Chory z zazdrości

 

 

Najbliższe koleżanki byłej żony oskarżonego nie zostawiają na nim suchej nitki. Właściwie żadna z nich nie wymieniła choćby jednej jego pozytywnej cechy. Krystian B. ich zdaniem, to alkoholik, babiarz, awanturnik chorobliwie zazdrosny o żonę i niezrównoważony psychicznie człowiek.

Kobiety nie mają pojęcia, jak zginął Dariusz J. Nawet nie znały zamordowanego. Znały natomiast Krystiana B., dzisiaj oskarżonego o to zabójstwo. I po tym, co opowiadają przed sądem na jego temat, można poznać, że raczej nie darzyły go sympatią. Ich zeznania za to uprawdopodobniają wersję prokuratury, która jest przekonana, że Krystian B. mógł zabić Dariusza J. z zazdrości o byłą żonę. Jej koleżanki zgodnie twierdzą przed sądem, że oskarżony był chory z zazdrości nawet po rozstaniu z małżonką.

Zarozumiały buc

Pierwsza na salę wchodzi pani Kinga. Młoda, piękna kobieta. Oskarżony nawet nie patrzy w jej stronę. Nie rozgląda się także po sali tak jak zwykle. Siedzi jakiś osowiały, jakby dobrze wiedział, co na jego temat powie świadek.

- Wie pani, czego dotyczy sprawa? - sędzia Lidia Hojeńska rozpoczyna przesłuchanie.

- Tak, wiem - odpowiada bez chwili namysłu pani Kinga. Ta odpowiedź musi dziwić, bo zwykle świadkowie stwierdzali na tej sali, że nie mają pojęcia o przedmiocie procesu, a jeżeli już mieli, to raczej mgliste.

- To proszę nam powiedzieć - zachęca sędzia.

- Wiem, że Krystian jest oskarżony o morderstwo konkubenta Stasi, swojej byłej żony - recytuje bez zająknięcia pani Kinga.

Również ta odpowiedź dziwi. Po raz pierwszy w tym procesie ktoś stwierdził, że Dariusz J. był konkubentem Stanisławy B.

- Stasię i Krystiana poznałam w 1999 roku. Dorywczo byłam opiekunką ich syna. Bliższe kontakty miałam jednak ze Stasią - opowiada świadek.

- Czy w małżeństwie oskarżonego dochodziło do nieporozumień? - dopytuje sędzia.

- Ich małżeństwo nie robiło na mnie pozytywnego wrażenia. Stasia była nieszczęśliwa. Sprawiała wrażenie nieszczęśliwej. Ona nigdy się nie uśmiechała. Nieraz byłam świadkiem ich kłótni czy to w domu, czy w restauracji, gdzie ona pracowała - kobieta mówi bardzo spokojnie, ale też bardzo cicho. Jakby czuła się niepewnie. Dopiero pod koniec swojego zeznania nabiera pewności i mówi normalnym tonem.

- O co zwykle się kłócili?

- Krystian lubił towarzystwo kobiet. Dużo pił. Właściwie to Stasia pracowała i ona utrzymywała dom - wspomina świadek.

- Oskarżony był zazdrosny o żonę?

- Mogłabym powiedzieć, że nawet chorobliwie zazdrosny - stwierdza stanowczo pani Kinga. - Wyzywał Stasię, że ta niby się puszcza i go zdradza.

- Była pani świadkiem ich awantur, czy tylko o nich słyszała?

- Różnie. Awantura, której nie zapomnę do końca życia, miała miejsce w jednym z pubów we Wrocławiu. Krystian wykrzykiwał wtedy, że zabije Stasię i wszystkich jej facetów. Od Stasi wiem, że raz wybił jej drzwi. Awantury nie skończyły się nawet po ich rozstaniu - mówi kobieta. - Jego zdaniem, Stasia nie miała chyba prawa do własnego życia.

- Czym przejawiała się ta chorobliwa zazdrość, o której pani mówiła?

- Krystian traktował ją jak przywiązaną do siebie na zawsze. Często ze Stasią bywałyśmy w różnych lokalach, bo same tam pracowałyśmy, więc to było nasze towarzystwo. Prowadziłyśmy życie klubowe. Krystian często pojawiał się w lokalu, w którym akurat byłyśmy. Zwykle nieproszony. Kiedy on się tylko zjawiał, zawsze był alkohol i zawsze była awantura - zeznaje pani Kinga. - Namawiałam ją, żebyśmy zmieniły miejsca spotkań, żeby się z nim rozstała. Tłumaczyłam jej wiele razy, że on nie może być zawsze za jej plecami.

- I skorzystała z pani rad?

- Odpowiadała zwykle, że nic nie może zrobić, bo ma z nim dziecko, bo go kocha. Z czasem mówiła jednak coraz rzadziej o miłości.

- A czy spotykała pani oskarżonego z kobietami?

- Tak. Raz spotkałam go w damskiej toalecie z pewną panią.

Świadek niewiele już pamięta, dlatego sędzia odczytuje jej zeznania. Jednak wszystko, co powiedziała w prokuraturze, pani Kinga dzisiaj potwierdza.

- Krystian zaraz przy poznaniu zrobił na mnie wrażenie zarozumiałego buca - tak kobieta opowiadała w trakcie śledztwa. - Stasia żaliła się na niego. Po alkoholu był wybitnie agresywny i wulgarny. Wyzywał ją od szmat, k...

Sędzia, co jakiś czas przerywa odczytywanie zeznań. Pomija zamieszczone w nich wulgaryzmy.

Taki cham

Zdaniem świadka, oskarżony nie był do końca normalny.

- Mam wrażenie, że on był psychiczny - mówi wprost pani Kinga i natychmiast podaje przykład, który, jak sądzi, potwierdzi jej słowa. - Kiedyś zabrał Stasię na cmentarz, gdzie leżała jego babcia. Ona miała też na imię Stanisława. I wtedy Krystian spytał wtedy jeszcze swoją żonę, jak czuje się nad własnym grobem.

- Znajomi o rozpad ich małżeństwa obwiniali jego - wspomina świadek.

- To był babiarz i alkoholik. Chory z zazdrości. Starał się kontrolować jej życie. On ją przytłaczał, miał ciągłe pretensje. W czasie jednej z kłótni groził, że zabije ją i jego. Tak się wyraził - "jego". O kim mówił, nie wiem. Wtedy był to dla mnie pijacki bełkot.

- Czy żona oskarżonego bała się tych gróźb, kiedy mówił, że ją zabije? - pyta prokurator Bogumiła Fiuto.

- Nikt w te jego groźby nie wierzył, ale w strachu żyła na pewno. Ona bała się kolejnej awantury.

- Czy oprócz awantur dochodziło też do rękoczynów w małżeństwie oskarżonego?

- Przyszła kiedyś do pracy z podbitym okiem. Nie mam wątpliwości, że Krystian był do tego zdolny.

- Mówiła pani o alkoholu. Oskarżony dużo pił?

- Jak sobie przypominam naszą znajomość, to widziałam go chyba tylko raz trzeźwego - mówi bez ogródek pani Kinga.

- Powiedziała pani na wstępie, że sprawa dotyczy zamordowania konkubenta byłej żony oskarżonego. Skąd wie pani, że to był jej konkubent? - teraz pytania zadaje obrońca oskarżonego, mecenas Karol Węgliński.

- Tak w trakcie przesłuchania powiedział mi prokurator - wyznaje szczerze świadek.

- Określiła pani oskarżonego jako zarozumiałego buca. Na jakiej podstawie?

- On jest po prostu arogancki - stwierdza kobieta. - Jak mu ktoś nie pasuje, to przeważnie odwraca się plecami. Lekceważąco traktuje ludzi.

- Pani zdaniem, Krystian B. jest zdolny do rękoczynów, ale widziała pani, jak uderzył żonę?

- Był agresywny. Wyzywał wszystkich, niezależnie, kto przed nim stał.

- Ale dlaczego podbite oko u Stanisławy B. natychmiast skojarzyła pani z jej mężem?

- Bo Stasia nie powiedziała wtedy, co się jej stało, a ja pamiętam też o tych drzwiach, które wcześniej wybił w jej mieszkaniu.

- I to wystarczyło?

- Tak - odpowiada pewnie kobieta.

Mimo starań sądu nie obejdzie się jednak tego dnia od przekleństw na sali.

- Proszę powiedzieć, jakich wulgaryzmów używał oskarżony w kłótniach z żoną? - prosi mecenas Bogusława Nowakowska, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych.

Pani Kinga przez kilka minut recytuje niecenzuralne słowa. Wśród nich szmata i puszczalska to najdelikatniejsze określenia.

- On się nie kontrolował - uważa świadek. - Nieraz wyprowadzano go z lokali siłą. Klął wtedy na wszystkich, rzucał się.

- Czytała pani książkę, którą napisał oskarżony?

- Nie, ale słyszałam, że jest wulgarna - mówi pani Kinga. - To jest dla mnie zdumiewające. Z jednej strony to inteligentny człowiek. W końcu napisał książkę. A z drugiej strony taki cham!

- Pani go nie lubi? - do przesłuchania wraca prokurator.

- Nie - odpowiada kobieta i po jej zeznaniu nikt nie przypuszczał, że mogła stwierdzić inaczej.

- Jest jakiś szczególny powód?

- Nie lubię i nie lubiłam. Być może dlatego, że zawsze trzymałam stronę Stasi.

Znikał bez słowa

Świadek Marta G. w czasie studiów wynajmowała mieszkanie wspólnie z Krystianem B. i jego żoną. Potem też przyjaźniła się ze Stanisławą B. Kobieta zwierzała się jej. A co najważniejsze - opowiedziała o znajomości z zamordowanym Dariuszem J.

- Stasia przestała się spotykać z Darkiem, kiedy dowiedziała się, że on jest żonaty - wspomina pani Marta. - Po jego zaginięciu zastanawiała się nawet, czy Krystian być może nie ma z tym nic wspólnego. Potem temat jednak zniknął. Mówiła mi, że Krystian dowiedział się o jej znajomości z Darkiem.

- Czy oskarżony był zazdrosny o żonę? - to pytanie wraca jak bumerang przy przesłuchaniu każdego świadka.

- Oczywiście - kobieta nie ma żadnych wątpliwości. - Nawet kiedy już nie mieszkali razem, on ją ciągle przepytywał o znajomości z innymi mężczyznami.

- Robił jej awantury?

- W czasach kiedy mieszkaliśmy razem kiedyś po imprezie Krystian wrócił pijany. Był agresywny w stosunku do Stasi do tego stopnia, że trzeba było go powstrzymać. Wiem, że było więcej podobnych sytuacji, ale znam je tylko z opowieści.

- Czy przyjaciółka żaliła się pani, że mąż ją bije?

- O sobie nie mówiła, ale wspominała, że szarpał kiedyś jej mamę. Bały się go i wezwały wtedy policję.

- Jakie były powody tych awantur?

- Zawsze te same. Krystian twierdził, że Stasia go nie kocha i zdradza.

- Awantury urządzał po alkoholu?

- Najczęściej. Jak trzeźwiał, był w porządku. Chociaż nie zawsze - przypomina sobie kobieta. - Stasia nie mogła na nim polegać. Potrafił znikać bez słowa z domu na dzień czy dwa. Raz wyszedł kupić coś dla dziecka i wrócił wieczorem następnego dnia.


KATARZYNA PASTUSZKO 

W następnym odcinku:

Kolekcjoner przeżyć 


ANGORA nr 17, 29 kwietnia 2007

  • /czytelnia3/198-pisarz-czy-morderca/976-kolekcjoner-przeey
  • /czytelnia3/198-pisarz-czy-morderca/974-mio-jak-jazda-pocigiem