Strzelec - charakterystyka ogólna

 

 

Czysty typ Strzelca powinien mieć nad łóżkiem wypisaną dewizę: Naprzód! Albowiem żywiołem osób urodzonych w tym znaku jest aktywność "i ruch. Zależnie od poziomu intelektualnego oraz innych szczegółów trudnych do omówienia w kilku słowach, dynamika Strzelca może oscylować między zawadiacką zaczepnością, zajęciami związanymi ze sportem, a rozprawianiem się z problemami wojskowymi, ekonomicznymi lub też ściśle naukowymi. W każdym znaku spotykamy przedstawicieli licznych zawodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwości te są do pewnego stopnia ograniczone. Nie widuje się na przykład znaku Panny wśród wojskowych najwyższych rang. Jest również bardzo wątpliwe, aby ktoś urodzony w znaku Barana obrał sobie zawód zegarmistrza, księgowego lub kasjera. Jeżeli chodzi o Strzelca, to spotyka się tu przedstawicieli bardzo licznych zawodów, dlatego też jest dość trudno wyodrębnić cechy osób z tego znaku. Rozmaitość charakterów, rozpiętość możliwości jest tu, podobnie jak w Skorpionie, wyjątkowo duża.

W każdym razie, do głównych cech Strzelca należą: energia, impulsywność, szybka reakcja, niecierpliwość, a nieraz i łatwowierność. Dalej: odwaga, brawura, czasem gwałtowność i nieprzemyślany sposób postępowania.

Strzelec nie ma w sobie nic z podstępnego lisa. Idzie przez życie z odkrytą przyłbicą i uniesioną głową. W stosunku do bliźnich jest szczery, otwarty i serdeczny. Czasem aż za bardzo szczery, co mu się często poczytuje za nietakt, za brak delikatności. Co ma w sercu -- to ma i na ustach. Nie potrafi dusić w sobie urazów, knuć po cichu zemsty. Idzie przed siebie wesoło, pełen energii, optymizmu i jakby rubasznej dobroduszności.

Ten typ ludzi kocha zwierzęta, szczególnie konie i psy. Wskazuje to poniekąd na dodatnie cechy charakteru, bo ludzie o takich zamiłowaniach nie mogą być z gruntu źli. Lecz kto lubi psy i konie, to też lubi polowanie. I rzeczywiście, wielu ludzi ze znaku Strzelca, to zawołani myśliwi.

Strzelec lubi otwartość, szczerą prawdę - choć jej wygłaszanie przysparza mu nieraz wrogów - podróże, ruchliwość, odwagę, wszystko co ma rozmach, dynamikę, jest wesołe, optymistyczne, śmiałe, beztroskie, pełne życia, pogodne. Lubi także przyrodę, przebywanie na świeżym powietrzu. Jest dobrym i chętnym tancerzem.

Znak ten nie lubi natomiast wszystkiego co sztuczne, efektowne, nienaturalne, monotonne, rutyniarskie, obskurne, małostkowe, pedantyczne, podstępne. Poza tym Strzelec nie znosi podlizywaczy, usłużnych dworaków, wyrachowanych, fałszywych przyjaciół, których toleruje, nieraz i chętnie, Lew.

W Strzelcu tkwi dużo poczucia sprawiedliwości. Oburza go do głębi każda podłość, każde łajdactwo, każda krzywda i wyzysk, choćby to nie dotyczyło jego osoby. Można powiedzieć, że Strzelec ma "sportowe" podejście do życia: razi go każdy faul i w takich wypadkach głośno protestuje, a nawet chętnie interweniuje.

Wielu Strzelców uprawia z zamiłowania sporty. Często widuje się w ich wyczynach przesadę, tak iż w znaku tym napotykamy bodajże najwięcej złamanych nóg, rozbitych nosów oraz naderwanych ścięgien i innych wypadków związanych ze sportem. Wobec przyjaciół Strzelec jest życzliwy, szczodry, hojny i chętnie wyświadcza im dobrodziejstwa, nic w zamian za to nie żądając. Tę cechę ma Strzelec wspólną z Baranem i Lwem Bezpośredni, komunikatywny, łatwo zawiera znajomości przy każdej okazji. Z obcymi ludźmi potrafi rozmawiać jakby ich znał od lat, ten przyjaciel całego świata.

Jak już wspomniałem, jedną z cech Strzelca jest wesoła rubaszność. Czasem więc chętnie przebywa on w tak zwanym "nieodpowiednim" towarzystwie. Widujemy go nieraz w otoczeniu wesołych kompanów, w jakimś podrzędniejszym lokalu, przy kieliszku. Hałaśliwe i niekiedy prostackie otoczenie Strzelcowi nie przeszkadza. Kilka godzin w takim środowisku działa na niego odprężające.

Takie postępowanie może się niektórym ludziom nie podobać; Strzelec na to wzruszy ramionami. Jego poczucie niezależności jest tak duże, że niewiele robi sobie z opinii bliźnich. Tę cechę ma wspólną z Baranem, a poniekąd i ze Skorpionem.

Dziewczęta ze znaku Strzelca są niezrównanymi towarzyszkami. Wesołe, pogodne, idą z humorem przez życie. Lecz nie wolno ich tyranizować. Nie zniesie tego zresztą żaden Strzelec, ani mężczyzna, ani kobieta. Oboje mają bardzo duże poczucie niezależności i bardzo czułe pojęcie honoru. O tym należy pamiętać, kiedy się ma wśród przyjaciół Strzelca.

Kobieta ze znaku Strzelca jest pełna życia i dynamiki, dowcipna i cięta, lecz... lubi robić porównania. Roztropny mąż pani Strzelec powinien zatem pilnować się, aby takie porównania zawsze wypadły na jego korzyść.

Pani Strzelec zawsze będzie zwracała uwagę na formy towarzyskie, na wygląd i na zachowanie się mężczyzny. Nie jest więc wskazane, by mąż klął głośno i brzydko, chadzał po mieszkaniu nie ogolony, porozpinany lub broń Boże w kalesonach! Nie należy się także spodziewać, aby pani Strzelec sprzykrzyły się z czasem okazywane jej względy, choćby chodziło o drobnostki, jak kwiaty przyniesione nieraz przez męża. Nic tak nie razi pani Strzelec, jak mężczyzna lubiący pofolgować wygodzie, zaniedbany, ubrany byle jak, w rozchełstanej koszuli. Takie zachowanie może zabić miłość najbardziej zakochanej pani Strzelec. Warto o tym pamiętać.

Tak samo kobiety o wyglądzie opuszczonym, mało ceniące czystość i ładny wygląd, mogą być pewne, że mąż Strzelec będzie się niebawem rozglądał za inną partnerką. O wiele łatwiej bowiem męża zdobyć, niż go utrzymać.

Erotyczne zainteresowania Strzelca są silne, lecz jest on w swych zapotrzebowaniach opanowany i potrafi zachować umiar. Nurzanie się w rozpuście może uchodzić bezkarnie Skorpionowi, lecz dla Strzelca może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Jego możliwości fizjologiczne są bowiem ograniczone.

Przesadne dążenia do niezależności bywają nieraz przyczyną małżeństw niedobranych.

Tak zwana "kobieta rasowa", to prawie zawsze dziewczyna ze znaku Strzelca. Zgrabna, wysportowana, pełna życia i... na pierwszy rzut oka interesująca. Lecz dla łowców miłosnych przygód, wypadek to beznadziejny. Jej dewiza erotyczna brzmi: "po ślubie kochanie".

Kobieta z Strzelca często bywa w rozterce. Chciałaby bowiem zachować cnotę, a równocześnie pofolgować temperamentowi. Ponieważ trudno połączyć jedno z drugim, nie wiadomo nieraz czego panna Strzelec chce. Takie w każdym razie będzie zdanie adoratora, który ma pewne konkretne zamiary.

Pewien dowcipniś powiedział kiedyś, iż każdą kobietę można zdobyć. Na głosy protestu dodał usprawiedliwiając się: oczywiście, że nie każdy każdą. - Lecz chyba nikt nie zaprzeczy -- mówił dalej, iż każda kobieta ma swą cenę. Jednej wystarczy dać tabliczkę czekolady, druga zażąda 500 zł. Ta chciałaby mieć srebrnego lisa, a z tamtą znów trzeba się ożenić.

Otóż do tej ostatniej kategorii należą panny z Strzelca. Nie dlatego, aby były jakimś uosobieniem cnoty, lecz miewają one zasady. Pewnie, że i panna Strzelec miewa czasami chwile słabości, które sprytny uwodziciel może wykorzystać, lecz zdarza się to dość rzadko, rzadziej niż u innych dziewcząt.

Inna cecha charakterystyczna panny Strzelec to wygórowane ambicje matrymonialne. Jak twierdzą złośliwcy, nawet w snach panna Strzelec przebywa tylko. w lepszym towarzystwie stykając się tylko z osobami o wyższej pozycji socjalnej. Zdarza się więc nieraz, że dziewczyna z tego znaku zbyt długo przebiera i namyśla się, a potem, tuż przed "zamknięciem bramy", bierze pierwszego lepszego, który jej się nawinie. Dziewczętom z tego znaku na ogół trudno zrozumieć, iż na to, aby zdobyć męża, nie wystarczy być tzw. przyzwoitą dziewczyną, panną zgrabną i przystojną. Dziwią się one, że niektóre ich koleżanki wyszły za mąż wcześnie i dobrze, choć ta ma kaczy nos, a tamta krzywe nogi lub była puszczalską. Trudno, panna Strzelec jest nieco świętoszkowata. Może nie każda bez wyjątku, lecz większość z nich na pewno. Niejedna gorszy się postępowaniem swych sióstr np. z Byka, Skorpiona lub Ryb. Brak im zrozumienia dla cudzych cech, a może dla cudzego temperamentu?...

Postać Strzelca jest dystyngowana i trochę wyniosła. Kobiety z tego znaku mają w sobie coś szorstkiego, a z ich postawy uderza jakby prowokująca duma. Lecz ten ich wygląd wcale nie razi, przeciwnie, zdaje się harmonizować z ich usposobieniem, zachowaniem. W znaku Strzelca spotykamy ludzi ruchliwych, lubiących dalekie wycieczki oraz podróże do odległych, egzotycznych krajów. W krańcowych przypadkach będzie taki Strzelec marzył i śnił o dalekich wyprawach albo pisał książki na takie tematy, o ile ma przy tym zdolności literackie.

Ciekawym typem ze znaku Strzelca był Churchill (ur. 20.11.), którego burzliwe życie wojskowego korespondenta podczas wojny burskiej jest ogólnie znane. Jego niewzruszony optymizm oraz nieustępliwa agresywność w krytycznych chwilach ostatniej wojny są dla znaku Strzelca bardzo charakterystyczne. Także Piłsudski (ur. 5.12.) miał słońce w znaku Strzelca oraz generał Franco (ur. 4.12.). U wszystkich trzech mężów stanu widzimy przedsiębiorczość, aktywność, rzutkość i energię w zwalczaniu przeszkód i przeciwności.

Mamy wśród Strzelców także i inne typy: ludzi o podkreślonej introwersji, typy spotykane szczególnie wśród osób urodzonych w nocy. Tacy ludzie będą wyładowywali swą wojowniczość w walce z problemami. Szczególny nacisk będą kładli na zagadnienia związane ze swobodą i wolnością jednostki. Ich bronią niekoniecznie musi być symboliczna szabla. Nieraz potrafią skutecznie prowadzić walkę piórem.

Barana, Lwa, a szczególnie Strzelca cechuje charakterystyczna pogoda ducha, zadowolenie z siebie, optymizm życiowy i niefrasobliwość. Na nieszczęścia jakie przynosi nieraz życie, ludzie urodzeni w tych znakach są odporniejsi niż inni. Pozwala im to łatwiej znosić przeciwności, komplikacje, kryzysy i niepowodzenia. Po doznanych ciosach losu potrafią oni prędzej ochłonąć i powrócić do równowagi. Taka odporność ułatwia życie i daje, w stosunku do innych ludzi, przewagę w walce o byt.

Rozmach, ekspansja, szerokie plany - oto cechy Strzelca w dziedzinie pieniędzy i interesów, do których miewa szczęśliwą ręką.

Ludzie z tego znaku mają szeroki gest, są mili, koleżeńscy i jowialni. Ten ostatni wyraz pochodzi od słowa Jowisz. Zdaniem Starożytnych bowiem, znak Strzelca jest w jakiś sposób spowinowacony z tą planetą.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

Typy bojowe, ruchliwe, sportowe (taniec?). Aktywność, optymizm, brak kompleksów. Często religijność. Uczciwi i życzliwi przyjaciele, jowialni i towarzyscy. Niezmordowana energia. Wolni i niezależni, nigdy nie bywają pantoflarzami. Można ich przekonać, lecz nigdy zawojować. Podejście do życia idealistyczne. Trzeźwa marzycielskość (paradoks tylko pozorny). Niezachwiana wiara w siebie. Do szokującej często otwartości Strzelców należy się przyzwyczaić. Typy nie zawsze rozsądne, lecz kieruje nimi szczerość uczuć. Swoisty wdzięk Łuczniczek i prostolinijność są zadziwiające.

Co grozi Strzelcom? Szukając wymarzonego ideału, często przebierają zbyt długo, po czym tuż przed "zamknięciem bramy" biorą to, co się nawinie.


PAN STRZELEC I PANNA BARAN

Zdaniem większości astrologów związek Strzelca z panną Baran tworzy małżeństwo szczęśliwe. Wzajemne uzupełnienie seksualne bywa harmonijne. Oba znaki są przedsiębiorcze, dynamiczne i mają w sobie dużo radości życia. Oboje są ruchliwi. Mniej korzystna cecha to chyba pewna niechęć do skrupulatnego liczenia się z pieniędzmi. Oboje mają podobne upodobania, jak: sport, podróże i wesołe, miłe towarzystwo. Jeżeli na przeszkodzie nie stoją jakieś nieuchwytne, niekorzystne cechy charakteru, małżeństwo obojga ma szansę na zgodę i na to, co ogólnie nazywamy szczęściem. Profesor Jung przyznaje temu związkowi 4 punkty.

PAN STRZELEC I PANNA BYK

Te dwa znaki mają ze sobą niewiele wspólnego. Zaborczość i pewna arbitralność pani Byk łatwo wyprowadza z równowagi pana Strzelca, przesadnie wrażliwego na wszelkiego rodzaju skrępowania. Strzelec stawia na pierwszym miejscu problemy zawodowe. Upór obojga bywa powodem nieporozumień. Oczywiście, w tym wypadku napotyka się i na wyjątki. Dowodem tego jest klasyfikacja profesora Junga, przyznająca dla tego związku 2 punkty. Przypuszczalne dysonanse między partnerami występują dopiero w latach późniejszych.

PAN STRZELEC I PANNA BLIŹNIAK

Strzelec i Bliźniaczka to związek wspaniały, lecz nie zawsze trwały. Oboje to duchy niespokojne. Oczywiście, mają oni liczne wspólne upodobania i hobby: sport, ruch, wesołe towarzystwo. Łatwo u nich o sprzeczki, chociaż odbywać się one będą na poziomie kulturalnym. Oprócz harmonii znaków, która w tym wypadku jest umiarkowana, ważna jest indywidualna harmonia aspektów. Profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów.

PAN STRZELEC I PANNA RAK

Trudno się obojgu dostosować do usposobienia partnera(ki). On impulsywny, niespokojny, wojowniczy. Ona trochę przeczulona, emocjonalnie zbyt wrażliwa. Dla pani Rak Strzelec nie jest właściwym partnerem. Może za mało przejmuje się oddaną, miękką i wierną panią Rak? Najbardziej domatorską i czułą dziewczyną -ze wszystkich znaków? Macierzyńskie tendencje, jakie okazuje ona w stosunku do swych najbliższych, na Strzelca wpływają co prawda dodatnio, lecz do szczęścia małżeńskiego, które by było trwałe, brak obojgu pewnych cech. Dlatego też chyba profesor Jung przyznaje tej parze tylko 1 punkt.

PAN STRZELEC I PANNA LEW

Związki pan Strzelec - panna Lew uchodzą za szczęśliwe. Można powiedzieć, że panna Lew jest dla Strzelca wręcz stworzona. Oboje uzupełniają się nawzajem pod każdym względem, nie tylko temperamentem, ale także postępowaniem, upodobaniami, v Brak małostkowości, szeroki gest, życzliwość dla bliźnich. Oboje cechuje życiowy rozmach. Jednak ostrożny profesor Jung przyznaje tej parze tylko 4 punkty

PAN STRZELEC I PANNA PANNA

Ostrożnej i drobiazgowej Pannie nie zawsze będzie łatwo zrozumieć partnera z znaku Strzelca. Szczególnie, kiedy będzie chodziło o szeroko zakrojone plany, jakie Strzelec lubi nie tylko snuć, ale także urzeczywistniać. Poza tym pan Strzelec może łatwo poczuć się zniechęcony. Tego życiowego optymistę i zdobywcę, partnerka z Panny może łatwo zniechęcić nadmiernym krytycyzmem i kunktatorstwem. Jego duża ruchliwość i przedsiębiorczość razi spokojną, ostrożną domatorkę, Pannę. Zalety Panny Strzelec nie zawsze docenia właściwie. Profesor Jung daje tej parze 3 punkty. Raczej ma rację.

PAN STRZELEC I PANNA WAGA

Partnerzy ci dochodzą do porozumienia łatwo, dzięki jakiemuś psychicznemu powinowactwu znaków. Waga jest dla Strzelca w sensie seksualnym atrakcyjna. Strzelec bywa dla Wagi nieco despotyczny, ale ona pójdzie w tym wypadku na kompromis i na ugodę. W tym układzie bywa Waga często zaborcza, co jednak tylko bardziej zespala związek obojga. Dla doskonałej harmonii między nimi będą potrzebne obustronne nieduże ustępstwa, o co między kochającymi się partnerami nietrudno. Profesor Jung przewiduje dla obojga aż 5 punktów. Wysoka, lecz słuszna lokata.

PAN STRZELEC I PANNA SKORPION

Pani Skorpion i pan Strzelec tworzą niezłą parę. Chociaż Strzelec miewa czasem zmienne humory, jego główną cechą jest energia, przedsiębiorczość, aktywność i optymizm życiowy. Do celu dąży on z entuzjazmem zaprawionym pewną dozą idealizmu. Pan Strzelec wie czego chce -- pani Skorpion także. Kto będzie w takim małżeństwie górą? Chyba ona, ale powinna postępować w sposób oględny, nie rzucający się w oczy. Ponieważ rządzić "musi", niech nie robi tego na siłę, a raczej podstępnie, zakulisowe, aby nie zrazić sobie partnera, czułego na narzucanie mu woli. Atrakcyjność obojga może z czasem ulec osłabieniu. Jednak czy mamy coś stałego na tym świecie? Pani Skorpion to partnerka zazdrosna. Chyba rozumiemy o co chodzi? Profesor Jung daje tej parze tylko 2 punkty.

PAN I PANNA STRZELEC

Chociaż w zasadzie związki między przedstawicielami tego samego znaku nie są często szczęśliwe, Strzelcyi stanowią wypadek wyjątkowy. Są dla siebie wspaniałymi towarzyszami. Harmonie między obojgiem widoczne są w każdej dziedzinie pod każdym względem. Nawet kiedy z czasem, na skutek nadmiernego podobieństwa charakterów i usposobień, atrakcyjność seksualna obojga zejdzie na plan dalszy, parę Strzelców zawsze będzie wiązała szczera i gorąca przyjaźń. Profesor Jung daje temu związkowi aż 5,5 punktów. Jest to najwyższa punktacja spośród stu czterdziestu czterech możliwości (12X12).

PAN STRZELEC I PANNA KOZIOROŻEC

Pan Strzelec, niecierpliwy i impulsywny sangwinik, będzie miał pewne trudności z rozruszaniem flegmatycznej, spokojnej i nieraz trochę opornej w stosunku do Strzelca pani Koziorożec. Niestety, erotyczna dynamika tej pani jest odmienna niż Strzelca. Z różnych przyczyn roztacza pani Koziorożec dookoła siebie jakby atmosferę pewnego chłodu, chociaż jest zdolna do prawdziwej, głębokiej miłości. Jednak trudno jej to uczucie okazać. Wesoły, pełen życia Strzelec czuje się wobec partnerki jakby zahamowany. Rzadko kiedy tworzą oboje harmonijną parę. Tylko 1 punkt daje temu związkowi profesor Jung.

PAN STRZELEC I PANNA WODNIK

Oto ciekawa para: najbardziej samodzielny mężczyzna i najmniej konwenansowa, nieobliczalna kobieta. Zestawienie atrakcyjne, nienudne. Oboje bez przesądów, towarzyscy, weseli, pełni życiowego optymizmu i trochę nierealnej fantazji. Ona marzy o ideałach, zawsze poszukuje "prawdziwego" człowieka. Kogoś podobnego do jej ideału często znajduje wśród Strzelców. Znawca ludzi, profesor Jung daje tej parze aż 5 punktów.

PAN STRZELEC I PANNA RYBA

Trudno tu o harmonię i wzajemne zrozumienie, chociaż oboje mogą być ludźmi wartościowymi. Różnice między obojgiem są zbyt wielkie. Ich zainteresowania mają mało punktów stycznych. W sprawach seksualnych on ma coś ze zdobywcy, ona bywa bardziej wstrzemięźliwa. Jej dużą uczuciowość razi nadmierna - w jej oczach - towarzyskość Strzelca i jego tendencje do rozpraszania się. Rybka jest stosunkowo mało zaborcza i pewna obcesowość Strzelca może ją zrazić. Pewnego wzajemnego dostosowania się można by się może spodziewać, kiedy partner byłby znacznie starszy. Profesor Carl Gustaw Jung daje temu związkowi tylko 1 punkt.


 


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU STRZELECA

Większość panien z Strzelca to dziewczyny ładne, reprezentacyjne i atrakcyjne. Jedną z zasadniczych wad jest to, że nie przychodzi im łatwo dostosowanie się do partnera. Mąż pani Łuczniczki musi być spokojny, wyrozumiały i ustępliwy. Wtedy Strzelec będzie dla niego wspaniałą towarzyszką życia. Zaś mąż będzie nią tak zaabsorbowany, że mu nie starczy czasu na jakieś pozamałżeńskie znajomości.

Strzelec ma szerokie zainteresowania, chętnie porusza w towarzystwie tysiące tematów, ale na ogół powierzchownie. Zmartwień sercowych żona ze Strzelca nie potrafi dusić w sobie. Lubi opowiadać o nich przygodnym słuchaczom. Nim napotka odpowiedniego dla siebie partnera, upłynie czasem dużo wody w rzece. Jest bowiem wymagająca i przebiera wśród kandydatów; lekkoduchy i typy niepoważne nie mają u niej szans. Łuczniczka lubi też sięgać wysoko. Rozgląda się wśród ludzi na stanowiskach, z tytułami, mundurem oraz... doświadczeniem. Pragnie bowiem błyszczeć i wzbudzać zainteresowanie u boku męża, który już do czegoś w życiu doszedł.

Trzeba dodać, że panie Strzelec rozwodzą się stosunkowo łatwo. W kolejności swych astralnych sióstr stoją na trzecim miejscu (statystycznie).

Strzelec to typ szczery, otwarty. Często nie liczy się ze słowami i mówi to co myśli. Bije od niej swoboda i radość życia. Do jej najważniejszych cech charakteru należą: uczciwość i prostolinijność. Jej opinię często natomiast psują pozory. Winne temu jest niczym nieskrępowane postępowanie pani Strzelec.

Najodpowiedniejszymi partnerami dla Łuczniczki są: BARAN, LEW, WODNIK i WAGA. Baran ze względu na .podobne temperamenty, usposobienie, radość życia, pewną beztroskę i aktywność. Chociaż nieraz padają ostre słowa, burze mijają szybko. Lew także nadaje się na partnera dla Łuczniczki. Szczerość i otwartość dominują u obojga, a poza tym: rozmach życiowy, podobne temperamenty, towarzyskość, wesołość i pełny optymizm. Wodnik jako znak przeciwstawny często także harmonizuje z Łuczniczką. Również i Waga bywa odpowiednim partnerem pani Strzelec. Oboje cechuje bowiem pewna wytworność, bywają ambitni, nie małostkowi i lubiani w towarzystwie.

MĄŻ ZE ZNAKU STRZELCA

Do panów z tego znaku chciałoby się czasem powiedzieć: patrz gdzie idziesz, bo zajdziesz tam gdzie patrzysz. Większość z nich bowiem idzie przez życie z głową pełną fantastycznych koncepcji, bujając w obłokach. Tę cechę mają Strzelcy nawet w starszym wieku. Ciekawostką jest fakt, że panowie ci to szczęściarze. Bogowie chyba tylko wiedzą dlaczego tak jest i dlaczego los tak często ich wspiera; jest to jednak rzecz bezsporna. Ich "patrzenie w obłoki" bywa uzasadnione i często, o dziwo, daje dobre rezultaty.

Tajemnica harmonijnego współżycia z panem Strzelcem wynika z jego przyjaznego stosunku do całego świata. Także wśród kobiet miewa Strzelec liczne platoniczne sympatie. Jego jowialność nakazuje mu rozmawiać serdecznie i poufale zarówno ze starszą panią w kiosku "Ruchu", jak i z mleczarką lub sprzątaczką w jego klatce schodowej. To jednak sprawa mało ważna i nieszkodliwa. Niewielu Strzelców posiada ściśle intelektualne zainteresowania, ale w stosunku do swej partnerki stawiają oni raczej wysokie wymagania. I o tym też należy pamiętać. Trzeba też wiedzieć, że Strzelcy są bardzo ruchliwi i towarzyscy. Pod tym względem trzeba im dotrzymać kroku.

Rzadko który Strzelec przywiązuje wagę do kontaktów towarzyskich ze swoją lub żony rodziną. Swobodne postępowanie Strzelca bywa wielokrotnie powodem złośliwych plotek. Reaguje on na nie wzruszeniem ramion. Typ ten nie ma nic wspólnego z zasadą: z kwiatka na kwiatek.

Strzelec ceni sobie możliwość mówienia wprost tego co myśli. Trzeba się więc do tego przyzwyczaić. Czasem zdarzy mu się popełnić jakieś głupstwo, gdyż jest impulsywny. Nieważne to jednak wobec faktu, że typ ten potrafi kochać szczerze. A to jest przecież cecha spotykana raczej rzadko.

Żonie pana Strzelca nie wolno być małostkową. Jej posunięcia w dziedzinie polityki małżeńskiej powinny być dyskretne, niewidoczne, raczej zakulisowe. Na wyższych stanowiskach Strzelcy dużo czasu poświęcają sprawom organizacyjnym. W ogóle można podziwiać ich zapał, przedsiębiorczość i entuzjazm do pracy. Mądra żona musi ograniczyć swe ewentualne tendencje zaborcze, dając mężowi więcej swobody. Gdy będzie chodziło o dalekie podróże palcem po mapie, musi traktować to poważnie, bo Strzelca łatwo sobie można zrazić lekceważącymi uwagami. To nieważne, że Strzelec czasem pobuja chętnie w obłokach, robiąc dalekosiężne plany. A propos: udaje mu się te śmiałe pomysły urzeczywistnić.

Mądra żona powinna mężowi z tego znaku co jakiś czas wyrazić swój podziw, powiedzieć mu, że jest z niego dumna. Nic tak dodatnio nie wpływa na harmonię w małżeństwie z Strzelcem jak takie pozornie mało znaczące stwierdzenie.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Kiedy rodzicom urodzi się dziecko mające słońce w znaku Strzelca mogą mówić o szczęściu. W towarzystwie tego dziecka bowiem, dla dorosłych powtórnie zaczyna się nowe życie: zabawy młodzieżowe, sporty, gry, wycieczki. Do tego wszystkiego trzeba powrócić, jeżeli nie chce się utracić kontaktu z dzieckiem. Jeżeli ktoś chciałby zaimponować młodemu Strzelcowi, recytując np. wiersze sławnego poety, narazi się na uśmiech pełen politowania. Zrehabilitować się można znajomością konstrukcji rakiety księżycowej lub wiedzą o innych ciekawych sprawach (UFO, parapsychologia).

Ruchliwość dziecka ze znaku Strzelca nawet świętego wyprowadzi z równowagi. Taki smyk ani chwili nie może usiedzieć spokojnie i milczeć. Umysł jego jest ruchliwy i bystry. Potrafi zadręczać pytaniami otoczenie. W szkole nauczycielki mają z nim utrapienie. Tylko nauczyciel od wychowania fizycznego jest zadowolony, bo mały Strzelec chętnie okazuje swą sprawność. W zachowaniu przypomina młodego źrebaka, w czym jest podobny do Barana. Ze szkoły wraca często ubrudzony i obdarty. Nieraz coś zgubi lub podaruje. Rano trudno mu wstać, bo do późnej nocy czytał jakieś fantastyczne przygody. W rozmowie dzieci te są inteligentne i rozgarnięte. Z nauką nie mają wielkich kłopotów. Są ogólnie lubiane. W czasie wakacji nie wolno dzieci tych trzymać w mieszkaniu. Muszą się wyszumieć i uwolnić od nadmiaru sił.

Uganiając się niezmordowanie za dnia, pod wieczór młode Strzelcyi są zmęczone. Lecz to nie ma większego znaczenia. Wszak odrabianie co trudniejszych lekcji za swą latorośl jest coraz bardziej modne wśród nowoczesnych ojców.

Rewelacyjnych i bardzo swobodnych poglądów młodej Strzeleci na sprawy miłości, seksu, itp. matki słuchają ze zgrozą. Na szczęście są to tylko teorie. W praktyce Strzelec jest bez porównania rozsądniejsza.

Rodzice! Nie rozpoczynajcie żadnego przemówienia do młodego Strzelca, bez względu na płeć, od słów: "bo za moich czasów...". Narazicie się na ośmieszenie. W młodości dzieci spod tego znaku naukę traktują jako zawracanie głowy, lecz dorastając szybko rozsądnieją. Zazwyczaj trudno decydują się na jakiś zawód, choć nie było jeszcze chyba Strzelca, który zszedłby na psy. I w tym cała nadzieja. A propos psa. W grach i zabawach pies może w dużym stopniu zastąpić zmęczonych rodziców.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

Z dyrektorem Strzelcem pracuje się bardzo przyjemnie. Jest to człowiek lojalny i wszystkim życzliwy. Czasem miewa zbyt duże zaufanie do ludzi, co bywa wykorzystywane, lecz nie za długo. Przyjaciel całego świata. Wspaniale nadaje się na stanowiska czołowe. Potrafi umiejętnie i celowo rozbudowywać przedsiębiorstwa. Optymista i realistyczny marzyciel, żaden fantasta. Umie, i to z rozmachem, urzeczywistniać swe plany. Ma mniej wrogów, niż większość jego kolegów z innych znaków, a szczególnie niż sąsiad ze Skorpiona. Dyrektor ze znaku Strzelca jest wesoły i beztroski, lecz w sposób rozsądny. Ma rozmach i wyczucie dla dużych interesów i przedsięwzięć. Zły humor u Strzelca to stan bardzo rzadki. Raczej niezbyt przejmuje się przeciwnościami losu. Nie robi racji stanu o byle głupstwo. Często u Strzelców widuje się pewną przebiegłość w sprawach prawniczych.

Strzelec na wyższych stanowiskach lubi snuć śmiałe, szerokie plany, przy czym miewa koncepcje, które mu się szczęśliwie udaje zrealizować.

Jowialne i serdeczne podejście do ludzi powoduje, że jest wszędzie lubiany. U pracowników ceni Strzelec wierność, uczciwość i lojalność. Najbardziej jednak lubi entuzjastyczne podejście do pracy. Ma zaś wstręt do egoizmu, chciwości i cwaniactwa.

Z dyrektorem Strzelcem współżycie jest łatwe. Nie ma w nim ani krzty drobiazgowości lub nużącej pedanterii. Należy sobie cenić możność pracowania z nim.

Przełożeni ze znaku Strzelca są zawsze i wszędzie lubiani. Są sprawiedliwi, mają gest i zrozumienie dla potrzeb podwładnych im pracowników. Brak im zupełnie owej pedantycznej małostkowości, tak często widywanej u Panny i Koziorożca. Dyrektorzy z tego znaku nie są fałszywi. Co mają na sercu, wypowiadają otwarcie. Potrafią w obecności innych osób zwymyślać pracownika, a nawet wyrzucić go z posady, gdy są z niego niezadowoleni, lecz nie są zdolni do podstępnych intryg, nieszczerych, fałszywych uśmiechów, za którymi kryje się podłość i zdrada.

Strzelec to typ aktywny i ruchliwy, pełen energii i dynamicznego optymizmu. Już w młodości, będąc na niższych stanowiskach, głowę ma pełną planów i projektów na przyszłość Jego beztroska i dar nie przejmowania się niczym, bywają nieraz trochę irytujące; ułatwia mu to jednak życie i pozwala spać spokojnie. Nie jest to jednakże lekceważenie sobie pracy. Podświadomie pragnie on zachować neutralny dystans do otaczających go problemów.

Strzelec nigdy nie zadowala się otrzymanymi instrukcjami. Zawsze będzie pytał: a po co? - a na co? - a dlaczego? - Lecz otrzymane wyjaśnienia wzmogą tylko jego aktywność i rozmach. Nie ma nic gorszego, jak zamknąć Strzelca w czterech ścianach i kazać mu "odwalać" jakąś mdłą, nudną, choć może z innego punktu widzenia ważną pracę. To nie jest zatrudnienie dla Strzelca. Kocha on zajęcia pełne urozmaicenia i ruchu, gdzie trzeba mieć pewne poczucie odpowiedzialności, a nieraz i trochę kawaleryjskiej fantazji.

Rozmach życiowy Strzelca bywa czasem zbyt szeroki. Nie ma to znaczenia. W każdym razie przedstawiciele tego znaku uchodzą w życiu za szczęściarzy. Jest faktem bezspornym, że los się do nich często uśmiecha.

Tak jak Lwy i Barany, mają Strzelcy trochę naiwne zaufanie do siebie, co jednak w życiu jest już połową powodzenia. Strzelcy bywają nieraz rubaszne i głośne, a czasem i nietaktowne, choć ich intencje są jak najlepsze. To nie ma większego znaczenia. Typ ten jest ruchliwy i chętnie podróżuje. Na delegacjach na przykład, na których ktoś inny może by klął,

Strzelcy czują się dobrze, a dzięki pewności siebie i pewnej zuchwałości, udaje im się załatwić wiele rzeczy, z którymi ktoś inny by sobie nie dał rady.

Strzelec nie jest ani chciwy, ani skąpy. Ma szeroki gest, wśród kolegów i koleżanek jest lubiany.

Strzelca interesuje teraźniejszość. Stara się o to, aby mu było dobrze teraz. A co będzie w przyszłości? - Tym niech martwią się bogowie.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;