Dlaczego warto maszerować?

Popularność nordic walking nieustannie rośnie. Początki maszerowania z kijami sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to wymyślono je jako formę letniego treningu dla fińskich narciarzy. Kiedy brakowało śniegu, sportowcy maszerowali z kijami, którymi odpychali się od podłoża. Oczywiście kijki do treningów letnich musiały mieć inną konstrukcję niż te narciarskie. Stopniowo trening zyskiwał nowych zwolenników, z czasem trafił też do Polski.

Nordic walking nie jest wyczerpujące, prawidłowej techniki chodzenia można się szybko nauczyć, nie jest potrzebne żadne specjalne miejsce do treningów - maszerować można praktycznie wszędzie, a same kije są dostępne w naprawdę przystępnych cenach w niemal każdym sklepie sportowym. Specjaliści szacują, że taki marsz jest o wiele bardziej efektywny - zużywa więcej energii, gdyż angażuje do pracy mięśnie, które podczas „zwykłego" marszu pozostają pasywne.

Nordic walking korzystnie wpływa na nasze zdrowie, usprawnia pracę układu kostnego, mięśniowego, krwionośnego, pozwala zachować dobrą formę i wzmocnić odporność. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o linię - wysiłek fizyczny przyspiesza przemianę materii, a w połączeniu z dobrze skomponowaną dietą pozwala zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się szczupłą sylwetką.

Oprócz tych wszystkich zalet, nordic walking dba też o nasze samopoczucie. Częste marsze na świeżym powietrzu pomagają walczyć ze stresem, wyciszyć się, stwarzają okazję do podziwiania piękna przyrody. Nordic walking może uprawiać każdy, bez ograniczeń wiekowych, co sprawia, że ta forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu jest doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu przez osoby z różnych pokoleń. Dzięki temu wszystkiemu nordic walking kojarzy się raczej z miłą rozrywką, a nie ze żmudnymi i ciężkimi ćwiczeniami fizycznymi, a przecież im coś jest przyjemniejsze, tym chętniej do się do tego wraca - znika tym samym problem słomianego zapału i nieregularnych treningów!

ŹRODŁO: SENIOR Poznań wydanie majowe

  • /ciekawostki/zdrowie/4531-ale-grzeje-ekspert-radzi-jak-przetrwa-upay-
  • /ciekawostki/zdrowie/4167-zdrowie-meteopatia-dolegliwos-czy-choroba