Cena strachu

 

 

Szybkie bicie serca, napięcie mięśni, suchość w ustach oraz rozpaczliwa chęć ukrycia się przed całym światem to nie objawy choroby, ale zwykły lęk, który często dopada nas w różnych sytuacjach. "Strach jest oczekiwaniem zła" - przestrzegał Platon. Współcześni psychologowie radzą jednak, by nie odrzucać negatywnych emocji.

Pułapki pozytywnego myślenia

Propagatorzy pozytywnego myślenia za największą słabość ludzką uznają lęki, obawy, napady smutku czy depresje. "Przyjmij zasadę niewiary w porażki! Uwierz w siebie i swoje możliwości!" - nawołuje Norman V.Peale w swoim bestsellerze "Moc pozytywnego myślenia". Wszelkie niepewności i wahania są surowo zabronione.

- Tymczasem w codziennym życiu potrzebujemy czegoś więcej niż tylko uśmiechania się do własnego odbicia w lustrze. Oprócz beztroskiej wiary, że wszystko będzie dobrze, przyda się nam czasem odrobina autorefleksji - mówi Marek Laube, psycholog z Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.

Jeśli jesteś głęboko przekonana o swoich możliwościach, doskonałym opanowaniu języka i kreatywności, odrzucenie Twojej oferty w firmie, może doprowadzić do załamania nerwowego. Tymczasem gdybyś wzięła pod uwagę możliwość porażki, o wiele lżej zniosłabyś każde niepowodzenie.

Oblicza lęku

Czy boisz się panicznie wody, choć nigdy nie przeżyłaś żadnego tragicznego zdarzenia z nią związanego? Zastanów się, jaka jest przyczyna lęku.

- Lęk trzeba nazwać i trzeba głośno o nim mówić. Wtedy właśnie może się okazać, że był tylko drobną blokadą psychiczną. Tłamszony w sobie może jednak urosnąć do rangi fobii. Nie wolno też go dzielić na mniej lub bardziej ważny. Dla jednych lęk przed lataniem, wysokością czy stromymi schodami jest równie silny, jak dla innych poczucie zagrożenia związane z usamodzielnieniem się czy zostaniem samotną matką - mówi Marek Laube. Wstydliwa prawda?

Nie ma ludzi perfekcyjnych pod każdym względem. Strach przed tym, co inni powiedzą, kiedy poznają nasze słabości, może wpędzić człowieka w dalsze nerwice lękowe. Dzisiaj ujawnianie własnych słabości i obaw na szczęście przestaje być wstydliwe. Wiele osób wyznaje publicznie swoje lęki, nawet jeśli innym wydają się one śmieszne. Zawsze jednak lepiej przyznać się do strachu przed psami, niż zemdleć, kiedy sąsiadka pozwoli nam pogłaskać swojego dobermana.

Oblicza lęku bywają różne

1. Lęk biologiczny związany jest z życiem i zdrowiem. Ten rodzaj strachu odczuwa każdy, zwłaszcza kiedy styka się ze śmiercią kogoś bliskiego. Szybsze bicie serca wywołuje telefon w środku nocy, który może przynieść nam tragiczną wiadomość. Przeraża świadomość, że nie można zagwarantować bezpieczeństwa własnemu dziecku. Ekstremalne przypadki lęku biologicznego odczuwają m.in. kancerofobicy, którzy przy najdrobniejszych schorzeniach dopatrują się objawów raka. Wiele osób natomiast boi się starości, utraty sprawności fizycznej, brzydoty.

2. Lęk społeczny związany jest z poczuciem zagrożenia jednostki ze strony bliskich osób. Wiele z nas boi się odrzucenia czy wyśmiania przez znajomych, a każda krytyka ze strony przyjaciela odbierana jest jako atak na naszą osobę. Uwagi, że powinnyśmy podciąć włosy, przestać się garbić i częściej uśmiechać stają się dla nas nie do zniesienia - traktujemy je jak zarzuty, że nie jesteśmy idealne.

3. Lęk moralny - tutaj czynnikiem potępiającym jest nasze własne sumienie. Nad każdą rzeczą, którą zrobiłyśmy czy powiedziałyśmy, zastanawiamy się setki razy - czy rzeczywiście wypadało opowiedzieć sprośny dowcip czy skompromitowałyśmy się w oczach innych?

4. Lęk dezintegracyjny dopada nas wtedy, gdy w naszym życiu zachodzą jakieś zmiany. Nie potrafimy odnaleźć się w nowej sytuacji i przełamać narastającej niepewności. Zmiana pracy, partnera czy nawet fryzury to swoiste wyzwania, w charakterystyczny sposób ściskające nam żołądki.

Strach paraliżujący

Czasem lęk okazuje się wynikiem zbyt dużej rozbieżności między tym, kim jesteśmy, a tym, jakie "powinnyśmy być" w oczach innych ludzi. Wiele z nas pamięta ciągłe porównania do "lepszej" córki sąsiadów czy starszej siostry. Rodzice na siłę zmuszali nas do prywatnych lekcji dykcji i śpiewu, udziału we wszystkich konkursach szkolnych i zajęciach w kółku teatralnym, a wszystko po to, by dorównać ich wzorcowi idealnego dziecka. Potem już w dorosłym życiu, zawsze czułyśmy się gorsze od innych, mimo iż starałyśmy się pracować jak najwięcej i jak najlepiej. Obawa, że nie sprostamy oczekiwaniom otoczenia wywołuje w nas obniżoną samoakceptację i krytyczny stosunek do samego siebie.

Kilkanaście lat temu głośny był wypadek, kiedy uczeń szkoły podstawowej w Poznaniu oskarżony o kradzież komputera ze szkolnej pracowni wyskoczył z dziesiątego piętra. Jak się później okazało, z kradzieżą nie miał nic wspólnego, 14-latka przeraził jednak sam zarzut i jego ewentualne konsekwencje. Nie zdobył się nawet na to, by z kimś porozmawiać, zostawił tylko list. Pokolenie nastolatków najczęściej popada właśnie w lęki społeczne, osoby dorosłe - w dezintergracyjne. Kiedy okazuje się, że trzeba samemu podejmować decyzje, strach nie pozwala nam nic zrobić samodzielnie. Sporo kobiet prowadzących prywatne przedsiębiorstwa lub zajmujących wysokie stanowiska przyznaje się do zażywania leków uspokajających i nasennych. W ten sposób zagłuszają własne problemy, strach przed niepewnym jutrem, frustracje.

Zmory z dzieciństwa

Na nasze strachy duży wpływ mają także urazy z dzieciństwa. Jeśli rodzice nigdy nie mieli dla Ciebie czasu - ojciec wyjeżdżał w kilkudniowe delegacje, a matka wieczorami często wychodziła zostawiając Cię samą w ciemnym pokoju, masz spore szanse zostać klaustrofobiczką. Znaczna część osób cierpi też na lęk wysokości, co psychologowie tłumaczą zachwianym poczuciem bezpieczeństwa. Ktoś, kto w dzieciństwie musiał zabiegać o każdy uśmiech rodziców, w dorosłym życiu będzie miał trudności z okazywaniem uczuć.

- Urazy z dzieciństwa każą dzielić świat na bezpieczny i zagrażający. Strachy odżywają i zaczynają nas dusić - mówi Marek Laube. Jeżeli ktoś od małego był porównywany z innymi, poczucie własnej wartości zostało u niego mocno zachwiane. Stąd często biorą się agorafobie - lęki przed konfrontacją z innymi.

Strach mobilizujący

Zdaniem psychologów strach w wielu przypadkach mobilizuje i często pozwala uporać się z problemem. Zmuszanie dzieci do nauki poprzez wzbudzanie w nich lęku nie przyniesie żadnego efektu, ale już świadomość niezdania do następnej klasy może zachęcić ucznia do nadrobienia zaległości. Lęk przed wystąpieniem publicznym bywa czasem ogromny, ale można go przełamać, kiedy nagrodą staje się awans czy uznanie bliskiej osoby.

- Najważniejsze jest uzmysłowienie sobie własnych obaw. Ich nazwanie działa oczyszczająco. Droga do przełamania strachu może okazać się później zadziwiająco prosta - podsumowuje Marek Laube.Natasza Socha-Chyrzyński

 


Źródło:: Psychologia/Onet.pl/2007

  • /ciekawostki/zdrowie/374-jak-broni-si-przed-zmczeniem
  • /ciekawostki/zdrowie/362-starzec-zaczynamy-si-ju-w-koysce