, chociaż u Ryb widuje się je rzadko.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;