Waga - charakterystyka ogólna

 

 

W znaku Wagi rodzą się ludzie mili, sympatyczni i... ładni. Ludzie dążący intuicyjnie do harmonii, równowagi (Waga) wewnętrznej. Spokojni, weseli, zgodni. Można uważać za pewnik, że na świecie nie byłoby wojen, gdyby naszą kulę ziemską zamieszkiwali tylko ludzie urodzeni w Wadze. Jest jednak bardzo wątpliwe, czy potrafiliby doprowadzić naukę i technikę do dzisiejszego poziomu, czy zdobyliby się na odkrycie nieznanych zakątków świata. Nie znaczy to wcale, że w Wadze rodzą się tchórze i niedołęgi. Bezsprzecznie są Wagi zwolennikami zgody i pokoju, lecz nie za każdą cenę. Bezwiednie unikają w życiu utarczek, walk i kłótni, lecz nie z braku odwagi lub aktywności. Zamiłowanie do pokoju jest po prostu ich pozytywną cnotą. Nie boją się wojny, lecz wolą pokój. Jeżeli jednak widzą, że nie ma innego wyjścia, potrafią się rzucić w wir walki z niespodziewaną gwałtownością. Starajmy się zatem nie wyprowadzać Wagi z równowagi.

Łatwo można zaobserwować, że ludzie urodzeni w tym znaku mają duże wyczucie prawa, uczciwości, sprawiedliwości i porządku społecznego. Cechuje ich także skłonność do rzetelnych kompromisów. Od tej właściwości już tylko jeden krok do kwalifikacji dyplomatycznych.

Umiejętność lawirowania, uprzejmość, grzeczność, dyskrecja, wyczucie taktu, wyrobienie towarzyskie, zamiłowanie do eleganckich form - to także cechy spotykane w Wadze. Cóż więcej potrzeba na dyplomatę? Oczywiście, że te właściwości nie dadzą jeszcze Taylleranda, lecz dla przeciętnego dyplomaty są wystarczające.

Wiadomo jednak, że i w innych znakach rodzą się dyplomaci i nie wszyscy ludzie ze znaku Wagi obierają kariery dyplomatyczne. U wielu spotyka się kwalifikacje artystyczne. Wyczucie równowagi, harmonia ruchów, poczucie piękna przyczyniają się często do występowania zainteresowań sztuką i dziedzinami pokrewnymi. Rzadki przypadek, aby Waga nie potrafiła tańczyć. Większość osób z tego znaku tańczy dobrze i z przyjemnością. Lecz na tym nie koniec. Do wielu przemawia także muzyka, która jest poniekąd syntezą rytmu i harmonii; nawet głos osób urodzonych w Wadze jest miły, dźwięczny, melodyjny i umiejętnie modulowany, z czego można wnioskować o pewnym słuchu.

Poczucie rytmu i harmonii jest dla ludzi ze znaku Wagi poniekąd sensem i treścią życia, a rytm jest też pewnego rodzaju równowagą.

Na człowieku, w którego życiu harmonia nie jest pustym dźwiękiem, musi robić silne wrażenie wszystko, co piękne. Dlatego też liczne Wagi przebywają chętnie w środowiskach, gdzie piękno jest związane albo z wykonywanym zawodem, albo w jakiś inny sposób odgrywa ważną rolę.

Znakowi Wagi, "spowinowaconemu" z planetą Wenus, "podlega" między innymi wszystko co uważane jest za modne, co upiększa, ozdabia, błyszczy, migoce, świeci. Tak więc ludzie z tego znaku pracują nie tylko jako sędziowie, adwokaci, dyplomaci, artyści i wojskowi. Widuje się ich także w takich zawodach jak: fryzjerzy, jubilerzy, kosmetyczki, manikiurzystki, modniarki i dekoratorzy. Jak widzimy, skala zainteresowań bywa tak rozległa, że niedopuszczalny jest schematyczny Przydział pewnych określonych grup zawodowych do poszczególnych znaków zodiaku. W grę wchodzą bowiem czynniki w ujęciu naszych dwunastu typów nieuchwytne.

Ludzie ze znaku Wagi lubią spokój, sprawiedliwość, ugodę, porozumienie, kompromis, komplementy, dobre zachowanie taniec, muzykę, dobry gust, swe odbicie w lustrze, okna wystawowe, zwłaszcza z towarami luksusowymi, piękne stroje dobrze skrojone ubranie. Wszystko co miłe, łagodne, przymilne. Występy, balety, ozdoby, rozwlekłe opowiadania, a nieraz i gadulstwo.

W życiu codziennym Waga chciałaby wszystkim w miarę możności dogodzić, co jak wiadomo, jest niemożliwe. Wynikają z tego później komplikacje.

Waga odnosi się z niechęcią do wszystkiego co ordynarne, brutalne, chamskie, pospolite, niezgrabne, nieokrzesane, kołtuńskie, gwałtowne (wyjątek: wojskowość). Waga nie potrafi walczyć na straconych pozycjach, gdzie nieraz widuje się Koziorożca, a czasem nawet i Ryby.

W znaku Wagi nie spotyka się rewolucjonistów, burzycieli starych porządków świata, wielkich malkontentów, naprawia-czy ustrojów, proroków lub reformatorów. Ludzie z tego znaku starają się dostosować do otoczenia i do warunków już istniejących.

Przysługujące jej prawa Waga zawsze będzie starała się wywalczyć uprzejmością i perswazją, wyciągając do zgody rękę uprzejmym gestem.

Niech nikt nie przypuszcza, że Wadze brak może cech pozytywnych! - Wielu ludzi nauki ma słońce w tym znaku. Wśród laureatów Nobla Waga i Łucznik stoją na równych pozycjach, tuż za Panną.

Do ważniejszych cech przeciętnej Wagi należy próżność. Ludzie ci słuchają chętnie swego głosu. Potrafią opowiadać historie bez znaczenia, rozwlekle i z detalami. Listy pisywane przez Wagę należałoby czytać od końca. W ostatnich kilku zdaniach mieści się bowiem właściwa treść. Początek to rzeczywiście tylko wstęp, uprzejmościowe zwroty, frazesy bez znaczenia.

Pannie Baran jest prawie zawsze obojętne jak wygląda lub powiedzmy, że przykłada ona stosunkowo mniej znaczenia do ubioru niż liczne jej koleżanki z innych znaków. Potrafi na przykład powiedzieć: - Wyglądam dziś jak straszydło - lub - ręce mam brudne, że się chce rzygać. - Takimi to słowami, szokującymi otoczenie, potrafi odezwać się panna Baran. Pannie Wadze nigdy nie jest obojętne, jak jest ubrana i jak wygląda. Cóż jestem temu winna, że ludzie się oglądają za mną - potrafi powiedzieć panna Waga ze skromną minką. My jednak wiemy, dlaczego ona nie wie, że tak jest.

Uroda Wagi jest poniekąd odbiciem jej charakteru, jest pośrednio związana z jej losem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, mężczyzn zaś rzadziej.

Ostra odmowa jest u Wagi nie do pomyślenia. Może jej brak cywilnej odwagi, by komuś wręcz czegoś odmówić? Waga woli obiecać, a przyrzeczenia nie dotrzymać. Jej delikatność nie znosi widoku rozczarowania na czyjejś twarzy, irytacji, zawiedzionych nadziei. Niech się wielbiciel dowie później o czczej obietnicy, po co być świadkiem przykrych scen? Lepiej trochę nakłamać, obujać partnera. Waga potrafi to doskonale. Jest pod tym względem bardzo sprytna.

Szczególnej pilności nie ma się co po Wadze spodziewać, aczkolwiek zdarzają się czasem chlubne wyjątki. Na ogół Waga ma duże zdolności w wysługiwaniu się innymi osobami.

Typy ujemne ze znaku Wagi, bo i takie istnieją, są leniwe i flądrowate. Tu spotyka się panie wylegujące się chętnie przed południem w łóżku, a ubierające się potem przez trzy godziny. Mężczyzna będzie wymuskanym fircykowatym typem, niepoważnym letkiewiczem, traktującym pracę jako osobistego wroga.

Gdy Waga jest kobietą, nie potrzebuje nigdy o nic prosić lub czegoś żądać. Tak się zawsze jakoś "dziwnie składa", że każdy adorator, nie wyłączając męża, czyta w jej myślach i - oczywiście w granicach swych możliwości - skwapliwie spełnia życzenia swej lubej, choć nasza pani Waga twierdzi, że nikomu nie dawała niczego do zrozumienia.

Gdy pani Waga przeholuje, wówczas widzimy przed sobą kobietę ubraną krzykliwie, pstro i bez gustu. Za wiele na niej pudru i różu. W mieszkaniu ryczące jelenie, malowane przez jakiegoś pacykarza, "zdobią" ściany, a sztuczne kwiaty stoją w wazonach. Gdzie spojrzeć tylko jakieś gipsowe figurki, muszle, pamiątki znad morza i tym podobne ozdoby bez smaku szpecą mieszkanie.

Na urodziwą pannę Wagę często pada wzrok uwodziciela. Lecz kto by chciał Wagę zdobyć przebojem, poniesie klęskę. Należy pamiętać o tym, że Waga jest człowiekiem nastrojów. Zaloty do niej wymagają więc swoistego zaaranżowania akcji i Odpowiednich akcesoriów, wywołujących pożądany stan u-czuć. Mówiąc prościej: łatwiej będzie można przekonać Wagę o swych uczuciach do niej przy muzyce, sztucznym, nastrojowym świetle, w ładnie urządzonym pokoju, niż na przykład na łące.

Rzadko się zdarza, by panna Waga od razu trafiła na właściwego partnera. Większość bardzo długo wybiera, przebiera, dobiera i namyśla się, nim zdecyduje się na właśnie tego mężczyznę.

Ludzie ze znaku Wagi są najsilniej przywiązani do siebie. Dlatego też może jest im trochę łatwiej niż innym rozstać się z partnerką, rozwieść się ze swym mężem. Co najciekawsze: chociaż panna Waga ma powodzenie wśród mężczyzn, lubią ją również kobiety. Przyczyną jest chyba niezwykły wdzięk, jaki roztaczają wokół siebie przedstawicielki tego znaku.

Panowie z tego znaku bardzo dbają o swój wygląd. Lepiej więc zawczasu przyszywać im brakujące guziki, nie czekając, aż z tego powodu zrobią w domu piekło. Stół do spożycia posiłku powinien być nakryty tak, jakby się spodziewano przybycia ważnych gości Takie drobne na pozór szczegóły wpływają bowiem dodatnio na humor męża z Wagi. Panowie ci cenią sobie także w domu grzeczność i uprzejmość na codzień.

Trzeba się liczyć też z pewnym egoizmem pana Wagi. Trudno, są gorsze jeszcze wady...

Aby wywołać u pani Wagi dobre samopoczucie, mąż powinien jej okazywać dużo względów i uwielbiać ją dość demonstracyjnie. Pewna zamożność jest mile widziana, bo pani Waga lubi żyć w luksusie i wygodach. Beztroskie życie to jej ideał. Na prowadzeniu domu i kuchni pani Waga zna się nie za bardzo i nie czuje wielkiego zamiłowania do zajęć gospodarskich.

Na pierwszy rzut oka pani Waga jest ideałem kobiety. Uroda, czar, wdzięk, melodyjny głos i towarzyski takt. Jakkolwiek nasza pani Waga postąpi, zawsze zrobi to z wdziękiem. Jej podświadoma dewiza życiowa to wywieranie miłego wrażenia na otoczeniu. Pragnie ona błyszczeć urodą, ujmować powierzchownością. W tym celu będzie posługiwała się umiejętnie nie tylko atutami danymi jej przez naturę, ale także będzie korzystała umiejętnie z ludzkiej pomysłowości, jak moda i kosmetyki.

Pani Waga czuje się stworzona do luksusu, przyjemnego i wygodnego życia. Pragnie być kochana i podziwiana. W warunkach odmawiających Wadze radości życiowej, biednej pani Wadze łatwo opadają skrzydełka. Uroda jej więdnie wcześnie i zniechęcona ulega szybko szarzyźnie życia.

Prawdziwa, głęboka miłość polega między innymi także na wyrzeczeniach na rzecz partnera. O tym powinny pamiętać panie z tego znaku, jeżeli chcą zachować w małżeństwie szczęście, o którym dużo się mówi, lecz dla którego na ogół mało się robi.

Ideałem pani Wagi nie jest piękny, muskularny sportowiec jakby można było spodziewać się. Raczej robią na niej wrażenie dobre maniery i intelekt.

Pani Waga chętnie bywa wśród ludzi. Nieraz z przyjemnością posłucha dobrej muzyki lub popatrzy na ciekawą sztukę w teatrze. Nie należy odmawiać jej takich drobnych przyjemności. Są one podstawą szczęścia w małżeństwie.

Kto chce na żonę dobrego towarzysza, dzielnego i zaradnego kolegę na dobre i na złe czasy, niech weźmie sobie pannę Baran. Komu zależy na żonie wiernej, oszczędnej, gospodarnej i domatorce, niech wybierze pannę z Byka. Kto lubi wesołe, błyskotliwe dysputy, humor, mentalną ruchliwość, a boi się nudów, niech pomyśli o dziewczynie z Bliźniąt. Komu się podoba dobra, czuła towarzyszka, która będzie ozdobą ogniska domowego, niech się rozejrzy za panną z Raka. Amatorzy dobrej kuchni, ceniący reprezentację, którzy pragną, aby goście spoglądali na jego żonę z podziwem, powinni poszukać sobie partnerki ze znaku Lwa. Kto nie obawia się krytyki, a w domu lubi porządek, zawsze przyszyte guziki, czystość i planową gospodarkę, niech poprosi o rękę dziewczynę ze znaku Panny. Ale kto jest szczególnie czuły na punkcie urody partnerki, potrafi się zachwycać wdzięcznymi ruchami jej postaci oraz gracją i miłym kobiecym głosem, nigdzie nie znajdzie dla siebie partnerki odpowiedniejszej niż w znaku Wagi.

Dziecko ze znaku Wagi ma umysł lotny, chociaż trochę powierzchowny. Stosunkowo wcześnie klasyfikuje odbierane wrażenia na "ładne" i "nieładne". Rozmowne, żywe, małe Wagi są lubiane przez rówieśników i dorosłych. Dziewczęta już wcześnie zwracają uwagę na ładny ubiór i chętnie zaglądają w lustro. Kieszonkowym gospodarują trochę lekkomyślnie i skarbonki miewają z reguły puste.

Uroda i wdzięk panny Wagi rzuca się w oczy już w latach dziecięcych, szczególnie kiedy urodziła się rano, o wschodzie Słońca.

Z dawien dawna Waga symbolizuje nie tylko równowagę i harmonię, ale także i prawo. Starożytna bogini sprawiedliwości Aequitas, której posągi oglądamy często w gmachach sądowych, ma w ręce wagę. Tymczasem wyraz "aeąuitas" w języku łacińskim jest synonimem nie tylko sprawiedliwości, lecz także równowagi wobec prawa, równowagi psychicznej (np. w tańcu) oraz spokoju ducha, równowagi umysłu, spokoju i wyrozumiałości. Jak wynika z naszych wywodów, określenia te wiążą się wyraźnie z tak różnorodnymi cechami charakteru osób urodzonych w znaku Wagi.

W interesach Waga jest chytra i wytrwała. Miewa dobry nos do interesów. Niektóre typy niechętnie oddają pożyczki. Około 20% generałów, którzy walczyli na różnych frontach w minionym stuleciu, miało słońce w znaku Wagi! Spośród marszałków Napoleona zaś, na pierwszym miejscu stał Skorpion. Widocznie wymogi stawiane dowódcom w międzyczasie uległy zmianie.

Mężowie ze znaku Wagi powinni pamiętać, że prawdziwa miłość musi polegać na wzajemności. Mieć powodzenie, dać się kochać, to za mało. Harmonia w małżeństwie wymaga też stałości uczuć.

Bardzo często tak się dziwnie składa, że panu Wadze w robieniu życiowej kariery jest potrzebny doradca, wspólnik, pomocnik. Takim moralnym oparciem pana Wagi bywają zazwyczaj małżonki działające dyskretnie, za kulisami życia męża.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

Pewna wytworność wobec partnera(ki). Znak nastrojowy, łatwo zapalny, lecz nie zawsze stały. Zwraca uwagę na dobre wychowanie, taktowne postępowanie. Towarzyskość. Często życiowa mądrość (a może tylko spryt?). Większość Wag to typy zgodne, pogodne, pełne wdzięku, mające wyczucie dyplomatyczne. Powodzenie u partnerów, względnie partnerek zdobywają bez trudu, ale rozstają się z ukochanym(ą) łatwiej, niż inne znaki. Pani Waga jest uosobieniem dyskrecji. Chyba nigdy nie czyta cudzych listów, nigdy nie wynosi z domu plotek o przyjaciółkach. Wyjątki bardzo rzadkie.

Co grozi Wadze? Związki wskutek miłości iluzorycznej, l spowodowane zafascynowaniem jakąś nieistotną cechą partnera(ki).


PAN WAGA I PANNA BARAN

Oba znaki mają w sobie dużo radości życia. Pani Baran to indywidualistka, pan Waga czarujący, zgodny, postępuje dyplomatycznie. Oboje bywają w młodych latach nieco lekkomyślni. Napięcia erotyczne powstają u nich stosunkowo łatwo, ale związki matrymonialne finalizowane wcześnie bywają nietrwałe. Oboje lubią zajmować pozycje dominujące, z tym, że Waga dąży do celu przy pomocy, posunięć dyplomatycznych, a panna Baran w sposób porywczy, gwałtowny i przebojowy. Nie wszystkie małżeństwa pana Wagi z panią Baran są trwałe, choć profesor Jung przyznaje im aż 5 punktów.

PAN WAGA I PANNA BYK

Panna ze znaku Byka to osoba dość uparta. W tym zestawieniu łatwo o różnice zdań i o wzajemne nastawienie opozycyjne. Można spodziewać się częstych nieporozumień. Na nadmierną towarzyskość pana Wagi pani Byk patrzy okiem podejrzliwym. Odmienne upodobania obojga i odrębne usposobienia nie rokują nadziei na trwałość związku między obojgiem. Waga bywa nieraz rozrzutna, trochę lekkomyślna, pani Byk natomiast jest oszczędna i często nawet skąpa. "Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą" -- oto dewiza życiowa pani Byk. Waga wolałaby przejąć po kimś spadek, aby bez większego wysiłku opływać w dobrobycie. Mimo pewnych stycznych dysharmonie przeważają. Profesor Jung ocenia ten związek na 2 punkty.

PAN WAGA I PANNA BLIŹNIAK

Pan Waga i Bliźniaczka to para zgodna pod wieloma względami. Spory między sobą załatwiają w sposób grzeczny i u-przejmy. Oboje mają podobne upodobania, w dziedzinie seksualnej istnieje między nimi harmonia, aczkolwiek Bliźniaczka ceni sobie bardziej kontakty intelektualne i wzajemne zrozumienie. Chętnie przebywają wśród miłego, wesołego i beztroskiego towarzystwa, ponieważ oboje nie lubią monotonii i szarzyzny życia codziennego. Lubią natomiast przyjmować gości i cenią sobie inne przyjemności, jak: podróże, teatr, kino oraz inne urozmaicenia. W większości wypadków można wróżyć związkowi pana Wagi z Bliźniaczką życie harmonijne i zgodne, bez większych starć i niesnasek. Od profesora Junga 5 punktów dla tej pary.

PAN WAGA I PANNA RAK

Czuła, uczuciowa i obdarzona dużym instynktem pani Rak niewiele ma wspólnego z panem Wagą. Ona domatorka i trochę kura domowa, dbająca przede wszystkim o rodzinę, nie potrafi się wczuć w wesołe, towarzyskie usposobienie Wagi, żyjącej raczej na zewnątrz, często trochę lekkoducha, lubiącego urozmaicenie oraz otoczenie wesołe i beztroskie. Oboje są co prawda delikatni, uprzejmi, grzeczni, jednak duchowo sobie obcy. Z doświadczenia można stwierdzić, iż te dwa znaki harmonizują ze sobą raczej słabo. Tylko 1 punkt dla nich od profesora Junga.

PAN WAGA I PANNA LEW

Pan Waga i panna Lew to jeden z najlepszych związków, rokujących niezwykle trwałe i szczęśliwe małżeństwo. Oboje mają liczne cechy wspólne: lubią reprezentację, błyskotliwe życie towarzyskie, wysoką stopę życiową. U obojga też widoczne jest zamiłowanie do luksusu, chęć imponowania bliźnim. U Lwa pewna teatralność w zachowaniu się. Oba znaki łączy pewne poczucie wspólnoty, tak że ich współżycie ma wszelkie szansę na trwałość. Również w aspekcie seksualnym istnieje między tymi znakami harmonia i wzajemne zrozumienie. Oba typy cenią sobie w partnerze delikatność i czułość. Profesor Jung przyznaje tym znakom aż 5 punktów.

PAN WAGA I PANNA PANNA

Harmonia między panem Wagą a dziewczyną ze znaku Panny jest słaba. Niewiele między nimi atrakcyjności seksualnej, będącej niezmiernie ważnym czynnikiem w małżeństwie. Dla gorącej i namiętnej Wagi jest Panna może nieco za chłodna. Panna znów ma mało zrozumienia dla trochę beztroskiego towarzysza z Wagi. Liczne problemy, na które Waga wzrusza ramionami, rozsądna Panna traktuje z nadmierną powagą. Z takiego ułożenia wzajemnych stosunków wynikają jednak konflikty, które same w sobie mało ważne, psują wzajemną harmonię obojga partnerów. Profesor Jung przyznaje temu związkowi tylko 2 punkty.

PAN I PANNA WAGA

Kiedy się dobierze dwoje partnerów z Wagi, łatwo będzie o zsumowanie ich charakterów z pewnym pominięciem zalet. Oczywiście, przemiła, sympatyczna i wesoła z nich para, lecz z czasem może się uwidocznić tendencja do lekceważenia niektórych problemów, beztroski i braku stałości. Zgodność zwyczajów i upodobań da w konsekwencji skłonność do wzajemnego pobłażania sobie. Atrakcyjność występująca od pierwszego wejrzenia, niebawem może wywołać przesyt i zobojętnienie. Związek ten z reguły jest nietrwały. Profesor Jung co prawda przyznaje tej parze aż 4 punkty, lecz chyba nie ma racji. Na dłuższą metę oczywiście.

PAN WAGA I PANNA SKORPION

Waga i Skorpion mają ze sobą niewiele wspólnego. W tej kombinacji pani Skorpion będzie uważała swego partnera za niepoważnego lekkoducha. Możliwe, że partner nieraz i da powód do zazdrosnych wystąpień żony, jednak sam będzie się czuł urażony, gdy spostrzeże u niej choćby ślad podejrzliwości. Skorpion ma zwyczaj traktowania miłości i kontaktów osobistych bardzo poważnie. U pana Wagi cecha ta jest podkreślona znacznie słabiej. Nie potrafi on też docenić zalet pani Skorpion, które ona bezsprzecznie ma. Umie bowiem wspaniale zarządzać domem, jest inteligentna, gospodarna, lecz... bez odpowiedniego partnera czuje się w życiu jakby zagubiona. Profesor Jung daje temu związkowi tylko 1 punkt.

PAN WAGA I PANNA STRZELEC

Obustronna atrakcyjność silnie podkreślona. Łatwo o wybuch namiętności, stwarzających dobrą podstawę dla szczęśliwego związku. Dużo będzie jednak zależało od partnera, w jakim stopniu będzie trwały ten związek. Na względzie należy mieć indywidualność partnera(ki) i nie wysuwać się na pierwszy plan. Poza tym dużo cech uzupełniających się. Drobne sprzeczki, spotykane w każdym małżeństwie, tej parze nie będzie trudno załagodzić. Związkowi temu profesor Jung przyznaje aż 5 punktów.

PAN WAGA I PANNA KOZIOROŻEC

Całkowita odmienność charakterów i upodobań. Nie ma nadziei na harmonijne współżycie obojga na dłuższą metę. Nawet choćby pani Koziorożec z początku była zafascynowana czarującą i towarzyską Wagą, niebawem wyłonią się nieporozumienia, wynikające z braku wzajemnego zrozumienia się. Pani Koziorożec będzie patrzyła niechętnym okiem na lekki i beztroski sposób życia pana Wagi, jak lekko traktuje on liczne problemy, które jej wydają się niesłychanie ważne. Obustronna zmienność nastrojów, odmienne nastawienie do życia i ludzi, to dalsze przyczyny stojące na drodze do szczęśliwego małżeństwa obojga. Profesor Jung daje temu związkowi tylko 1 punkt.

PAN WAGA I PANNA WODNIK

Mogą utworzyć zgodne i kochające się wzajemnie małżeństwo. Ich temperamenty są mniej więcej wyrównane. Jednak Wodniczka, wybierając sobie partnera, pragnie z uznaniem wyrażać się o jego inteligencji i dowcipie. Z czasem staje się w tym względzie coraz bardziej krytyczna i wybredna. Jeżeli partner nie będzie jej dorównywał, będzie go miała za nic. Cała nadzieja w tym, że pan Waga potrafi być delikatny, czuły i uprzejmy. Ma dużo zalet towarzyskich, a to też się u Wodniczki liczy. Profesor Jung przyznaje tej parze aż 5 punktów. Chyba się myli.

PAN WAGA I PANNA RYBA

Rybka kładzie główny nacisk na harmonijne kontakty psychiczne z partnerem, czego powierzchowna i nieco egocentryczna Waga nie zawsze może zrozumieć. Zainteresowania seksualne Rybki z czasem słabną, czego o Wadze powiedzieć nie można. Mogą z tego powodu wyniknąć nieporozumienia. Profesor Jung przyznaje tej parze może i dlatego tylko 2 punkty.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

Większość Wag to dziewczęta urodziwe, wesołe i towarzyskie. Jednak trudno wskazać skuteczny sposób postępowania z nimi z powodu dużej wrażliwości oraz zmienności nastrojów. Jako towarzyszka życia pani Waga jest miła i przyjemna, do wielu sytuacji życiowych potrafi się dostosować, lecz do pełni szczęścia jest jej niezbędny wyższy standard życiowy. Pod tym kątem więc będzie Waga rozpatrywała swe przyszłe szansę matrymonialne. Związanie się z panią Wagą wymaga drobnych inwestycji (podobnie jak z panią Lew). Lecz za to mąż ma co pokazać w towarzystwie, bo pani Waga ma w sobie coś wytwornego; jest damą na właściwym poziomie.

O starających się o jej rękę Wagę nigdy głowa nie boli. Chętnych jest bowiem tylu, że nic tylko wybierać i przebierać. Waga szeroko korzysta z tej sytuacji.

W odpowiedniej oprawie Waga rozkwita w całej pełni swej urody. Panią Wagę zawsze będzie mąż mógł uważać za pewnego rodzaju ozdobę. Takiego samego zdania będą goście, podziwiający jej takt, dyplomację i umiejętność właściwego znalezienia się w towarzystwie. Panie z Wagi i Lwa to najbardziej reprezentatywne kobiety wśród dwunastu pań zodiaku. Wspaniale nadają się na żony dla ludzi na eksponowanych stanowiskach.

Pani Waga to typ, który ma stosunkowo najwięcej odpowiednich dla siebie partnerów. Nadaje się dla niej BLIŹNIAK. Jest to znak "intelektualny", na który w obecnych czasach istnieje duże zapotrzebowanie. Oboje nie są obarczeni ciężkawym pomyślunkiem, niczym się nie przejmują. Cechuje ich także bystrość, zamiłowanie do urozmaicenia i towarzyskość. Partnerzy ci nigdy ze sobą się nie nudzą. Istnieje też między nimi całkiem dobra harmonia seksualna.

Jeżeli WODNIK starający się o rękę Wagi jest już po trzydziestce, może być z niego partner odpowiedni, bo wtedy ma już właściwe rozeznanie. Zresztą, jest to ciekawy i kulturalny oryginał, a współżycie z nim jest interesujące.

STRZELEC, ten wiecznie młody partner, pełen entuzjazmu i radości życia, stale miewa nowe pomysły. Wiele z nich potrafi urzeczywistnić. Należy traktować poważnie jego zamierzenia. Między tymi partnerami istnieje dużo wspólnych stycznych.

Wielkopańskość LWA, jego szeroki gest, lekceważenie drobnostek, wszak to wspaniałe i przyjemne zalety. A że chce mieć zawsze rację? Proszę, niech mu się zdaje, że ją ma. Oboje lubią wyższy standard życiowy, są towarzyscy, bez kompleksów, uprzedzeń i stanów depresyjnych.

Bywa, że i w znaku Barana spotyka się odpowiedniego towarzysza dla panny Wagi.

MĄŻ ZE ZNAKU WAGI

Pan Waga to partner miły, ciekawy i zgodny, ale pod warunkiem, że mu nikt swym postępowaniem nie nastąpi kopytem, przepraszam: nogą, na jedną z szalek jego wagi. Najbardziej zdradliwy jest czarujący uśmiech i melodyjny głos tego pana. Rozbroi on każdą, nawet najbardziej rozżaloną i rozgoryczoną partnerkę. Nie jest to jednak wręcz hipnotyczny przymus, jaki wywiera na kobiety pan Skorpion. Wpływ Wagi jest raczej zniewalający. Kto zna mitologię, ten przypomina sobie z pewnością historię o tym, jak to syreni śpiew oczarował towarzyszy Odysa. Tylko on sam przezornie zatkał sobie uszy woskiem...

Romantyzm i czar to magnesy dla tłumu dziewcząt ujętych wdziękiem tego urodzonego amanta, tego wzorcowego Bel Ami. Nadmiar delikatności często nie pozwala panu Wadze powiedzieć do miłej towarzyszki: Nie! Nierzadko rodzi to później bardzo smutne skutki, aż do rozprawy rozwodowej włącznie. Mąż z Wagi jest wspaniałym kochankiem, ale nie spodziewajmy się po nim, że wczuje się w duszę swej partnerki lub zrozumie jej sytuację psychiczną, gdy ta z kolei popadnie w jakieś życiowe trudności i konflikty. Pod tym względem Waga jest bardzo powierzchowna.

Mężowie ze znaku Wagi powinni pamiętać, że prawdziwa miłość musi polegać na wzajemności. Mieć powodzenie, dać się kochać, to za mało. Harmonia w małżeństwie wymaga też stałości uczuć.

Pan Waga na ogół oświadcza się bardzo niechętnie. Należy więc zdjąć mu ten ciężar z serca i zrobić to za niego. Chociaż później, w razie jakiegokolwiek sporu, lubi on powiedzieć: to Ty dążyłaś do małżeństwa! A kiedy biedną żonę ze złości ma właśnie trafić apopleksja, wówczas pan Waga uśmiechnie się czarująco i ... wszystko już minęło, zostało zapomniane, zażegnane, wybaczone...


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Czy znasz swoje dziecko?

 

 

Rodzice małej Wagi nie mają powodów do narzekania, przynajmniej na dłuższą metę. Znak Wagi bowiem proteguje wszystko, co ma jakiś związek ze sztuką. Jedno jest pewne: młoda Waga wyrośnie kiedyś na życiowego... artystę.

Z dziećmi tymi nigdy nie ma kłopotów, większych awantur lub starć. Chytra umiejętność przystosowania się, przymilność i słodycz, choćby były udawane, rozbrajają każdego ojca i matkę. Nawet nauczyciele często dają się złapać na ten znany od czasów starożytnych, ale niezawodny do dziś, styl bycia Wagi.

Ambicje Wagi w szkole są niewielkie, natomiast życiowe nie mają granic. Wśród młodych Wag nie ma skromnych fiołków ukrytych pod listkiem, nieśmiałych cielątek lub typów skompleksowanych. Tu nie spotyka się również życiowych niewypałów. Dyplomacja, przebiegłość, chytrość - doprowadzają młodą Wagę zawsze do upragnionego celu. Z reguły jest nim awans towarzyski, wyższe sfery intelektualne itp.

Dziecko ze znaku Wagi ma umysł lotny, choć trochę powierzchowny. Stosunkowo wcześnie klasyfikuje odbierane wrażenia na "ładne" i "nieładne". Rozmowne, żywe, małe Wagi są lubiane przez rówieśników i przez dorosłych. Dziewczęta już wcześnie zwracają uwagę na ładny ubiór i chętnie zaglądają w lustro. Kieszonkowym gospodarują trochę lekkomyślnie i skarbonki miewają puste.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 

Pracownicy twierdzą, że pan dyrektor z Wagi to równy gość. Sprawiedliwy i porządny. Chyba tak jest. Ciekawe, że kierownik z Wagi nie ma w sobie nic z dyktatora lub samo-władcy, co często widuje się u Barana, Lwa i Skorpiona. Waga lubi pracę zespołową. Ponieważ bywa czasem niezdecydowana chętnie uzgadnia swe decyzje z podwładnymi. Lubi wysłuchać zdania nawet pracowników najniższych i nie będzie upierała się przy swoich poglądach.

Waga lubi miłe otoczenie; gabinet musi być elegancki. W dyrektorskim gabinecie widuje się ładne obrazy, czasem na stoliku w kącie stoi magnetofon. Sekretarce zaliczy się na plus, gdy zawsze będzie pamiętała o kwiatach. Co do pracowników, to Waga zwraca uwagę na ich zachowanie się, na maniery salonowe, na właściwy wygląd i ubiór. Każdy musi być zadbany, a kobiety gustownie ubrane.

Panie na wyższych stanowiskach to bardzo często przedstawicielki znaku Wagi. Po nich dopiero następują panie z Barana, Koziorożca i inne. Prezentują się okazale, są zadbane, a często i ładne, co jednak nikogo nie upoważnia do spoufalania się, przynajmniej w biurze.

Podejście dyrektora Wagi do problemów przedsiębiorstwa jest spokojne i zrównoważone. Waga ceni sobie harmonię pod każdym względem. Choć wygadana, nie lubi w pracy plotek. Pamiętajmy o tym.

Dyrektor Waga nie pragnie mieć podwładnych, a współpracowników. I to jest chyba główna cecha, odróżniająca go od innych znaków. Starajmy się więc o zachowanie w pracy ducha koleżeńskości na poziomie salonowym.

Waga nie jest ani zrzędą, ani poganiaczem. Można powiedzieć, że Waga poniekąd apeluje do życzliwości i harmonijnego współżycia pracowników - kolegów i koleżanek. Taka jest myśl przewodnia jej postępowania, do którego nie jest trudno dostosować się przy odrobinie dobrej woli - z korzyścią dla siebie. Bardzo często tak się dziwnie składa, że panu Wadze w robieniu życiowej kariery potrzebny jest doradca, wspólnik, pomocnik lub jak go nazwiemy. Takim moralnym oparciem pana Wagi bywają zazwyczaj małżonki, działające dyskretnie za kulisami życia męża.

Z Wagami nie ma w pracy nigdy szczególnych kłopotów. Zgodność, uprzejmość, takt, pogoda ducha i dyplomacja. Cechy te już z góry nastawiają każdego życzliwie do przedstawicieli znaku Wagi. Nawet na niższych stanowiskach, gdzie ma jeszcze stosunkowo mało do powiedzenia, można zaobserwować jak zręcznie potrafi Waga łagodzić zatargi między pracownikami.

Wagi można uważać za coś w rodzaju psychicznego urządzenia klimatyzacyjnego, regulującego samoczynnie nastroje i atmosferę istniejącą wśród pracowników przedsiębiorstwa. Sama ich obecność, ich pogodne i wesołe usposobienie, wpływają łagodząco na obecnych. Wagi roztaczają dookoła siebie miłą, przyjemną atmosferę. A to jest ważne, bo nie samą pracą człowiek żyję.

W zachowaniu się Wagi jest pewna doza dystynkcji i salonowej wytworności. W każdym razie większość z nich ma cechy. Kwalifikują one Wagę do korzystnego reprezentowali przedsiębiorstwa na licznych stanowiskach, gdzie ważne są kontakty z ludźmi.

Wydajność Wagi jest w dużym stopniu uzależniona od jej nastroju psychicznego. A na nastrój wpływa harmonijnie otoczenie, przyjemne warunki pracy, a przede wszystkim atmosfera życzliwości.

Jeżeli pan lub panna Waga ostatnio jakby się opuścili w pracy, nie jest wcale powiedziane, że winien temu jest brak kwalifikacji. Kto wie, czy w otoczeniu Wagi nie ma kogoś, kto Wadze działa na nerwy, jest jej niesympatyczny? Czasem wystarczy Wagę posadzić po prostu w innym pokoju, bo kto wie, czy jej nie drażni może czyjeś zachowanie?

Takie i tym podobne problemy, to wdzięczne pole do popisu dla psychologów zakładowych, którzy w swoisty sposób mogą wpływać na wydajność pracownika. Waga czasem miewa humory, jej sympatie bywają zmienne, lecz są to nastroje przejściowe, mijające szybko. W gruncie rzeczy jest Waga zrównoważona, ma duże poczucie sprawiedliwości. Dlatego też Wagi często dobrze się spisują w radach zakładowych lub komisjach rozjemczych, gdzie chodzi o rzeczowe i życzliwe rozstrzyganie sporów między pracownikami.

 

 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;