Rak - charakterystyka ogólna

 

 

Osoby urodzone w Raku są wrażliwe i łatwo ulegają wzruszeniom. Tak jak mimoza składa liście, gdy się jej dotknie, tak Rak się zamyka w sobie, jeżeli go coś urazi z zewnątrz. A jak się potrafi martwić! Często nawet na zapas lub w każdym razie bez powodu. Wśród osób z tego znaku spotykamy też często hipochondryków oraz ludzi widzących przyszłość w czarnych kolorach. Kasandra na pewno miała słońce w Raku. Rak nie może uwierzyć, że mu się wszystko powiedzie, że nie będzie miał kłopotów. Jest przekonany, że gdzieś tkwi niebezpieczeństwo, tym większe, bo niewidzialne i nieznane.

Naprawdę dobrze czuje się Rak dopiero u siebie w domu, w swych czterech ścianach. Tu może spokojnie odetchnąć, tu się czuje bezpieczny, niczym nie zagrożony.

Ta cecha Raka łączy się z jego charakterystycznymi skłonnościami do bogatego życia wewnętrznego. Do tego przyczynia się w pewnym stopniu także jego łagodność i uczuciowość. Rak zna swój charakter i zdaje sobie sprawę z lego, dlatego też odczuwa pewien lęk przed światem, po prostu obawia się, by go twarde życie nie zdusiło, nie przygniotło, nie uczyniło mu krzywdy lub szkody.

Zabawne, ale nasz Rak w swej wrażliwości przypomina chwilami swego imiennika raka skorupiaka na wiosnę, w okresie zmiany skorupy. Będąc przez jakiś czas niechronionym przez pancerz i bezbronnym, czuje się on bezpieczny tylko w swej norce.

Tymczasem receptywność, subtelność i delikatność uczuć Raka są tak silne, że w ogóle trudno go oszukać. Natychmiast wyczuje on obecność osoby nieprzychylnej, nie mającej w stosunku do niego uczciwych intencji. Tak więc obawy jego są płonne, jego przesadna ostrożność zbędna, niepotrzebna.

Współżycie z Rakiem nie jest szczególnie trudne, lecz należy szanować jego poglądy, jego sposób bycia. Nie wolno wobec Raka być szorstkim, porywczym. Nie wolno zadrasnąć jego miłości własnej, jego ambicji, Nie wolno go oszukać, choćby chodziło o domowe drobnostki. Rak jest przywiązany do swego mieszkania, ogródka, do rodziny i do życia domowego. Lubi stawy, rzeki, morze, ploteczki, wygody. Zawsze zwraca uwagę na dobre wychowanie, na grzeczność, uprzejmość, takt. Nie znosi natomiast chamstwa, brutalności, oschłości serca, bezczelności, arogancji, cwaniactwa, łobuzerstwa, kpin (z jego osoby) oraz ośmieszania go. Także nie lubi, gdy o nim plotkują, co na przykład Skorpionowi będzie obojętne. Rak zwraca dużą uwagę na pozory. Często przejmuje się tym, co powiedzą ludzie i rzadko kiedy uczyni coś wbrew ogólnym poglądom. Skłonić mogą go do tego tylko sprawy związane z uczuciem. W tym wypadku z pewnością postąpi właściwie, bo intuicja i domyślność Raka są niezrównane i niezawodne.

Im wyższy poziom Raka, tym silniej jest u niego rozwinięte poczucie własności. Nie ma ono jednak nic wspólnego z pozornie podobnym objawem u Byka, któremu daje zadowolenie sam fakt posiadania czegoś wartościowego, co wynika z jego skrajnego materializmu. Poczucie własności Raka jest spowodowane przywiązaniem do czegoś, na przykład do starannie, według własnego gustu urządzonego mieszkania, do nabytego obrazu, do celowo skompletowanej biblioteki. Wzmożone poczucie własności ma u Raka podłoże emocjonalne.

Ciekawe, że z tego znaku wywodzi się większość zbieraczy antyków, kolekcjonerów różnych dziwacznych przedmiotów, zawziętych i wytrwałych poszukiwaczy rzeczy spotykanych rzadko, choć nieraz o małej wartości. Tej manii nie wolno mylić ze spotykanym u Wagi zwyczajem bezplanowego zbierania różnych bibelotów i pamiątek, często bezsensownych i zaśmiecania nimi mieszkania.

Przywiązanie Raka nie dotyczy wyłącznie tylko jego najbliższego otoczenia. Silne więzy mogą go łączyć także z osiedlem, w którym mieszka, z miastem lub gromadą. Tam nieraz Rak lubi udzielać się społecznie, zajmować stanowisko radnego lub w inny sposób być pożytecznym dla ogółu.

Nieraz zdarza się, że Rak (a także i Ryby) udaje twardego, energicznego człowieka, ciesząc się w duszy, że go się ktoś boi, że go się ktoś wystraszył, że ma przed nim respekt. Kto się zna na ludziach, łatwo przejrzy tę maskaradę i nie da się zwieść pozorom.

Według prastarych reguł, znak Raka jest symbolicznie jakoś "spowinowacony" z Księżycem, któremu znów "podlegają" wszelkie wody i płyny. Z doświadczenia wiadomo, że to niczym niewytłumaczalne "powinowactwo" dochodzi nieraz do granic śmieszności. I tak na przykład Rak lubi mieszkać nad wodą, wakacje, urlopy chętnie spędza nad jeziorami, lubi podróże statkiem, wycieczki kajakiem, często uwielbia pływanie.

Niech nikt nie myśli, że charakterystyczna uczuciowość Raka przejawia się u niego jakimś niedołęstwem życiowym! Wśród Raków spotyka się wielu dzielnych ludzi zajmujących nieraz stanowiska wysokie i odpowiedzialne.

Wiadomo, że Raki dobrze nadają się do pracy samodzielnej, niezależnej od cudzej decyzji. Ich sposób postępowania bywa przemyślany i cechuje je poczucie odpowiedzialności. W pracy bywają Raki małostkowe, lecz dokładne.

Na wyższym poziomie intelektualnym spotyka się w znaku Raka często archeologów, geologów, geografów, językoznawców, a także i historyków. Wśród laureatów Nobla stoją Raki na czwartym miejscu.

Rak jest człowiekiem o zmiennych nastrojach. Nikt bowiem nie jest tak zależny od otoczenia jak Rak. Na nikogo innego nie działa tak silnie środowisko, towarzystwo i obce indywidualności. Nikt tak nie kieruje się sympatiami i antypatiami jak ludzie, którzy mają słońce w znaku Raka.

Gdy Rak znajduje się w otoczeniu, z którym duchowo nie harmonizuje, staje się wręcz chory. Będzie mrukliwy, zgryźliwy i zamknięty w sobie. Będzie siedział w towarzystwie mu niesympatycznym i będzie cierpiał. Na jego miejscu Baran by poszedł do domu, Byk by w ogóle nie przyszedł, Bliźniak by sobie z tego nic nie robił, a Skorpion by wszystkim złośliwie dogryzał.

Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz -- powiedział Boy w wierszu: "Stefania", napisanym w młodości. Możliwe, że był wówczas pod wrażeniem niekonsekwentnego postępowania jakiejś dziewczyny, mającej słońce w Raku. Panie te bywają nawiedzane przez tęsknoty, fantazje i marzenia. A gdy się kiedyś szczęśliwie zdarzy okazja urzeczywistnienia pragnień, wtedy okaże się, że im tego dnia właśnie brak nastroju.

Dzieci ze znaku Raka są wyjątkowo przymilne, czułe i uczuciowe, tak iż rodziców często ogarnia obawa, czy aby ich dziecko da sobie radę w życiu. Nieraz występuje u nich marzycielskość oraz miłość do zwierząt. Należy popierać kontakty towarzyskie małego Raka, pozwalać mu na zapraszanie kolegów i koleżanek, co go ośmieli i przyczyni się do ułatwienia jego kontaktów z ludźmi. Gdyby mały Rak miał trudności z nauką, nie należy go ganić. Nagany tylko go wystraszą i speszą. Raczej powinno się przyjść mu z pomocą, wyszukać trudności i je usunąć. Rzadko jednak który wychowawca potraf i zrozumieć psychikę młodego Raka.

Pan Rak nie mógłby raczej liczyć na medale i ordery za dzielność w życiu seksualnym, gdyby takie odznaczenia przyznawano. Natomiast jego ofiarność i czułość w stosunku do partnera wysuwa go wśród znaków zodiaku na czołowe miejsce. Zakulisowym motywem postępowania Raka będzie zawsze łagodna uczuciowość.

Pan Rak nie zawsze umie się właściwie rządzić pieniędzmi. Jest więc wskazane, aby w takich wypadkach, co prawda dość rzadkich, żona miała pewien wgląd w te sprawy, o ile nie uda się jej całkowicie przejąć rodzinnego budżetu. Oczywiście, mam na myśli żonę oszczędną i gospodarną.

Czasem spotyka się w tym znaku obrażalskich, co to dotknięci jakimś niecierpliwym, nieopatrznie powiedzianym słowem małżonki, potrafią się zasklepić w -sobie, usztywnić jak rak w skorupie, milcząc zawzięcie nieraz przez kilka dni. W takich wypadkach trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odczekać, aż pan i władca raczy odtajać. Tu dobra kuchnia może też zdziałać cuda.

Przedstawicieli ze znaku Raka łączą bardzo silne więzy rodzinne. W okolicznościach niekorzystnych może się zdarzyć, że więzy te stają Rakowi na przeszkodzie w jego ekspansji zawodowej.

Nieraz widuje się u Raka jakby pewną towarzyską nieśmiałość i zażenowanie. To nie ma większego znaczenia, bo gdy zajdzie potrzeba, Rak potrafi wykrzesać z siebie dużo inicjatywy, przedsiębiorczości i energii.

Do serca męża mającego słońce w znaku Raka wiedzie niezawodny szlak. Hasło: "do serca przez żołądek" ma tutaj szczególne ucieleśnienie. Należy jednak pamiętać, iż dla pana Raka nie wystarczy samo dobre jedzenie. Musi ono być przy tym podane estetycznie. Wszelkie gastronomiczne akcesoria, jak ładna porcelana, serwetki, kwiaty na stole oraz cisza w trakcie posiłku, to dla pana Raka rzeczy równie ważne. Pan Rak jest dobrym i zgodnym mężem, ale nie wolno mu podczas jedzenia pokazywać złych humorów, kaprysów, grymasów. Tego bardzo nie lubi.

W życiu miłosnym Raków na pierwszym miejscu stoją nie tyle problemy seksualne, co sprawy uczucia, harmonijnego współżycia i wzajemnego zrozumienia się. Żaden ze znaków nie jest tak oddany tradycji i sprawom rodzinnym, jak Rak. Jego usłużność i chęć niesienia pomocy bliźnim, czyni z niego bardzo pożądanego w małżeństwie partnera.

Żony mające słońce w Raku prawie wszystkie wyszły za mąż z miłości. Zdarza się jednak, że nieśmiałość tych pań nabiera cech kompleksu i że na skutek różnych wewnętrznych oporów pozostają one nieraz starymi pannami.

Pani Rak ciężko przeżywa wszelkie rozczarowania w miłości i małżeństwie, a biedaczka w swej dobroci zasługuje na to, aby nie robić jej krzywdy. Mama Rak będzie przypominała zawsze kurę nad kurczętami; stale będzie w strachu, że coś mogło się stać jej dzieciom, bo świat jest przecież pełen niebezpieczeństw i ponurych niespodzianek. Mało kto kocha swe dzieci tak mocno jak mama Rak.

Żony z tego znaku najchętniej same wykonują wszystkie prace domowe. Należy im w tym pomagać, bo nie zawsze mają odwagę zaprząc do roboty kogoś z domowników. Dla większości mężczyzn są w ogóle za dobre. Egoistyczni mężowie nieraz zbytnio wykorzystują tę cechę małżonki z Raka.

Raki nie lubią rozwodów. Realiści przywiązani do rodziny. Często pantoflarze, których żony łatwo urabiają na swą modłę. W sprawach seksualnych niezbyt skomplikowani. Pan Rak lubi i ceni wygody. Po pracy chętnie przebiera się w stare spodnie i nakłada pantofle. Siada w wygodnym fotelu, aby w spokoju przeczytać gazetę. Podkreślamy: w spokoju! Nie wolno mu w takich chwilach zawracać głowy domowymi troskami.

Miejmy dla pana Raka trochę wyrozumiałości. Patrząc obiektywnie, musimy przyznać, że do szczęścia potrzeba mu stosunkowo niewiele. Nie odmawiajmy mu drobnostek, schodźmy mu z drogi, gdy powróci z pracy zmęczony, starajmy się ułatwić mu życie, a odpłaci nam się stokrotnie miłością i dobrocią.

Panie ze znaku Raka robią wrażenie łagodnych, cichych i cierpliwych. Takimi też są w większości wypadków. W swoisty sposób, okrężnymi drogami, potrafią jednak przeprowadzić swą wolę. Bez krzyków, hałasów, grzecznie, uprzejmie, umieją zjednać partnera dla swych myśli, dyplomatycznie podsuwając mu autorstwo swych pomysłów.

Kobieta urodzona w Raku nie szuka miłosnych przygód. Przypomina ona fiołek pod listkiem. Pragnie być znaleziona, chce by ktoś odkrył jej istnienie. W sprawach erotycznych jest pani Rak mało aktywna. Potrzebuje więc partnera zdecydowanego. W małżeństwie jest pani Rak czuła i uległa, łatwo ją jednak dotknąć, urazić nieopatrznym słowem. Jej sarnia płochliwość to cecha wrodzona temu znakowi. Często więc bywa w życiu przeoczona, zapomniana, choć mało kto ma tyle zalet matrymonialnych co pani Rak. Jej erotyka jest prymitywna i nieskomplikowana. Lecz pani Rak potrafi się przystosować i pojętna z niej uczennica, co poniekąd uzupełnia jej brak fantazji erotycznej.

W miarę narastania ilości obowiązków domowych, łatwo następuje u pani Rak zanik zapotrzebowania erotycznego. Wówczas staje się ona często kłótliwa i zgryźliwa. I tak jak kiedyś w młodości jej charakter wydawał się prosty i nieskomplikowany, tak z czasem może stać się trudno zrozumiały, jeżeli partner traktuje panią Rak niewłaściwie. Pani Rak to typ szukający oparcia, typ wrażliwy, ofiarny i nieco boleści wy, który jednak mimo licznych oporów wewnętrznych jest dobrym materiałem na żonę. Należy jednak pamiętać, iż Rak wymaga traktowania delikatnego, oględnego i subtelnego. Kto będzie próbował przy pannie Rak zbyt obcesowo zabierać się do dzieła, jest u niej z góry przegrany.

Baran, Byk i Bliźnięta wyżywają się na zewnątrz. Rak żyje poniekąd "do wewnątrz". Wszelkie zdarzenia, przejścia i przygody wchłania w siebie, przetrawia i przeżuwa. Określając go terminem naukowym, szwajcarski profesor psychologii, doktor Jung powiedziałby o Raku, że jest to typ introwersyjny, receptywno-intuicyjny. Dlatego też częściej niż u innych, spotykamy u Raka choroby przewodu pokarmowego pochodzenia psycho-somatycznego, jak na przykład wrzody żołądka.

Doceniajmy dobroć Raka, lecz ... nie przeceniajmy jej! Może się bowiem zdarzyć, że cnota ta może się sprzykrzyć, jeżeli partner nie lubi jednostajności. Oskar Wilde wygłosił kiedyś dowcipną maksymę, że kobiety kochają nas nie za nasze cnoty, a za nasze wady.

W sprawach pieniężnych jest Rak nastawiony oszczędnościowo, ma zwyczaj myśleć kategoriami gospodarczymi, graniczącymi ze sknerstwem. A spekulacje? - Owszem, lecz bez ryzyka.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;


 

Kto z kim na ślubny kobierzec?

 

 

Wrażliwość, uczuciowość, nieraz i przeczulenie. Zmienność nastrojów. Kobiety czule, przylepki, często miewają mato zaufania do siebie. Łatwo ulegają cudzym wplywom. Oddane i ofiarne. Wrażliwość na sztuką i na piękno. W swych dążeniach Raki są uporczywe i ambitne. Bogata wyobraźnia. Najbardziej domatorski ze wszystkich znaków. Wybitny zmyśl rodzinny. Kobiety lubią matkować wszystkim członkom rodziny. Rozsądnie oszczędni. Mają duże poczucie ważności pieniądza. Na wyższym szczeblu urodzeni finansiści. Nieraz zagracone szafy i szuflady przedmiotami niepotrzebnymi (a nuż się przyda). W stosunku do rodziny duża ofiarność i skłon-ności do wyrzeczeń.

Co grozi Rakom? Nadmierna dobroć i ofiarność w stosunku do rodziny bywa niedoceniana przez partnera(kę). Pobudliwość seksualna nie na pierwszym planie.


PAN RAK I PANNA BARAN

Panna Baran nie jest odpowiednią partnerką dla pana Raka. Nawet jej przebojowej dynamice nie da się poderwać spokojnego i flegmatycznego Raka, aby rzucić się wraz z nim w wir ruchliwego życia, gdzie panna Baran czuje się dopiero w swoim żywiole. Zresztą, pan Rak to domator, a panna Baran nie uwielbia domowego bezruchu. U niej stale musi się coś dziać. Pracowitość i ofiarność Raka dla rodziny jest niezrównana, lecz pannie Baran te zalety niezbyt imponują. W większości wypadków ponosi ją nadmiar energii fizycznej. Upór, agresywność i bojowość panny Baran, choć czasem pozornie łagodzone ogólnym układem horoskopu, są dla Raka niezrozumiałe.

Także pod względem seksualnym para ta sobie nie odpowiada. Prymitywna i słaba erotyka Raka nie potrafi sprostać ognistej i pełnej temperamentu pannie Baran. Dysharmonie te dają o sobie znać dopiero po kilku latach. Dlatego też profesor Jung przyznaje temu związkowi tylko 1 punkt... bo mniej nie można.

PAN RAK I PANNA BYK

Z panną Byk nasz Raczek już łatwiej dojdzie do celu. Jej uporu Rak nie przełamie, lecz jego łagodny i ustępliwy charakter łatwiej zniesie upór partnerki niż jej agresję. Pan Rak i panna Byk w większości sytuacji życiowych zrozumieją się całkiem dobrze. Oboje mają niektóre cechy wspólne: są przywiązani do rodziny, lubią dzieci, a ich związek seksualny prawie zawsze kształtuje się harmonijnie. Oboje są typami wiernymi partnerowi(ce). Nie ma w nich żądzy przygód, pragnienia urozmaicenia. Dysharmonie między panem Rakiem a panną Byk występują rzadko. Wcześnie uchwytne i dostrzegalne są tylko przy opracowaniu indywidualnym. Znawca problemów psychologicznych, profesor Jung, przyznaje powyższemu związkowi najwyższą liczbę punktów, czyli aż 5.

PAN RAK I PANNA BLIŹNIAK

Oba znaki mają ze sobą niewiele wspólnego. Uczuciowy i domatorski Rak ma mało zrozumienia dla motylkowatego, często trzpiotowatego usposobienia panny ze znaku Bliźniąt, którą nieraz nudzi jednostajne życie domowe. Jeśli się poza tym weźmie pod uwagę, że większość osobników obu typów zodiakalnych nie stawia życia seksualnego na pierwszym planie, nie pozostaje zbyt wiele cech charakteru, które mogłyby ich związać ze sobą na dłużej, niż na jakiś czas. Także profesor Carl Jung dość sceptycznie zapatruje się na związek Raka i Bliźniaczki, przyznając tej parze tylko 2 punkty. Kulturalny sposób bycia, jaki cechuje oboje, to za mało dla stworzenia stałego i trwałego związku małżeńskiego.

PAN I PANNA RAK

Oboje partnerzy ze znaku Raka mogą tworzyć zgodne i harmonijne stadło. Oboje jednakowo uczuciowi i psychicznie do siebie dostrojeni. Na swój sposób są też oboje ambitni, pragną do czegoś dojść. Mężczyzna z tego znaku jest mniej aktywny niż kobieta. Podkreślona macierzyńskość, z jaką pani Rak odnosi się do męża i dzieci, wspaniale panu Rakowi odpowiada. Aczkolwiek u obojga gorący temperament wygasa dość wcześnie, wstępuje jednak w to miejsce wzmożona wzajemna uczuciowość i przywiązanie do rodziny, dla której oba Raki gotowe są poświęcić inne wartości życiowe. Profesor Jung przyznaje tej parze 4 punkty.

PAN RAK I PANNA LEW

Między panią ze znaku Lwa, a panem Rakiem widuje się często dużo cech wzajemnie uzupełniających się, co stwarza między nimi harmonię psychiczną.

Niewzruszona wiara w siebie pani Lew jest dla Raka, trapionego czasem kompleksami poczucia niższej wartości, pewnego rodzaju moralną podporą i ostoją życiową. Jego pracowitość i gospodarność ułatwi znów zaspokajanie wymagań życiowych, u pani Lew często dosyć wysokich.

Ognisty temperament małżonki, jej żywotność, radość życia i dynamika, będą dla pana Raka może nieco nużące. Głównym spoiwem tego małżeństwa będą dzieci, które oboje lubią i będą kochali.

Pani Lew lubi rządzić domem. Ba, ona do tego jest nie tylko powołana, a wręcz stworzona. Ta cecha będzie nawet po myśli pana Raka, który niechętnie wtrąca się do rządów domowych żony. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest chyba pewne wygodnictwo Raka.

Profesor Carl Gustaw Jung jest zdania, że charaktery obojga partnerów równoważą się i przyznaje temu związkowi 3 punkty. Dlaczego tylko tyle? Prawdopodobnie jest zdania, że jak dla Raka, to pani Lew ma nadmiar temperamentu. Oczywiście, po iluś tam latach taka sytuacja może doprowadzić do dysharmonii seksualnych.

PAN RAK I PANNA PANNA

Droga pana Raka do serca dziewczyny ze znaku Panny jest dość wyboista. Jej zewnętrzny chłód, rezerwa i brak kokieterii mogą pana Raka łatwo speszyć i zniechęcić. Należy więc podkreślić, że dziewczyna z Panny ma liczne, szczególnie dla Raka atrakcyjne zalety, chociaż nie są one ani efektowne, ani błyskotliwe. Nie rzucają się w oczy, ale przy bliższym poznaniu się, pan Rak potrafi wspaniale ocenić cechy Panny.

Panna jest pod każdym względem dzielna, można na nią liczyć, można na niej polegać. Ani jedno, ani drugie nie ma w sobie nic z charakteru lekkoducha. Oboje do życia podchodzą poważnie, zawsze biorą pod uwag^ względy partnera. Przy bliższym poznaniu zaś okaże się, że i temperamentem oboje sobie nieźle odpowiadają. Jeżeli chodzi o problemy rodzinno-domowe, to ich zainteresowania zbiegają się i na tej płaszczyźnie będzie się głównie opierało ich wzajemne zrozumienie.

Oboje delikatni i ustępliwi, wierni sobie domatorzy, pozbawieni wygórowanych pretensji do życia. Zgoda, harmonia i spokój będą dewizą ich wspólnego życia. Profesor Jung jest zdania, że parze tej należy się najwyższa punktacja, czyli piątka. Chyba w zasadzie ma rację.

PAN RAK I PANNA WAGA

Trwałe kontakty obojga nie zapowiadają się harmonijnie. Także temperamenty partnerów nie zgadzają się ze sobą. Niezdecydowana panna Waga nie potrafi być dla Raka ostoją i podporą w życiu. Rak spokojny i zrównoważony, domator poświęcający się całkowicie rodzinie, nie potrafi zrozumieć, że Wadze jest potrzebne otoczenie, którego ośrodkiem zainteresowania byłaby właśnie jej osoba. Towarzyskość, gadatliwość bez głębszej myśli, pogoń za urozmaiceniem, zmianą, pewny brak stałości, oto cechy, których Rak nie potrafi zrozumieć. Nie potrafi się w nie wczuć i nigdy tego nie będzie pragnął, bo nie odpowiadają one jego usposobieniu, jego charakterowi. Waga pragnie widzieć dookoła siebie chociażby platonicznych adoratorów, wielbicieli, którzy by umacniali, utrwalali jej samopoczucie. Bywa i tak, że czasem uda się skleić małżeństwo Wagi z panem Rakiem, ale w większości wypadków występuje zbyt wiele sprzeczności między obojgiem, aby można było liczyć na trwały związek między nimi. Dlatego też pewnie profesor Jung ze Szwajcarii przyznał temu związkowi tylko 1 punkt.

PAN RAK I PANNA SKORPION

Należy się spodziewać, że współżycie pani Skorpion z Rakiem będzie trochę trudne. Ona kolczasta róża, on zaś psychicznie miękki, łagodny i ustępliwy we współżyciu domowym. Ona gorąca, aktywna, cięta i trochę chropowata. Ostro zarysowana indywidualność, to cechy przewodnie panny Skorpion i to bez względu na jej kwalifikacje indywidualne. Oto cechy, które męża -- Raka łatwo mogą zepchnąć w kąt. Jego wrażliwe i. często przeczulone usposobienie nie pozwala przeciwstawić się gwałtownej dynamice partnerki. A kiedy pan Rak, dla świętego spokoju, zrezygnuje z własnej indywidualności, pokornie znosząc przy tym kaprysy swej pani, "jadając z ręki towarzyszki", spadnie do roli biernego pantoflarza. Wówczas dopiero pani Skorpion już całkiem będzie miała męża za nic.

Gorzej, że w życiu seksualnym gorącej, namiętnej i wymagającej, tak ilościowo jak i jakościowo, pani Skorpion, pan Rak nie potrafi dotrzymać kroku. I to jest bodajże najbardziej drażliwy punkt ich wspólnych kontaktów. Profesor Jung przyznaje tej parze co prawda aż 4 punkty, mając na myśli chyba sytuację odwrotną, czyli pana Skorpiona i pannę Rak. Według doświadczenia autora bowiem, władcze zapędy pani Skorpion, jej wybujały seksualizm, upór i nieustępliwość, potrafią łagodnemu Rakowi gruntownie obrzydzić życie, jeżeli pragnąłby on zachować własną indywidualność.

PAN RAK I PANNA STRZELEC

Pan Rak i panna Strzelec mają ze sobą niewiele wspólnego. Dwa odrębne typy charakterologiczne, nie rozumiejące się nawzajem. Samodzielność w postępowaniu, umysłowe nieskrępowanie, dynamika, tendencja do reprezentacji i podkreślone poczucie własnego Ja oto cechy Strzelca, które żyjącemu do wewnątrz Rakowi nie są szczególnie miłe. Rak miewa humory. Strzelec bywa pobudliwa. W życiu seksualnym nie są dla siebie ideałami, chyba żeby ich łączyły jakieś szczególne aspekty wzajemne, co się rzadko zdarza. Na ogół między obojgiem jest niewiele stycznych, aby na dłużej możliwe było ich harmonijne współżycie. Profesor Jung przyznaje temu związkowi tylko 1 punkt. Chyba ma rację.

PAN RAK I PANNA KOZIOROŻEC

Małżeństwa tych typów astrologicznych bywają szczęśliwe. Oboje mają bowiem charaktery spokojne. Nie mają też wygórowanych pretensji do życia. Lubią życie nieeksponowane, bez ekstrawagancji, toczące się torem wyrównanym. Oba typy cechuje pewna rezerwa. W pewnym sensie oboje nawzajem się uzupełniają, ponieważ ich słońca stoją w zodiaku naprzeciwko siebie, co stanowi o pewnej atrakcji na zasadzie kontrastu. Oboje cenią życie domowe i spokój. Oboje też są oszczędni. Nie lubią wydawać pieniędzy bez sensu, potrzeby, na byle co, dla samej przyjemności ich wydawania. Skromni i pracowici. Wytrwali i sumienni. Problemy seksualne stoją u nich na dalszym miejscu, ich współżycie bywa może nieco bezbarwne, co jednak obojgu partnerom nie przeszkadza. Profesor Jung przyznaje tej parze aż 4 punkty i prawdopodobnie ma rację, jeżeli chodzi o wypadki przeciętne.

PAN RAK I PANNA WODNIK

Pan Rak i Wodniczka mają ze sobą bardzo niewiele wspólnego. Jej błyskawiczna reakcja myślowa, umysłowa giętkość i bystrość zakasują Raka w bardzo krótkim czasie. Nawet gdyby Rak uznał bez zastrzeżeń jej prymat umysłowy, spotkałby się z lekceważeniem ze strony partnerki. Pognębiłoby to go w jej oczach całkowicie. Wodniczka to typ, dla którego liczy się przede wszystkim intelekt partnera. Potem idą rozległe zalety moralne, a dopiero na trzecim miejscu sprawy seksualne. Poza tym pamiętajmy, że Wodniczka to duch niespokojny. Nie może usiedzieć na miejscu, w przeciwieństwie do Raka, który najchętniej w ogóle by nie wychodził z domu. Profesor Jung przyznaj e tej parze aż 3 punkty, co i tak jest dużo, jeśli weźmie się pod uwagę rozbieżność ich charakterów.

PAN RAK I PANNA RYBA

Związki Raka z dziewczyną ze znaku Ryb stoją pod szczęśliwą gwiazdą. Z bardzo nielicznymi wyjątkami można się spodziewać trwałości uczuć, zgody i harmonii pomiędzy partnerami.

Tak jedno, jak i drugie przykłada duże znaczenie do sprawy wzajemnego zrozumienia i kontaktów psychicznych. Oboje są uczuciowi, delikatni i mają usposobienia łagodne. Domatorzy, kochający rodzinę. Z czasem wzajemne uczucia się pogłębiają, tworząc związek trwały i stały, aczkolwiek nie jest on przede wszystkim oparty na kontaktach seksualnych. Trwałość związku Raka i Rybki może być zagrożona jedynie z winy Rybki, co jednak zdarza się niezwykle rzadko. Profesor Jung na powyższy związek zapatruje się optymistycznie, przyznając mu aż 5 punktów.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Jacy są nasi partnerzy?

 

 

ŻONA ZE ZNAKU RAKA

Panią Rak nie ponoszą seksualne namiętności. Dla jakościowo wysokich wymagań niektórych znaków ma ona mało zrozumienia. Z ukochanym mężczyzną będą ją natomiast łączyły silne więzy uczuciowe. Małżeństwo bez dzieci byłoby dla pani Rak nie do pomyślenia. Jeżeli ich nie ma, będzie matkowała mężowi. Od męża żąda uczucia szczerego i trwałego. Choć pani Rak ulega łatwo wpływom, w małżeństwie jest stała i wierna. Pewne przeczulenie uczuciowe powoduje, że pani Rak nie zawsze bywa zadowolona z istniejącego stanu rzeczy, wcześnie jednak dochodzi do przekonania, że małżeństwo to kompromis między tym, co by się mieć chciało, a tym co się ma. Ofiarność ł gorące serce pani Rak nie zawsze bywają właściwie docenione, a często wykorzystywane. Nastroje pani Rak miewają swe przypływy i odpływy, co zdaje się mieć jakiś związek z fazami Księżyca; warto sprawdzić!

Pani Rak potrzebny jest partner kulturalny, spokojny, pogodny. Nienawidzi ona chamstwa, krzyków, awantur lub autorytatywnego nacisku na jej osobę. Należy sobie uprzytomnić, że kobiety z Raka to duchowe mięczaki, na których mężowie bez serca nieraz wyżywają się. Pozorna równowaga psychiczna i pogoda ducha, jaką okazuje pani Rak na zewnątrz, to tylko maska ochronna. W głębi duszy lada drobnostka powoduje u niej nerwowe napięcia, a kłopoty prawdziwe lub urojone nie dają jej spokoju. Drobne sprzeczki przeżywa długo, choć partner o nich dawno zapomniał. Dlatego też partner musi być dobrany starannie, abstrahując od tego, że bez prawdziwej miłości panna Rak nigdy nie wyjdzie za mąż.

Żony mające słońce w Raku prawie wszystkie wyszły za mąż z miłości. Zdarza się jednak, że nieśmiałość tych pań nabiera cech kompleksu i że na skutek różnych wewnętrznych oporów pozostają one nieraz starymi pannami.

Pani Rak ciężko przeżywa wszelkie rozczarowania w miłości i w małżeństwie, a biedaczka w swej dobroci zasługuje na to, aby nie robić jej krzywdy. Mama Rak będzie przypominała zawsze kurę nad kurczętami, stale będzie w strachu, że coś mogło się stać jej dzieciom, bo świat jest przecież pełen niebezpieczeństw i ponurych niespodzianek. Mało kto kocha swe dzieci tak mocno jak mama Rak.

Żony z tego znaku najchętniej same wykonują wszystkie prace domowe. Należy im w tym pomagać, bo nie zawsze mają odwagę zaprząc do roboty kogoś z domowników. Dla większości mężczyzn są one w ogóle za dobre. Egoistyczni mężowie nieraz zbytnio wykorzystują tę cechę małżonki z Raka.

Najodpowiedniejszym partnerem życiowym byłby moim zdaniem ktoś ze znaku RYB. Mąż ten najłatwiej zrozumie i potrafi wczuć się w subtelną psychikę towarzyszki z Raka. U obojga problemy seksualne nie stoją na miejscu pierwszym. Oboje są spokojni, łagodni i w ogóle mają podobne usposobienia.

Także z PANNĄ i BYKIEM harmonizuje charakter pani Rak. Oba znaki mają usposobienie spokojne, zgodne i zrównoważone. Lubią spokojne życie domowe i przejawiają skłonności domatorskie. Tak Panna, jak i Byk mają poczucie wartości pieniądza. Nie lubią wydawać go na byle co. Byk ma może większe wymagania seksualne, do czego znów nie jest tak trudno przyzwyczaić się.

Do pewnego stopnia i Skorpion bywa odpowiednim partnerem dla panny Rak, lecz nieraz łatwo tu o pewne dysharmonie. Arbitralny Skorpion bywa skłonny do tyranizowania łagodnej partnerki.

MĄŻ ZE ZNAKU RAKA

Pan Rak to uprzejmy, taktowny i romantyczny marzyciel, o bardzo rozsądnym i praktycznym podejściu do życia. Nieraz miewa jednak zmienne nastroje, powodowane lada drobnostką, na co ktoś z innego znaku z pewnością nie zwróciłby wręcz uwagi. Chociaż zdarza się czasem, że pan Rak odezwie się do kogoś ostro lub nawet podniesie głos, jednak serce jego pozostaje miękkie i wrażliwe. Bardzo wysoko sobie ceni okazane mu serce i czułe słowo. Raki są oszczędne na swoisty sposób. Na przykład nie lubią kupować taniochy, bo to w konsekwencji nie opłaca się. Typowy przedstawiciel znaku Raka niechętnie ubiera się na sportowo. Nie namawiajmy go też do tego. Chcąc z Rakiem żyć w zgodzie, żona powinna pozostawać w dobrych stosunkach z jego matką. To bardzo ważne.

Raki lubią, kiedy żony o nich dbają i rozpieszczają ich, choć otwarcie żaden się do tego nie przyzna. Żona Raka powinna pamiętać także o tym, co mąż lubi jadać. Raki bywają dumne ze swych przodków (oczywiście pod warunkiem, że jest po temu powód). Kochają się w starych meblach po pradziadkach, nawet gdyby były niewygodne i niefunkcjonalne.

Do serca męża, mającego słońce w Raku wiedzie droga niezawodna: przez żołądek. Lecz należy pamiętać, że dla pana Raka nie wystarcza samo dobre jedzenie. Musi ono być przy tym estetycznie podane. Wszelkie gastronomiczne akcesoria, jak: ładna porcelana, serwetki, kwiaty na stole oraz cisza i spokój, to dla pana Raka rzeczy równie ważne. Pan Rak jest dobrym i zgodnym mężem, ale podczas jedzenia nie wolno mu pokazywać złych humorów, kaprysów, grymasów. Tego bardzo nie lubi. W życiu miłosnym Raków na pierwszym miejscu stoją nie tyle problemy seksualne, co sprawy uczucia, harmonijnego współżycia i wzajemnego zrozumienia się.

Żaden ze znaków nie jest tak oddany tradycji i sprawom rodzinnym jak Rak. Jego usłużność i chęć niesienia pomocy czyni z niego pożądanego partnera w małżeństwie.

Przed ślubem Rak lubi grać rolę romantycznego amanta. Ponieważ jest nieśmiały, w zalotach będzie krążył dookoła swej lubej, niczym kot koło miski gorącej zupy. Należy go więc ośmielić. Niestety, najbardziej odpowiednie dla Raka dziewczęta - panny z Ryb, Byka i Panny - też są trochę nieśmiałe.

Raki nie lubią rozwodów. Realiści przywiązani do rodziny. Często pantoflarze, których żony łatwo urabiają na swą modłę. W sprawach seksualnych mało skomplikowani. Rada na przyszłość: nie wolno wyrzucać starych kapci Raka, zużytych trampek, a nawet i dziurawego kapelusza. Poczekajmy, niech on to sam zrobi.

Współżycie z Rakiem nie jest trudne, ale trzeba być w stosunku do niego grzecznym i nie wolno do niego podchodzić w sposób egoistyczny.


 

LESZEK SZUMAN
W kręgu znaków zodiaku;

Czy znasz swoje dziecko?

 

 


Rodzice wyobrażali sobie, że urodzi im się ktoś, kto może później poruszy z posad Ziemię. Tymczasem kochane dziecko ze znaku Raka jest może zbyt uczuciowe. Mając do czynienia z małym Rakiem należy się liczyć ze słowami, być spokojnym i grzecznym. Opłaci się!

Do małego Raka nie ma potrzeby przemawiać ostro lub krzyczeć na niego. Czuły i subtelny Raczek reaguje już na nagany wypowiedziane półgłosem i bierze je sobie do serca.

Dzieci ze znaku Raka są wyjątkowo przymilne, czułe i u-czuciowe, tak iż rodziców nieraz ogarnia obawa, czy aby ich dziecko da sobie radę w życiu. Często występuje u nich marzycielskość oraz miłość do zwierząt. Należy popierać kontakty towarzyskie małego Raka, pozwalać mu na zapraszanie kolegów i koleżanek, co go ośmieli i przyczyni się do ułatwienia jego styczności z ludźmi. Gdyby mały Rak miał trudności z nauką, nie należy go ganić. Nagany tylko go zatrwożą i speszą. Raczej powinno się przyjść mu z pomocą, wyszukać trudności i usunąć je. Rzadko który wychowawca rozumie psychikę Raka.

Na dziewczęta należy czasem mieć oko. Ich skryte natury bywają nieraz kochliwe już we wczesnej młodości. Później w sprawach dotyczących uczucia bywają bezradne i nieśmiałe. Młode Raki muszą czuć w swych rodzicach przyjaciół życzliwych im i serdecznych, służących zawsze dobra radą, młodym Rakom bardzo potrzebną. W latach późniejszych potrafią być samodzielne i mieć duże poczucie odpowiedzialności.


LESZEK SZUMAN  W kręgu znaków zodiaku;

Jaki dyrektor i podwładny?

 

 Rak to typ wrażliwy, receptywny i delikatny. Należy więc pamiętać, że kierownik, mający słońce w tym znaku, zawsze będzie dla ludzi uprzejmy, grzeczny i ujmujący. Dobry z niego polityk personalny. Jest więc wskazane być wobec niego ułożonym, układnym i opanowanym. Dobre wrażenie robi na Raku wygląd. Także i mężczyzna musi wyglądać czysto, schludnie. Ogolony, ubranie wyprasowane. Kobieta zadbana, lecz bez przesady. To ważne. Słownik salonowy jest zalecany gorąco.

Pozornie łagodne cechy Raka niechaj nie zmylą nikogo. To nie jest u Raka oznaka słabości lub niedołęstwa. Rak to wspaniały, samodzielny organizator, na wyższym szczeblu zdolny do wyczynów najwyższej klasy. Wanamaker, najstarszy Krupp, Rockefeller i liczni inni finansowi potentaci, którzy z niczego doszli wytrwałością do majątków, mieli słońce w znaku Raka. Rockefeller przez pół wieku jadał tylko kleiki, bo chorował na żołądek, o co tak łatwo w tym znaku.

Właściwy dobór ludzi, przemyślana organizacja oraz wyczucie kto jest ile wart jako pracownik, ułatwiały im dojście do fantastycznych majątków.

Raki mają duże poczucie humoru, jednak nie radzę tego sprawdzać podczas pracy. Na kierowniku z Raka robi dobre wrażenie, kiedy usłyszy, że jego pracownik nie tkwi w długach, a stara się odkładać ile się da na książeczkę oszczędnościową. Rak wie wszystko co się dzieje w przedsiębiorstwie, kto się spóźnia, kto niepotrzebnie wychodzi, lecz pamięta także kto siedział czasem dłużej, gdy tego wymagał interes przedsiębiorstwa.

Rak życzy każdemu jak najlepiej. Jak może pomaga pracownikowi, który jest tego wart. Słowem, ma miękkie serce, lecz warto zapamiętać sobie: nie ma miękkiej głowy! W gruncie rzeczy Rak jest miękki i nieco bojaźliwy. Dopiero powodzenie życiowe umacnia jego samopoczucie. Dlatego stara się koniecznie w życiu do czegoś dojść. Pracuje nad tym inteligentnie i z zacięciem, wytrwale, bez bluffowania, mydlenia oczu lub innych sztuczek. Warto z niego brać przykład.

Rak to typ dziwny. Niby uczuciowy romantyk, wrażliwy, a często i przeczulony, lecz pracownik z niego dobry. Pomyślałby ktoś może, że Rak pracuje chętnie dla jakichś ideałów, że może kieruje się sympatiami. Otóż nic z tego. Rak pracuje sumiennie, tak, lecz tylko dla forsy i o tym należy pamiętać. Samych pochwał i dyplomów uznania Rak nie ceni sobie w ogóle, jeżeli mu za pracę odpowiednio nie zapłacą. Rak nie jest zwolennikiem zmian. Jeżeli warunki pracy ma przyjemne, nie będzie szukał innych możliwości. Ale nie wolno o nim zapominać, nie wolno go przeoczyć, jeżeli będzie chodziło o awans lub podwyżki.

Rak nie należy do kategorii pracowników, których trzeba poganiać lub kontrolować. Sumienne wywiązywanie się z obowiązków, to jedna z jego głównych cech. Ludzie miewają o Rakach nieraz mylne mniemanie, wnioskując o nich na podstawie ich grzeczności, łagodności i pozornej miękkości. Bezsprzecznie ciekawe są motywy niesłychanie taktownego postępowania Raka. Pragnie on przede wszystkim mieć posadę, na której można dobrze zarobić. Jest zaś na tyle inteligentny, że nie będzie podcinał gałęzi, na której siedzi. Dobra praca i dobra płaca dają mu pewność siebie i wzmacniają jego samopoczucie.

Zakres możliwości pracy jest u Raka wyjątkowo szeroki. Jeżeli szef wyjedzie na jakiś czas, Rak zastąpi go chętnie i umiejętnie, mając oko na przedsiębiorstwo. Aktywność Raka jest raczej zakulisowa i pośrednia. To nie Baran, który idzie przez życie, głośno rozprawiając i rozpychając się łokciami.

Kobiety Raki cechuje pewna subtelność i kochliwość. Nie jest zatem wskazane, bez poważnych zamiarów, flirtować z pracownicami mającymi słońce w tym znaku.

Grupa tak zwanych znaków wodnych, do których należą Rak, Skorpion i Ryby, nie ma tylu wspólnych cech co znaki innych grup.

 

LESZEK SZUMAN  W kręgu znaków zodiaku;