PORADNIK JĘZYKOWY (004) - Ci - tobie

 

Dlaczego powiedzenie: Ci tego dać nie mogę jest niepoprawne? Kiedy więc powinno się używać wyrazu ci, a kiedy tobie?

 

Na początek sprostowanie: ci i tobie to nie są odrębne wyrazy, lecz dwie formy tego samego słowa (zaimka) ty, pochodzące w dodatku z tego samego przypadka - celownika (komu? czemu? - tobie albo ci).

A zasada wyboru jednej z tych form jest dość prosta. Formy dłuższej - tobie - używa się zawsze na początku i na końcu zdania: Tobie dam chleba z masłem; A na koniec przyjrzę się tobie.W tych wypadkach użycie formy ci byłoby niepoprawne, gdyż początek i koniec zdania to takie miejsca w wypowiedzeniu, na które zwraca się szczególną uwagę nie może więc znaleźć się tam forma zbyt Krótka, niemożliwa do uwypuklenia.

W środku zdania (zwłaszcza po czasowniku) powinno się raczej używać formy krótkiej - ci: Dam ci chleba z masłem; Powiem ci o tym przy okazji; Dzieci ci rodziłam, dom ci prowadziłam. Jeśli jednak chce się podkreślić ważność lego, do kogo się zwraca, albo przeciwstawić go komuś innemu, wówczas należy użyć formy tobie. Przyglądam się tobie od dawna; Dam tobie chleba, a Anusi bułkę. Zdanie: *Ci tego dać nie mogę powinno się więc przerobić na: Tobie tego dać nie mogę albo: Tego ci dać nie mogę.

  • /meandry-polszczyzny/483-poradnik-jzykowy/3438-poradnik-jzykowy-005-cieszy-si-na-co-
  • /meandry-polszczyzny/483-poradnik-jzykowy/3423-poradnik-jzykowy-003-ryzykowa-co-ryzykowa-czym