Pokolenie aspołeczne

 

   Stałam sobie dzisiaj na przystanku tramwajowym. Obok mnie na ławeczce siedziała starsza pani, chwilę potem przysiadła się do niej inna. Widać było, że się nie znają, ale już po chwili zaczęły rozmowę.  Gawędziły sobie wesoło przez kilka minut, po czym wsiadły do tramwaju jak dobre znajome.

   To już nie pierwszy raz, kiedy zauważam, że starsze pokolenie jest bardzo kontaktowe. Często zdarza mi się być świadkiem takiej spontanicznej rozmowy osób w tym wieku. Co więcej, jeśli mi zdarza się rozmawiać z kimś obcym na przystanku czy w kolejce, to zawsze jest to starsza osoba, która mnie wcześniej zagadnęła.

   Mam wrażenie, że moje pokolenie jest inne.  Kiedy wchodzę do tramwaju czy przedziału w pociągu, widzę rząd młodych ludzi, którzy mają w uszach słuchawki, na nosie ciemne okulary a w dłoni często książkę. Nie jestem w tym względzie wyjątkiem. Wydaje mi się, że jest to po trosze forma odgrodzenia się od otoczenia.

   Mimo że od kilku lat jeżdżę pociągami po kilka godzin, nigdy z nikim nie rozmawiałam. No chyba, że coś  zdawkowego w stylu: "czy może mi pan pomóc zdjąć torbę?".Z drugiej strony, jesteśmy bardziej otwarci w kontaktach niebezpośrednich, takich jak choćby internet. Listy znajomych na facebooku aż roją się od ludzi z różnych stron świata.

   Widocznie taki znak czasu. Ale zastanawiam się czy to dobrze, że jesteśmy dla siebie na wzajem tacy zamknięci. Czasami chętnie pogawędziłabym sobie o pogodzie, jak te dwie babcie na przystanku. Może wtedy udałoby się nawiązać miłą znajomość z tą młodą dziewczyną spod szóstki, która wyprowadza na spacer spaniela? Ale głupio jakoś.

   Czy to naturalna bariera czy już jakieś społeczne upośledzenie? Ja przynajmniej z widzenia znam własnych sąsiadów. Ale z drugiej strony moja mam z sąsiadkami umawia się na kawę, a moja babcia, to już w ogóle ma w klatce klub dyskusyjny :) Ja mam w zamian kilkudziesięciu znajomych na facebooku, z którymi i tak nie utrzymuję kontaktu.

   POLA

źRÓDŁO:  Blog Dziewczynka z problemami

http://dziewczynka-z-problemami.blog.onet.pl/Pokolenie-aspoleczne,2,ID411051872,n

  • /przeczytane-usyszane/3075-skoro-nie-jestem-ju-pikna
  • /przeczytane-usyszane/2996-punkt-widzenia-ycie-to-nie-tylko-jedzenie-i-spanie