Żyj w zgodzie z wewnętrznym zegarem

 



Wsłuchuj się w tykanie swego zegara biologicznego. On wskaże ci najlepszą w ciągu dnia porę na pracę, zażywanie leków czy pokrzepiającą drzemkę.

Każdego z nas natura obdarzyła innym rytmem życia. Jedni są nocnymi markami i poranne budzenie jest dla nich katorgą. Inni już od rana tryskają energią. Poznaj swój własny rytm i naucz się robić właściwe rzeczy we właściwym czasie. Żyjąc w zgodzie z naturą, możesz poczuć się naprawdę szczęśliwa.


 
Każdy ma swój własny cykl

Zegar biologiczny tworzą komórki znajdujące się nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych. Silnie reagują na światło i w zależności od tego, czy jest noc, czy dzień, wydzielają odpowiednie hormony. Od ich poziomu zależy funkcjonowanie organizmu, temperatura ciała, ciśnienie krwi, aktywność, nawet nastrój. Odmierzają też najlepszy czas na sen i na czuwanie. Wpływają na koncentrację, poziom odczuwania bólu, tempo przemiany materii. Warto przestrzegać wskazań wewnętrznego zegara. Zaburzenia rytmu biologicznego mogą prowadzić do wielu chorób.

Trudne sprawy rozwiązuj rano

Światło dnia jest sygnałem dla mózgu, aby przestał wydzielać hormon snu - melatoninę. Zamiast niej wytwarza adrenalinę, która daje ci zastrzyk energii i stawia na nogi. Dlatego przed południem jesteś na ogół w najlepszej formie. Wykorzystaj to i właśnie teraz zajmij się trudnymi, wymagającymi koncentracji zadaniami. Zwykle około 13 następuje spadek formy na blisko 2 godziny. Odczuwasz senność, ogarnia cię zmęczenie. Nie walcz z tym, bo organizmu i tak nie oszukasz. Zrób przerwę na obiad i zwolnij tempo pracy. Około 15 poczujesz przypływ nowych sił. Ten drugi szczyt aktywności potrwa nawet do 19. Wtedy w doskonałej kondycji są zarówno szare komórki, jak i mięśnie. Czego się w tym czasie nauczysz, zapamiętasz na długo. O tej porze dnia osiągniesz najlepsze wyniki sportowe. Potem nie będziesz już miała takiej ochoty ani na wysiłek fizyczny, ani na pracę umysłową.

Do dentysty chodź po południu

Lekarz, przepisując leki, zaleca przyjmowanie ich o określonej porze. Zastosuj się do tego, ma doświadczenie i wie, co robi. Np. leki na nadciśnienie i nasercowe najlepiej brać podczas śniadania. Rano twój układ krążenia jest w najsłabszej formie. Natomiast po środki na astmę sięgaj wieczorem. Aspiryna skuteczniej działa po południu. Także preparaty witaminowe mają swoją optymalną porę. Wapń, witaminę B6 i C organizm najlepiej przyswaja rano, natomiast witaminę B12, kwas foliowy i magnez wieczorem. Jeśli planujesz jakieś bolesne zabiegi, np. u dentysty, umawiaj się na nie po południu, bo twoja odporność na ból najniższa jest przed południem.

Nie jadaj późnym wieczorem

Nie bez powodu dietetycy zalecają, aby najobfitszym posiłkiem dnia było śniadanie. Do południa przemiana materii jest najszybsza, więc żołądek z łatwością radzi sobie z solidnym daniem. Nie jedz natomiast po godz. 21, gdyż wtedy trawienie ulega spowolnieniu. Twój układ pokarmowy szykuje się do snu. Późno zjedzona kolacja zalega w żołądku, a nadprogramowe kalorie odkładają się w postaci tłuszczyku.

Staraj się zasnąć przed 24. Już dużo wcześniej organizm się wycisza, wszystkie narządy zwalniają tempo. Przyspiesza natomiast proces regeneracji komórek. Może dlatego mówi się, że sen to najlepszy kosmetyk.

Źródło: Naj
  • /ciekawostki/zdrowie/434-wybaczaj-bo-to-zdrowo
  • /ciekawostki/zdrowie/429-recepty-na-dugowieczno