PORADNIK JĘZYKOWY (005) - Cieszyć się na coś

 

Czy poprawne jest powiedzenie: cieszyć się na coś, na przykład: Cieszę się na spotkanie z tobą. Czy nie lepiej powiedzieć: Cieszę się ze spotkania z tobą?

Nie można wymienić jednego zdania na drugie, gdyż każde z nich znaczy co innego. Cieszę się na spotkanie z tobą odnosi się do przyszłości, do tego, co dopiero ma nastąpić, natomiast Cieszę się ze spotkania z tobą mówi o czymś, co już się stało, co trwa albo już było i się skończyło. Tak samo: Cieszę się na tę kolację - która dopiero będzie, ale: Cieszę się z tej kolacji - na której jestem lub na której byłem.

Mówimy jednak tylko: cieszyć się na myśl o czymś, a nie: *cieszyć się z myśli o czymś, gdyż takie cieszenie się odnosi się zawsze do przyszłości.

Połączenie: cieszyć się na coś budziło dawniej wątpliwości, gdyż jest wzorowane na odpowiednim powiedzeniu niemieckim, jednakże jego pochodzenie nie może być przyczyną odrzucenia, skoro jest ono potrzebne w naszym języku. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że cieszyć się na coś jest połączeniem poprawnym i przydatnym w polszczyźnie.

ANDRZEJ MARKOWSKI

  • /meandry-polszczyzny/483-poradnik-jzykowy/3444-poradnik-jzykowy-006-wcza-wancza-
  • /meandry-polszczyzny/483-poradnik-jzykowy/3431-poradnik-jzykowy-004-ci-tobie