Wymyśl sobie osobę

WYMYŚL SOBIE OSOBĘW czasie nauki rosyjskiego nigdy nie popełniałam błędów. Nigdy też się nimi nie przejmowałam. Nie wstydziłam się ani nie obawiałam mówić po rosyjsku. A wszystko dlatego, że miałam Tamarę, która za mnie robiła wszystkie pomyłki!

Stworzyłam sobie Tamarę. Istniała ona tylko w mojej wyobraźni. Lecz dzięki niej lepiej przyswajałam sobie rosyjski i szybciej czyniłam postępy w tym języku. Jeśli czasem krępujesz się lub boisz się mówić po angielsku, możesz sobie stworzyć jakąś angielską osobę, która będzie posługiwać się tym językiem "zamiast" Ciebie. W ten sposób unikniesz zahamowań lub obaw.

Wielu nauczycieli angielskiego nadaje uczniom angielskie imiona. Jeśli to Ci pomaga (lub jest choćby zabawne), to wspaniale. Ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi o wymyślenie jakiejś postaci z konkretnym imieniem, osobowością i biografią, która będzie Ciebie niby "zastępować", kiedy posługujesz się angielskim. Osoba ta może być Twoim całkowitym przeciwieństwem. Oczywiście najlepiej stworzyć jakąś postać przebojową (Tamara na pewno taką osobą była!). Im więcej cech szczegółowych nadasz swej postaci, tym bardziej będzie ona interesująca. (Tamara była fryzjerką w Moskwie i miała naprawdę bardzo dziwne życie.)

Gdy już wymyślisz taką angielską osobę, może Ci się ona okazać cudownie przydatna w przeróżnych sytuacjach: na zajęciach z angielskiego lub kiedy wypadnie Ci się posługiwać tym językiem w prawdziwym świecie, gdy uczysz się słownictwa lub myślisz po angielsku. Oczywiście będziesz musiała lekko "zahipnotyzować" siebie, by uwierzyć w swą angielską postać (lecz proszę - z tym nie przesadzaj!).

Czyste wariactwo? Nie - po prostu aktorstwo. A może Twoja angielska postać okaże się gwiazdą filmową?

Spróbuj!

THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/60-mow-do-siebie
  • /jezyk-angielski/35-strategie/58-porozumiewaj-si-po-angielsku