Ale grzeje! Ekspert radzi, jak przetrwać upały

Od kilku dni w Polsce żar leje się z nieba. Choć dla większości z nas bezchmurny błękit i pełne słońce to wymarzona pogoda na wakacje, to jednak wysokie temperatury coraz bardziej dają się we znaki wszystkim. A to jeszcze nie koniec. Zdaniem synoptyków, może paść nowy, polski rekord ciepła. Niewykluczone, że termometry wskażą niemal 40 stopni powyżej zera. Co zrobić, by bezpiecznie przetrwać falę tropikalnych upałów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Upały są obciążające dla organizmu, bo nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. - Kiedy temperatura powietrza sięga temperatury ludzkiego ciała, czyli około 37 stopni, to nie możemy już tracić ciepła w żaden inny sposób, jak tylko przez parowanie potu. Wtedy tracimy bardzo dużo wody i soli mineralnych - wyjaśnia w rozmowie z Interią dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

Bez wody ani rusz

Pogoda, z którą musimy sobie teraz radzić, jest obciążająca dla każdego, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na osoby starsze, dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi. 

- Te osoby w szczególności wymagają troski. U osób starszych ośrodek pragnienia nie jest już tak sprawny, jak u osób młodszych. Nie mają one takiego poczucia pragnienia, jakie powinny mieć, dlatego należy pamiętać o tym, żeby pić płyny małymi porcjami, a nie czekać aż uczucie pragnienia się pojawi. Podczas upału każdy powinien wypić co najmniej 3 litry wody, czyli dwa razy więcej niż zwykle - tłumaczy ekspert.

Także rodzice powinni zadbać, o to, by zwłaszcza małe dzieci miały cały czas pod ręką coś do picia. Najlepsza będzie woda mineralna.

W ciągu dnia, gdy termometry pokazują najwyższe temperatury, jeśli tylko mamy możliwość, lepiej pozostać w domu. - Jeśli musimy wyjść, to najlepiej zrobić to albo rano, zanim upał będzie bardzo duży, do godz. 11, albo wieczorem po godzinie 18., żeby uniknąć środka dnia i największego nasłonecznienia - podkreśla dr Gorzelak-Kostrzewska.

W co się ubrać?

Lekarka zwraca także uwagę na odzież, którą zakładamy w czasie upałów. - Najlepsze będą luźne ubrania z naturalnych surowców, takich jak bawełna czy len i przewiewne sandały. Koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy, jeśli nasłonecznienie jest duże - radzi nasza rozmówczyni.

Wychodząc z domu należy pamiętać o zabraniu ze sobą butelki wody, by móc ją popijać małymi porcjami w czasie przebywania na zewnątrz.

W najmniej komfortowej sytuacji są osoby, które pracują na świeżym powietrzu, przede wszystkim rolnicy i budowlańcy. Tutaj kluczowa jest ochrona przed słońcem. - Takie osoby powinny pamiętać o tym, żeby odsłonięte części ciała posmarować kremem z filtrem, po to, aby zabezpieczyć się przed nadmiernym promieniowaniem. Przy pracy fizycznej znacznie częściej trzeba robić przerwy. Należy też zabezpieczyć sobie możliwość odpoczęcia w chłodniejszym pomieszczeniu - zaleca dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

Sezon na arbuzy

Co jeść, gdy żar leje się z nieba? - Szczególnie zalecane są warzywa i owoce, które zawierają dużo soków. Dobrym przykładem jest arbuz, ale wszystkie inne soczyste warzywa i owoce też będą odpowiednie. Dostarczą one do organizmu zarówno wodę jak i sole mineralne, które tracimy z potem - mówi ekspert. Ciężkostrawne potrawy lepiej zastąpić chłodnikami i zupami owocowymi.

Ostrożnie z klimatyzacją

Gdy termometry wskazują niemal 40 stopni Celsjusza, los na loterii wygrał ten, kto posiada samochód z klimatyzacją lub może z niej korzystać w domu czy biurze. Jednak również tutaj nie powinno się zapominać o kilku zasadach. - Temperatura w mieszkaniu czy samochodzie nie powinna różnić się od temperatury na zewnątrz więcej niż o 6 stopni - podkreśla dr Gorzelak-Kostrzewska. Dlaczego to takie ważne?  - Gwałtowne zmiany temperatur z gorącej na zimną i odwrotnie,  mogą powodować utratę odporności i infekcje. Korzystne jest obniżenie temperatury o  kilka stopni, ale nie nadmiernie - wyjaśnia lekarka.

Tym, którzy nie mają klimatyzacji w mieszkaniach, pozostaje zasłonięcie wyeksponowanych w stronę słońca okien.  - Wietrzmy mieszkanie nocą. W dzień lepiej z tym ostrożnie, bo wtedy będziemy mieć w środku równie gorąco jak na zewnątrz - radzi w rozmowie z  Interią dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

 

ŻRÓDŁO: Pogoda Interia Kliknij TUTAJ

  • /ciekawostki/zdrowie/4371-zdrowie-dlaczego-warto-maszerowa