Jaki dyrektor i podwładny?Pan dyrektor Bliźniak to człowiek o zmiennych nastrojach i humorach. Nigdy nie wiadomo, którą nogą nazajutrz wstanie z łóżka. Jego dyrektorskie kwalifikacje są w zasadzie wspaniałe: szeroki horyzont, błyskawiczna orientacja, trzeźwe, beznamiętne podejście do zagadnień, żadnych uprzedzeń. Lecz przez dłuższy czas na tym samym stanowisku Bliźniakowi na ogół trudno wytrzymać. Ponosi go niepokój wewnętrzny oraz ruchliwość umysłowa i fizyczna.

Znając siebie, Bliźniak szczególnie starannie dobiera sobie współpracowników -- specjalistów, rozpracowujących pomysły szefa. Jemu bowiem brak cierpliwości na to, aby mozolnie analizować problemy.

Wśród kilkudziesięciu prezydentów USA, tylko John F. Kennedy miał słońce w znaku Bliźniąt. Swą motoryczną ruchliwość rozładowywał, kiwając się w bujanym fotelu. Pan dyrektor Bliźniak nie ma uprzedzeń do nikogo i do niczego. To mu pozwala mieć beznamiętny i bezstronny osąd w wypadkach, kiedy inni nie mogą spać z podniecenia. Tylko nieliczne Bliźnięta mają ambicje zajmowania uciążliwych, czołowych stanowisk. Większość zadowala się pozycjami drugoplanowymi.

Dyrektorzy ze znaku Bliźniąt bywają lubiani, bo ich ideałem jest harmonia i zgoda. Bliźniaka łatwiej sobie ująć dobrym dowcipem, niż żaleniem się. Jego receptywność na dowcipy jest niezrównana, ale ma się rozumieć tylko na humor najwyższej klasy. Żarty z dziedziny świniologii u Bliźniaków raczej powodzenia nie mają. Pamiętajmy o tym.

Cieszmy się, dopóki mamy zwierzchnika ze znaku Bliźniąt. Niechętnie bowiem zagrzewają oni miejsca. Uczmy się od nich postępowania z ludźmi i podziwiajmy jak łatwo im uzyskać status bezstronnego, lekko kpiącego obserwatora tam, gdzie innych szarpie nienawiść, stronniczość i uprzedzenia.

Jeżeli w przedsiębiorstwie istnieją ku temu możliwości, należy Bliźniaka lub Bliźniaczkę "wypuszczać na klienta". Bliźniak bowiem nie kocha ani systematycznej pracy, ani spokoju zajęć jednostajnych, skrupulatnej i dokładnej dłubaniny do czego np. wspaniale nadaje się Panna. W żywym kontakcie z ludźmi Bliźniaki czują się jak w swoim żywiole. Przekonywanie klienta o wspaniałych zaletach towaru (w co Bliźniaki nieraz gotowe same są uwierzyć) to specjalność pań i panów z tego znaku. Ich motoryczną ruchliwość nie pozwala im usiedzieć na miejscu. Chętnie więc zdejmują towary z półek, pokazują je kupującym, odkładają, sprzedają, doradzają, przekonywują.

Co chwilę ktoś inny, inny klient, inne wymagania, inne żądania.

Bliźniaki o wyższym poziomie intelektualnym trafiają nieomylnie na uniwersytety i inne wyższe uczelnie.

Wiele Bliźniąt wykazuje organizacyjną pomysłowość. Ich niespokojny umysł nasuwa im często pomysły racjonalizatorskie. Należy na to zwracać uwagę. Bliźniaki myślą szybko. Potrafią zalać klienta potokiem argumentów. Oczywiście, że kierownictwo powinno w tym kierunku Bliźniaków dokształcać. Przecież i do grania na pianinie nie wystarczy słuch. Cokolwiek by zrobił Bliźniak, zawsze będzie sobie cenił urozmaicenie w pracy i żywe kontakty z ludźmi. Jego na wskroś praktycznie nastawiony intelektualizm i umysłowa aktywność, mogą być wspaniale wykorzystane przez mądrego pracodawcę. W takich wypadkach Bliźniak wykaże dużo inicjatywy własnej, pożytecznej dla przedsiębiorstwa.

Bliźniaki lubią zgodną współpracę. Patrzą swego nosa i na ogół niechętnie wtrącają się do spraw cudzych. Przez współpracowników są Bliźnięta lubiane. Ambicji dyrektorskich i kierowniczych nie mają. Ich zainteresowania bowiem są niestałe, błądzą tu i tam. Stanowiska wyższe, wymagające odpowiedzialności -- gdzie nieraz wymagana jest umiejętność trzymania w ryzach licznych podwładnych -- Bliźniaków nie nęcą. Nic ich to nie obchodzi, a zazwyczaj nawet nudzi. Zmiany, ruch, kontakty i w ogóle wszystko co ma bezpośredni związek z życiem, to interesujący Bliźniaka świat.

Bliźnięta, Waga i Wodnik należą do grupy znaków tak zwanych powietrznych i dlatego mają ze sobą niektóre cechy wspólne.

Czy znasz swoje dziecko?

  

DZIECI URODZONE W ZNAKU BLIŹNIĄT

Młody Bliźniak to fryga trzpiotowata, ruchliwa i ciekawa życia. Myśli młodych Bliźniaków latają im po głowie jak myszy po strychu, tu i tam. Liczne Bliźniaki żyją w niezgodzie z zegarkami. Lecz to wszystko nie ma znaczenia. Ważne, że się uczą łatwo. Może nawet za łatwo, kosztem dokładności. W szkołach nie ma z nimi kłopotu, choć to, czego się nauczą, skłonne są zapomnieć. - Roztargniony, roztrzepany, myślami nieobecny. Stać go na to, aby się uczył lepiej.- Takie są zazwyczaj opinie nauczycieli o Bliźniakach. Lecz czy to jest powód do zmartwień? - Przecież znane nam jest przysłowie: roztargniony jak stary profesor.

Trudno doszukać się zamiłowania do porządku u dzieci ze znaku Bliźniąt, lecz przynoszą one dobre świadectwa. Ich gadatliwość przybiera często formy zastraszające. "Zagadać kogoś na śmierć" potrafi wspaniale mały Bliźniak. Nawet gdy czegoś nie wiedzą dokładnie, zaleją nauczycielkę potokiem słów, wywołując wrażenie, że wiedzą więcej, niż to jest w rzeczywistości. W pewnym stopniu świadczy to o swoistej zaradności życiowej. Dzieci z tego znaku są męczące, zaskakują rodziców pytaniami, pomysłami, niezwykłymi planami, lecz sprawiają stosunkowo niewiele kłopotów.

Ojcu Bliźniaka poleca się przeczytać coś niecoś, aby sprostał rozległym, chociaż nieco powierzchownym zainteresowaniom swego dziecka. Wskazane jest wyrzucenie własnego starego świadectwa szkolnego, bo nieraz łatwo o utratę prestiżu, jeżeli je znajdzie mały Bliźniak.

Przyszły zawód dziecka? - Tym na razie nie zaprzątajmy sobie głowy. Nim dorośnie, kilkakrotnie zmieni plany życiowe. Bliźnięta działają na swych rodziców odmładzające swym żywym, ruchliwym umysłem, błyskotliwością i szybką reakcją myślową.

Jacy są nasi partnerzy?

  

ŻONA ZE ZNAKU BLIŹNIĄT

Należy przyznać otwarcie, iż świat bez Bliźniaczek byłby bezbarwny i mdły, a miłość tylko biologicznym epizodem. To Bliźniaczka stwarza życiowe napięcia i elektryzuje partnerów. Dziewczyna ta na mężczyzn działa mobilizująco. Oczywiście na intelektualistów, nadążających za jej błyskawicznym pomyślunkiem. Mężczyzn zdobywa głównie swym dowcipem oraz żywą i błyskotliwą szermierką słowną. Ambicje intelektualne nurtujące Bliźniaczkę powodują, że chętnie zabiera się za literaturę, dziennikarstwo, pracę naukową, pociąga ją również praca w telewizji. Spotkać ją można wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i można nawiązać kontakt z interesującymi ludźmi. Wszystko co niesie urozmaicenie szarego dnia to żywioł Bliźniaczki i utrzymuje ją w napięciu. Gadatliwość Bliźniaczki oraz tendencja do przeskakiwania od jednego wątku tematycznego do drugiego w dyskusji bywają nieraz męczące, lecz obecni z reguły słuchają jej w napięciu, bo sposób mówienia ma żywy, obrazowy i interesujący. Mąż słucha mniej, znając już na pamięć jubileuszowe wydania jej przemówień.

Zaznajomiwszy się z głównymi cechami Bliźniaczki rozumiemy już, że niełatwo dobrać jej partnera, który sprostałby jej wymaganiom, przede wszystkim intelektualnym. Statystycznie udowodnionym jest fakt, że co trzecia Bliźniaczka rozwodzi się przynajmniej raz. - Bliźniaczka bowiem jest po prostu chora, gdy trafi na męża, o którym można powiedzieć, iż jest to "solidny typ z zasadami". Taki zanudzi ją wręcz na śmierć.

Bliźniaczka działa odświeżająco na umysł partnera, któremu w jej towarzystwie nie potrzeba ani kofeiny, ani innych środków pobudzających. Ale do tego potrzebna jest receptywność partnera, umiejącego docenić właściwie wspaniałe cechy Bliźniaczki.

Bliźniak w zodiaku jest znakiem najbardziej lotnym umysłowo, lecz także niestałym i najmniej konserwatywnym. Dlatego też każdy związek nie dobrany starannie i właściwie będzie z nim zagrożony.

Pożycie z Bliźniaczka nie jest trudne, jeżeli się będzie pamiętało o jej zainteresowaniach intelektualnych. Harmonia małżeńska bowiem polega między innymi także na zrozumieniu i poszanowaniu zainteresowań i potrzeb partnerki, szczególnie jeżeli chodzi o kobietę ze znaku Bliźniąt. Pani ta musi mieć kogoś bliskiego do wzajemnej wymiany myśli, z kim by rozmawiała i dyskutowała.

Żony ze znaku Bliźniąt prowadzą poniekąd podwójne życie: mąż, dom gospodarstwo - zainteresowania intelektualne, często zawodowe. Choćby panie te ciężko pracowały, zawsze znajdą wolną chwilę, aby trochę poczytać, czegoś nowego się dowiedzieć. W tym znaku spotyka się często pęd do dokształcania się. Przewidujący mąż będzie takiej żonie znosił do domu stosy książek. Musi jednak i sam poczytać trochę, aby móc zabrać głos, gdy żona zapyta go o zdanie lub zechce podyskutować na temat przeczytanego/dzieła.

Bodaj najodpowiedniejszy dla panny Bliźniaczki byłby partner ze znaku WODNIKA. Podobne temperamenty, wszechstronne zainteresowania, brak przesądów, uprzedzeń, delikatność, uprzejmość, ruchliwość, zamiłowanie do urozmaicania

sobie życia oraz rozległe zainteresowania intelektualne, to wszystkie plusy tego związku. Także partner z WAGI nadaje się na męża dla panny ze znaku Bliźniąt. Oboje są towarzyscy, cenią sobie wartości intelektualne, są uprzejmi, grzeczni i spory będą załatwiali w sposób kulturalny. Między nimi istnieje również dobra harmonia seksualna.

MĄŻ ZE ZNAKU BLIŹNIĄT

Czy można wyjść za zagadkę lub kameleona? - A można! Mam tu na myśli pana ze znaku Bliźniąt. Normalnie mądrzy partnerzy w małżeństwie idą na kompromis, starają się ze sobą żyć w zgodzie, nie narażając na szwank własnych indywidualności. Każde ustępuje nieco ze swych życiowych postulatów. -- Mąż ze znaku Bliźniąt jest we współżyciu trudny z powodu zmienności usposobienia. Jego szybkie tempo myślowe jest męczące. Można powiedzieć, że Bliźniakowi chronicznie dokucza gonitwa myślowa. Która żona potrafi co chwilę przestawić się poniekąd na innego partnera? Oczywiście, nigdy nie będzie się nudziła w towarzystwie takiego męża, ale którą z pań stać na takie intelektualne koziołki? -- Dlatego też mąż z tego znaku, mimo licznych cech dodatnich, jak: inteligencja, bystrość, grzeczność, delikatność, kulturalność, jest dla niektórych pań trudny we współżyciu. Można co prawda wzruszyć ramionami i chadzać własnymi drogami, jednak brak wzajemnego zrozumienia łatwo może wpłynąć na rozluźnienie kontaktów, co szczególnie w wypadku Bliźniąt bywa powodem przykrych następstw.

Mąż ze znaku Bliźniąt wymaga dużego zrozumienia i wyrozumiałości. Chcąc wejść z nim w ścisły kontakt duchowy, należy dostosować się do jego intelektualnych zainteresowań, co wcale nie jest łatwe dla każdej kobiety. Dla zachowania harmonii w małżeństwie warto jednak zdobyć się na wysiłek, w przeciwnym razie mąż będzie szukał duchowych kontaktów gdzie indziej, co może łatwo nabrać niepożądanego charakteru.

Bliźniakiem powinny interesować się szczególnie te panie, które najbardziej cenią intelekt partnera i będą dla niego równorzędnym przeciwnikiem we wszelkiego rodzaju pojedynkach słownych, które potrafią docenić i odparować błyskawiczne i efektowne ciosy w słownej szermierce. Mówiąc inaczej: nie może jedno walczyć szpadą, a drugie miotłą.

Najodpowiedniejszymi partnerkami dla pana Bliźniaka będą dziewczyny ze znaku Wodnika, a potem Wagi.

Kto z kim na ślubny kobierzec

Bystra, wesoła, błyskotliwa Bliźniaczka wymaga od partnera galanterii i inteligencji. Jej zmienne, kapryśne nastroje urozmaicają monotonią życia codziennego. Oboje cenieni w życiu towarzyskim. Gadatliwość. Kokieteryjna zdobywczość częściej przejawia się w rozważaniach teoretycznych i dysputach akademickich. Zamiłowanie do zmian pod każdym wzglądem. Intelektualizm wszechstronny, nieraz powierzchowny. Niespokojny duch. Zmienność upodobań i zainteresowań. Często pewna nieobliczalność. Bliźniaczka kryje w sobie kilka odmiennych od siebie kobiet.

Co grozi Bliźniakom? Brak rozwagi i roztropności. Trzpiotowatość. To często przyczyny pochopnego doboru partnera(ki).


PAN BLIŹNIAK I PANNA BARAN

Dobór właściwej partnerki dla pana Bliźniaka jest nieco trudny. Panna Baran jest dla niego zbyt despotyczna. Oboje mają co prawda pewne cechy wspólne: są bystrzy, ruchliwi, myślą szybko. Oboje są domatorami. Lecz nie ma mowy o tym, aby arbitralnej pannie Baran udało się zawojować Bliźniaka. Wspomniane cechy wspólne wystarczyłyby może dla kontaktów towarzyskich obojga, do współpracy, przyjaźni lub sympatii, ale nie do małżeństwa, albowiem ich dobór seksualny jest zdecydowanie dysharmonijny. Bliższe kontakty między obojgiem prawie zawsze będą nietrwałe.

PAN BLIŹNIAK I PANNA BYK

Konserwatywna, stała i trochę zazdrosna panna ze znaku Byka działa na Bliźniaka dość krępująco. Chociaż początkowo może na partnerze zrobić dobre wrażenie, jednak rada by mu podciąć skrzydełka. Jej przyziemność łatwo deprymuje partnera, tak że z czasem wyłaniają się między nimi dysharmonie, czyniąc oboje obcymi sobie ludźmi. Pani Byk rozwodów nie lubi. Jemu jest to dość obojętne. Mogą żyć długo obok siebie, lecz nie zawsze ze sobą. Profesor Jung nie ma zdecydowanego zdania o tej parze.

PAN I PANNA BLIŹNIAK

Aczkolwiek umysłowo oboje sobie odpowiadają, należy się jednak liczyć z wczesnym zobojętnieniem seksualnym, co z reguły bywa podłożem wszelkich rozdźwięków w małżeństwie. Obustronny brak stabilności, konserwatyzmu nie zawsze oddziałuje korzystnie. Więzy przyjaźni mogą być nieraz silne, lecz wzajemne zainteresowanie nie trwa długo. Tak więc małżeństwo między Bliźniakami nie rokuje szczęśliwego dłuższego pożycia. Profesor Jung przyznaje temu związkowi tylko 1 punkt.

PAN BLIŹNIAK I PANNA RAK

Chwiejne i zmienne usposobienie intelektualisty Bliźniaka słabo harmonizuje z emocjonalnie nastawioną panną Rak. Przy niektórych konstelacjach możliwa jest harmonijna współpraca. Problemy seksualne rzadko kiedy będą w tym zestawieniu zajmowały miejsca ważniejsze. Spokojna i łagodna pani Rak wpływa dodatnio na nerwowe, nieraz zbyt ruchliwe usposobienie Bliźniaka. Domatorskie tendencje pani Rak rzadko kiedy znajdą uznanie u męża ze znaku Bliźniąt. Małżeństwo obojga może być szczęśliwe pod warunkiem, że pan Bliźniak będzie się więcej interesował domem i partnerką. Ale o wybuchach namiętności u obojga nie ma co mówić. Profesor Jung na stałość tego związku zapatruje się dosyć sceptycznie, przyznając mu tylko 2 punkty.

PAN BLIŹNIAK I PANNA LEW

Nawiązanie stosunków między obojgiem partnerów nie jest trudne, jednak chyba nie na długo. Rzadko zdarza się, aby Bliźniak -- intelektualista mógł w pełni zaspokoić wymagania pani Lew, kobiety (przez duże K) tryskającej zdrowiem, o gorącym temperamencie. Oczywiście pani Lew pragnie mieć męża wyróżniającego się spośród tłumu stanowiskiem, wyższymi dochodami, będącego KIMŚ. Panna Lew kontakty intelektualne z mężem stawia na drugim planie. Na skutek różnic temperamentu grozi tej parze prędzej czy później rozstanie się.

PAN BLIŹNIAK I PANNA PANNA

Jakakolwiek harmonia między Bliźniakiem a Panną jest znikoma. Sympatii starczyłoby im od biedy na współpracę zawodową, lecz na nic więcej. Nie spodziewajmy się większych uczuć miłosnych. Trudno będzie obojgu rozgrzać się nawzajem do siebie. Jeżeli w wyjątkowym wypadku dojdzie do jakiegoś związku między obojgiem, nie będzie on trwały. Podobnego zdania jest profesor Jung - i słusznie.

PAN BLIŹNIAK I PANNA WAGA

Pan Bliźniak i panna Waga mogą tworzyć małżeństwo zgodne i harmonijne. Łatwo u nich o kontakty psychiczne, także i seksualnie harmonizują ze sobą. Waga to typ już z natury zgodny, zaś Bliźniak - o dziwo - do pani Wagi łatwo się dostosuje. Nie będzie im trudno utworzyć parę bardzo lubianą w życiu towarzyskim. Czarująca pani Waga łatwo przeforsuje swe postulaty u psychicznie nieco rozlatanego partnera. Oboje nie są małostkowi, nie przykładają szczególnej wagi do drobnych przeszkód w życiu codziennym, co daje podstawę harmonii we współżyciu.' Profesor Jung przyznaje tej parze bez wahania 5 punktów.

PAN BLIŹNIAK I PANNA SKORPION

Panna Skorpion to domatorka, do życia podchodzi jednak zbyt poważnie. Bliźniak to trochę lekkoduch, lubi życie towarzyskie, nowe twarze, nowe sytuacje. Wywołuje to często zazdrość partnerki. Niesłusznie. Pani Skorpion lubi rządzić w rodzinie i w swym działaniu jest zdecydowana. Bliźniak to człowiek nastrojów, ona gorąca i namiętna. Problemy seksualne są u niej na pierwszym miejscu. Współżycie obojga będzie trudne i skomplikowane. Będzie je cechować brak wzajemnego zrozumienia. Profesor Jung przyznaje tej parze 2 punkty. Chyba za dużo.

PAN BLIŹNIAK I PANNA STRZELEC

Zgodność seksualna z okresowymi dysharmoniami. Liczne, wspólne zainteresowania, zgoda. Dużo rozmów o niczym. Strzelec lubi mieć rację. Bliźniak chociaż często gaduła, w zasadzie zgodny, ustępliwy, chętnie idzie na kompromis. Delikatny i subtelny. Małżeństwa te na ogół bywają udane. Wiąże ich ze sobą pewna kontrastowość. Spotykane czasem pewne sprzeczności w charakterach, w schematycznym ujęciu trudno są uchwytne. Profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów.

PAN BLIŹNIAK I PANNA KOZIOROŻEC

Do serca pani Koziorożec Bliźniak nie ma łatwej drogi. Odrębne usposobienia, różne temperamenty. Bliźniak wesoły, ruchliwy, błyskotliwy. Znawca dobrych, subtelnych dowcipów, mało znajdzie zrozumienia u spokojnej, nieco melancholijnej pani Koziorożec. Pod względem seksualnym niezbyt sobie odpowiadają. Poza tym problemy te nie stoją u obojga na pierwszym miejscu. Bliźniak nieco lekkomyślny. Ona może trochę za bardzo obowiązkowa i poważna. Profesor Jung zapatruje się na związek obojga dość pesymistycznie, przyznając im tylko 1 punkt.

PAN BLIŹNIAK I PANNA WODNIK Panna Wodnik i pan Bliźniak - ta para może być ze sobą szczęśliwa. Ich charaktery, usposobienia, upodobania harmonizują ze sobą. Oboje są żądni zmian i urozmaiceń. Nudzi ich przeciętność. Lubią podróże, towarzystwo i ruch. Łączy ich ze sobą bystrość myśli, błyskotliwość, inteligencja, oryginalność poglądów i zwyczajów. Oboje są trochę nieobliczalni, co czyni ich nawzajem tym bardziej interesującymi. Atrakcyjni, skłonni do niewinnych flirtów, które nie wywołują zgorszenia lub oburzenia u partnera(ki). Tylko w rzadkich wypadkach te dwa typy zodiakalne nie będą się ze sobą zgadzały. Profesor Jung przyznaje im 4 punkty. Słusznie.

PAN BLIŹNIAK I PANNA RYBA

Bliźniak ruchliwy i wesoły ekstrawertyk, Ryba zaś cicha, domatorska marzycielka, o bogatym życiu wewnętrznym. Nadmierna często towarzyskość Bliźniaka działa Rybce na nerwy. Pod względem seksualnym brak często wzajemnego zrozumienia i właściwej harmonii. Rybka erotycznie trudno pobudliwa, nie potrafi przywiązać do siebie niespokojnego Bliźniaka. W razie małżeństwa nie będzie się w ich domu nigdy widywało gwałtownych scen, lecz trwała dysharmonia i pewna obcość wzajemna doprowadzić mogą z czasem do rozłamu. Profesor Jung przyznaje tej parze tylko 1 punkt.

Bliźnięta - charakterystyka ogólnaBliźniak jest intelektualistą o podkreślonej ekstrawersji. Tak jak Baran ma szybką reakcję czynu, tak Bliźniak ma szybką reakcję myśli.

Bliźniak może interesować się kilkoma zagadnieniami równocześnie. To pomyśli chwilę o tym, to o tamtym, lecz bieg jego myśli jest raczej powierzchowny. Nie potrafi się zagłębić w jakiś problem, zapominając o świecie, skupić uwagę na pewnym wąziutkim sektorze zainteresowań, tak jak to umie Skorpion. Z chwilą, kiedy Bliźniak dojdzie do przekonania, że jakąś kwestię dostatecznie wyjaśnił, przestaje go ona zajmować. Nikt nie potrafi tak płynnie, przekonywująco i sugestywnie mówić jak Bliźniak. Ciekawe, że ten pan nawet często wierzy w to co mówi, lecz niezbyt długo.

Żaden znak nie jest tak mało konserwatywny, jak Bliźnięta, jeżeli chodzi o poglądy. Bliźnięta są nowatorami, to prawda, lecz nie dla jakichś tam idei rewolucyjnych. Po prostu nudzi ich wszystko co stałe, nie ulegające zmianie, mało postępowe. Zmieniają więc - dla urozmaicenia - zapatrywania, a z nimi bardzo często i zawód. Jest faktem znanym, że wielu Bliźniaków zmienia dziedzinę pracy kilka razy w życiu.

Wszechstronność Bliźniąt jest zadziwiająca, lecz w większości wypadków występuje ona kosztem dokładności.

Bliźnięta pracują najchętniej w zawodzie intelektualnym, gdzie można walczyć i działać piórem lub językiem.

Żaden znak nie wyrabia sobie tak szybko o czymś własnego zdania jak Bliźniak, lecz też żaden znak tak szybko nie zmienia poglądów, ani tak często się nie myli.

Baran, gdy się pomyli, wpada w złość. Byk natomiast nadal będzie się upierać przy swoich poglądach, choćby mu udowodniono, że nie ma słuszności. Gdy Bliźniakowi zdarzy się omyłka, wzruszy ramionami i zmieni zdanie, jest bowiem pod tym względem bardzo rozsądny. To trzeba mu przyznać i za to mu chwała.

Wiadomo, że co rozsądne, to dobre. Bliźniak jest zatem zwolennikiem wszystkiego co rozsądne, dopóki się nie przekona, że się pomylił. Wówczas bez wahania zmienia opinię, bo wiadomo, że błądzenie to ludzka rzecz.

Bliźnięta lubią wszystko co rozsądne, logiczne, lotne, bystre. Lubią zmiany, podróże, ruch, pojedynki słowne, dysputy, pertraktacje, aforyzmy, ruchliwość, lekkość. Wszystko co modne, eleganckie, rozmowne, aktywne, żywe, niespokojne, efektowne, błyskotliwe.

Czego Bliźnięta nie lubią? - Stagnacji, dogmatyzmu, stałości, intrawersji, zamknięcia się w sobie, rozmyślania, długiego zastanawiania się.

Bliźniaki mają duże wyczucie dla subtelnego humoru i są zawsze wdzięcznymi słuchaczami dobrych, inteligentnych dowcipów. Ich rozrywki muszą być pełne akcji, tempa i urozmaicenia. Gdzie tego brak - do widzenia! Już nas nie ma!

Bliźniak to człowiek, który ma tysiąc pytań na ustach. Niestety, nader często zadowala się jaką bądź odpowiedzią. Niechętnie będzie zgłębiał istotę problemu, wystarczy, że wyjaśnienie ma pozory prawdopodobieństwa. Najchętniej wierzy drukowanemu słowu, bo i sam lubi pisywać. Bliźnięta często pracują w dziennikarstwie. Reporterka to ich żywioł: ruch, szybkość, informacje, ploteczki, wywiady, rozmowy. Dziś pan minister, jutro sławna śpiewaczka. Konferencje prasowe, spotkania, nowości, zmiany, co chwila inne twarze.

Niemiło rozmawia się z ciężkawymi mamutami, wyznawcami przestarzałych poglądów, utrudniającymi sobie życie, zapatrzonymi ślepo w jakieś niewzruszone ideały. Trzymajmy się z dala od takich zramolałych typów!

Bliźniak ma rozmach, lecz jest to raczej rozmach wahadła. Raz jest zwolennikiem tej teorii, to znów tamtej, albo też obu równocześnie, choć nieraz są one ze sobą sprzeczne. Lecz czy to takie ważne? Zresztą, wszystko jest względne, mówi Bliźniak na swoje usprawiedliwienie, a biedny Einstein przewraca się w grobie.

Nie spodziewajcie się po Bliźniaku konstruktywnej, wydajnej pracy. Do tego jest on zbyt niecierpliwy, za mało wytrwały. Jego dziedzina to rola posłańca, pośrednika, przekaziciela wiadomości, cudzych myśli, idei, pomysłów, czyli mniej więcej to, co w starożytnej mitologii robił Merkury. Dlatego też bardzo dawno temu uznano, że znak Bliźniąt jest "spowinowacony" z planetą Merkury. Zaczynamy nabierać trochę przekonania do starożytnych uczonych, z których w dzisiejszych czasach wielu ludzi się naigrywa. Tymczasem prymitywna była tylko forma formułowania ich twierdzeń, natomiast myśli i obserwacje były oryginalne, ścisłe i głębokie.

Od pośrednika jakim jest Bliźniak w przekazywaniu wiadomości, nie wymaga się jednostajnej i produktywnej pracy, gdzie potrzeba rutyny, skupienia i poczucia odpowiedzialności. Bliźniak woli więc sprawozdania, informacje, pertraktacje, pośrednictwo. Można by powiedzieć, że Bliźniak nie pracując, może być cały dzień zajęty. Świetny z niego przedstawiciel handlowy. Obrotny, zaaferowany, uwija się jak w ukropie, szybko, gładko. Oto jego sposób bycia, oto jego najmilsze środowisko, gdzie czuje się jak ryba w wodzie.

Spokój, jednostajność, brak urozmaicenia, widok stale tych samych twarzy, medytowanie nad marnością doczesnego świata, to śmierć Bliźniaka. To go zabija, to go wykańcza. Tylko nieustanny pośpiech i ruch zachowują go w formie, utrzymują go przy życiu.

Oczywiście, że Bliźniak nadaje się na adwokata, lecz rzadko kiedy zrobi w tym zawodzie wielką karierę. Mniej nadaje się na sędziego. Jego charakterowi odpowiada nie tyle sprawiedliwe rozstrzygnięcie sprawy, ile rozprawa sama: debata, polemika, argumentacja, krasomówcze wyczyny i popisy.

Do miłych cech Bliźniaka należy zupełny brak fanatyzmu, zaciekłości politycznej, religijnej. Jego zdaniem nie ma na świecie takiej sprawy, dla której warto by było włożyć rękę w ogień (wszystko jest względne, moi drodzy, a więc także wszelkie wartości tego świata). Ani mu w głowie dociekanie filozoficznych prawd. Jeżeli zdecydował się pracować naukowo, skupia uwagę na jednym zagadnieniu lub lepiej na kilku zagadnieniach, zajmując się raz tym raz owym. W każdym razie nigdy nie jest fanatycznym wyznawcą jakiejś teorii. Ma więc umysł otwarty i receptywny dla wszelkiego rodzaju nowych idei, które mu nieraz wlatują do głowy jednym uchem, a drugim wylatują.

Umysł Bliźniąt to nie składnica wiadomości, jak u Panny lub Skorpiona, to nie biuro depozytowe, lecz raczej stacja przekaźnikowa, mówiąc językiem kolejarzy. Dlatego .też Bliźniak wcale się nie przejmuje tym, że na świecie nie ma nic pewnego, stałego, niewzruszalnego. Wręcz przeciwnie. Cieszy się, że "panta rhei", że wszystko jest płynne, niepewne, że ulega zmianom, przekształceniom, bo w tym tkwi ruch, urozmaicenie, dowód życia, żywotności, dynamiki i postępu.

U Bliźniąt wykształconych i o wyższym poziomie intelektualnym, rzuca się w oczy łatwość syntezy i myślenia abstrakcyjnego oraz pamięć do abstraktów, opartych na doświadczeniach konkretnych. Zazwyczaj człowiek przeciętny zapamiętuje wrażenia na wzór kliszy fotograficznej, a w różnych sytuacjach "klisze" te między sobą porównuje. Bliźniakowi natomiast łatwo jest porównać abstrakt nowej sytuacji z abstrakcyjnymi uogólnieniami wyciągniętymi z przeżyć dotychczasowych. Ten sposób myślenia jest szybszy, szerszy i wielostronniejszy, choć może mniej precyzyjny, mniej dokładny. W każdym razie nie dopuszcza do gubienia się w szczegółach, kosztem całości.

Bliźnięta nie należą do typów kierujących się głównie popędami. W życiu erotycznym często brak im konsekwentnej wytrwałości, choć ich przeżycia bywają gorące i żarliwe. Największe znaczenie mają uczucia sympatii. Tylko wówczas można się spodziewać zbliżenia, gdy partnerzy bezwzględnie harmonizują ze sobą. Przeżycia erotyczne Bliźniąt przebiegają także na płaszczyźnie psychicznej, a nie tylko wyłącznie fizycznej.

Bliźniaczka nie potrafi "zapomnieć się", lecz ważnym czynnikiem pobudzającym jest u niej ciekawość. Należy pamiętać, że dziewczęta z tego znaku zawsze są ciekawe nowości... choćby dla robienia porównań.

Dziewczyna urodzona w znaku Bliźniąt jest bystra, inteligentna i obrotna. Miły, wesoły towarzysz. W jej obecności nikt się nie nudzi. Liczne z tych dziewcząt chętnie pracują zawodowo. Trudno sprostać ich błyskawicznej reakcji myślowej. W pracy są szybkie. Wszelkie wiadomości chwytają w lot i rejestrują je w głowie jak na taśmie, tak że można je w każdej chwili odtworzyć. Czy jednak informacje te są zawsze zrozumiane? Mniejsza z tym. Ważne, że słuchacze podziwiają jakie jesteśmy rozgarnięte. Tylko prostak i nieuk nie ma zrozumienia dla naszej inteligencji.

Bliźniaczka wie wszystko. Czytała co najnowsze, bo tylko to jest ważne. Stare to najwyżej ciekawostka. Orientuje się dobrze co powinno się znać, na czym być w teatrze, o czym rozmawiać, aby uchodzić za kobietę nowoczesną. Choć panie te w młodości rzadko przejawiają większe zamiłowanie dla spraw gospodarstwa domowego, potrafią błyszczeć zaletami umysłu w każdym towarzystwie, w interesujący sposób wyróżniając się spośród otoczenia.

Duch Bliźniąt migoce, zamiast płonąć jednostajnym ogniem. Taka jest w przenośni i w skrócie główna cecha ich umysłu.

Bliźniak ma jakąś wrodzoną dobroduszność, jest więc konsekwentnym przeciwnikiem wojen: - Gdyby obie strony miały naprawdę dobre chęci, to by się ze sobą dogadały... z każdej sytuacji jest jakieś wyjście kompromisowe... po co brać sią zaraz za łby?... Więcej rozsądku panowie, a dojdziemy do zgody! - takimi mniej więcej kategoriami myślał prezydent Kennedy, który miał słońce w znaku Bliźniąt.

Ludzie urodzeni w Bliźniętach to najbardziej praktyczni intelektualiści. Celowi racjonalizatorzy, mający zrozumienie tylko dla rzeczy i dla idei mogących dać praktyczne korzyści. Uznają jednak tylko to, co rozumieją. Zagadnienia przekraczające możliwości ich intelektu, albo choć takie, których zrozumienie wymagałoby dłuższych studiów, traktują Bliźnięta z niedowierzaniem i z niechęcią.

Takie są cechy Bliźniąt. Lecz nikt nie odpowiada ściśle charakterystyce swego znaku. Nieraz zdarza się, że Bliźniak wzbije się ponad przeciętne właściwości współtowarzyszy swego zodiakalnego odcinka. Wówczas staje się dokładny, systematyczny, dociekliwy. Jego wiadomości są głębokie, szczegółowe, systematyczne. W takich wypadkach rzadko kto dorówna mu inteligencją. Staje się wówczas typem wszechstronnie oczytanego i wykształconego uczonego; typem spotykanym nieraz wśród rektorów uniwersytetów, autorów rewolucyjnych dzieł literackich, wśród wybitnych znawców zagadnień prawniczych, sławnych profesorów i interesujących wykładowców, których można słuchać godzinami, z zapartym tchem. Wówczas staje się Bliźniak prawdziwym "posłańcem bogów" Merkurym, którego, jak wspomniałem, starożytni przydzielili znakowi Bliźniąt.

Trudno doszukać się zamiłowania do porządku u dzieci ze znaku Bliźniąt, lecz za to przynoszą zawsze dobre świadectwa. Ich gadatliwość przybiera często formy wręcz zastraszające. Kogoś "zagadać na śmierć" potrafi wspaniale mały Bliźniak. Ruchliwość i urozmaicenie to treść jego życia. Dzieci te uczą się łatwo, może nawet zbyt łatwo. Nawet gdy czegoś nie wiedzą dokładnie, zaleją nauczycielkę potokiem słów, wywołując wrażenie, że wiedzą więcej, niż to jest w rzeczywistości. W pewnym stopniu świadczy to o swoistej zaradności życiowej. Dzieci z tego znaku są męczące, zaskakują rodziców pytaniami, pomysłami, niezwykłymi planami, lecz sprawiają stosunkowo niewiele kłopotów.

Mąż ze znaku Bliźniąt wymaga dużo zrozumienia i wyrozumiałości. Chcąc wejść z nim w ścisły kontakt duchowy należy dostosować się do jego intelektualnych zainteresowań, co wcale nie jest takie proste i łatwe dla każdej kobiety. Dla zachowania harmonii w małżeństwie warto jednak zdobyć się na wysiłek, w przeciwnym razie mąż będzie szukał duchowych kontaktów gdzie indziej, co może łatwo nabrać niepożądanego charakteru i kierunku.

Jak już powiedziałem, Bliźniaka może interesować tysiąc spraw. Chyba najmniej jednak interesuje go porządek we własnym biurku i we własnej szufladzie. Nie przejmujmy się tym zbytnio. Najważniejsze, aby się nie nudził w towarzystwie swej partnerki. Aby miał z nią o czym rozmawiać, podyskutować, aby widział, że iskry jego błyskotliwej inteligencji nie są perłami rzuconymi przed wieprze, parafrazując słowa Nowego Testamentu. Bliźniaka interesuje wszystko, nawet sąsiedzkie ploteczki, dla których żona będzie miała w nim wdzięcznego słuchacza. Ale mimo wrodzonej gadatliwości i zamiłowania do żywej wymiany myśli, Bliźnięta są istotami subtelnymi i dyskretnymi. Same nie lubią robić plotek i intryg. Potrafią też uszanować cudzą tajemnicę.

Pożycie z Bliźniaczką nie jest trudne, jeżeli się będzie pamiętało o jej zainteresowaniach intelektualnych. Harmonia małżeńska bowiem polega między innymi także na zrozumieniu i poszanowaniu zainteresowań i potrzeb partnerki, szczególnie jeśli chodzi o kobietę ze znaku Bliźniąt. Pani ta musi mieć kogoś bliskiego do wzajemnej wymiany myśli, z kim by rozmawiała i dyskutowała.

Żony ze znaku Bliźniąt prowadzą poniekąd podwójne życie: mąż, dom, gospodarstwo -- zainteresowania intelektualne, często zawodowe. Panie z tego znaku nawet po ciężkiej pracy fizycznej zawsze znajdą wolną chwilę, aby trochę poczytać, czegoś nowego się dowiedzieć. W tym znaku spotyka się często pęd do dokształcania się. Przewidujący mąż będzie takiej żonie znosił do domu stosy książek. Musi jednak i sam poczytać trochę, aby móc zabrać głos, gdy żona zapyta go o zdanie lub zechce podyskutować na temat przeczytanego dzieła.

Kobiety ze znaku Bliźniąt nie mają szczególnych zainteresowań seksualnych - poza nielicznymi wyjątkami. Większość spośród nich chętniej wyżywa się we flircie i słownej grze miłosnej.

Aktywny i ruchliwy Bliźniak potrafi zarobić, lecz pieniądze się go nie trzymają. Kiedy coś kupuje nie lubi się targować. Na posiadaniu majątku i wielkich dóbr doczesnych szczególnie mu nie zależy.

Bliźniak zachowuje bystrość i .świeżość umysłu najdłużej ze wszystkich znaków zodiaku. Także szybką reakcję myślową oraz wszechstronne zainteresowania ma jeszcze w późnej starości.