Meteopatia - dolegliwość czy choroba

 

Choć na tę przypadłość zwolnienia raczej nie dostaniesz, potrafi dać w kość i wyłączyć z życia nawet na kilka dni. Na tzw. meteopatię cierpi ok. 70 proc. zdrowych ludzi. Co wywołuje tego rodzaju objawy i jak z nimi walczyć?


LICZBA osób cierpiących z powodu niekorzystnych reakcji organizmu na zmiany pogody stale rośnie. To już od 50 do 70 proc. populacji zdrowych ludzi. Co ciekawe, zmienna aura z mniejszą częstotliwością wpływa negatywnie na żyjących blisko natury mieszkańców wsi. Daje się głównie we znaki mieszkańcom miast, przez większość czasu zamkniętych w mieszkaniach, klimatyzowanych biurach i centrach handlowych.

Tego typu dolegliwości dokuczają znacznie częściej kobietom niż mężczyznom - aż 70 proc. pań skarży się na rozmaite dolegliwości, charakterystyczne dla tzw. objawów meteotropowych. Często ma to także związek z cyklem hormonalnym. U części kobiet „meteoudręka" bezpowrotnie kończy się bowiem tuż po okresie menopauzalnym.

Pogoda zaostrza objawy

Najczęściej występujące dolegliwości pogodowe to: osłabienie, bezsenność, apatia, a przede wszystkim uciążliwe migreny. Choć objawy te bywają bardzo intensywne i przykre, same w sobie nie są groźne dla zdrowia.

Wielu biometeorologów uważa, że wrażliwość na pogodę jest probierzem zdrowia - osoby dobrze odżywiające się, prowadzące higieniczny tryb życia, bardzo rzadko narzekają na złe samopoczucie z powodu frontów atmosferycznych, burz, skoków ciśnienia. Nieco inaczej jest jednak w przypadku tych osób, u których stwierdzono rozmaite choroby: wieńcową, nadciśnienie, wrzody, reumatyzm, alergie - szczególnie układu oddechowego, czy też psychiczną, np. depresję. Przy czym -jak zastrzega Barbara Wójtach, biometeorolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie - pogoda nie wywołuje chorób, a jedynie zaostrza ich objawy u osób wrażliwych.

Bardzo często meteopaci już na 48 godzin przed załamaniem pogody odbierają nieprzyjemne sygnały nadchodzących zmian. Są rozdrażnieni, boli ich głowa, łamie w kościach. O takich ludziach żartobliwie mówi się „żywe barometry". I jest to poniekąd prawda.

Jak temu zapobiegać?

Meteorolodzy twierdzą, że każdy front atmosferyczny poprzedza fala elektromagnetyczna, biegnąca z prędkością 300 km na godzinę. Nadwrażliwy organizm meteopaty odbierają w sposób pozazmysłowy i stąd złe samopoczucie.

Czy pogodowym sensacjom można zapobiec? Owszem, jeśli zadbamy o higieniczny tryb życia, a przede wszystkim będziemy zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu i dotlenimy organizm.

Warto też pamiętać, że każdy dzień spędzony w zamkniętej przestrzeni, bez kontaktu ze świeżym powietrzem, osłabia zdolność naszego organizmu do adaptacji i ciężej będziemy znosili każdą zmianę pogody.

MARIOLA SKOLIMOWSKA


Jak sobie, radzić, gdy nadciąga:

- NIŻ (niebo zachmurzone, mało światła, mżawki, duża wilgotność powietrza, niskie ciśnienie).

Meteopaci mają gorszy nastrój, problemy z zaśnięciem, bóle głowy, stawów, nudności, szybko się męczą, cierpią z powodu duszności, zawrotów głowy.

NASZA RADA: Aktywnie zacznij dzień, najlepiej gimnastyką lub joggingiem, bez obaw możesz pozwolić sobie na kawę, na kolację zjedz posiłek bogaty w węglowodany - kanapkę, ciasto, zapiekankę z makaronem.

* * * * *

- WYŻ (dużo słońca, wysokie ciśnienie, suche i mroźne powietrze).

Wzrost ciśnienia u meteopatów powoduje bóle głowy, podatność na stres, wzrost krzepliwości krwi, który zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i zatorów mózgowych.

NASZA RADA: Zrezygnuj z wysiłku, znajdź czas na wypoczynek, unikaj stresów, odstaw pokarmy i napoje podnoszące ciśnienie i zawierające sól. Posiłki lekkostrawne i bogate w magnez.

* * * * *

- CHŁODNY FRONT (duże zachmurzenie, deszcze, burze, wiatry, ochłodzenie).

Meteopatów atakuje migrena, duszności, huśtawka nastrojów, irytacja.

NASZA RADA: Dobrze nam zrobią techniki relaksacyjne, joga, wyciszenie, masaż, aromaterapia. Można wziąć magnez, witaminę B. Wieczorem - herbatka ziołowa.

* * * * *

- CIEPŁY FRONT (skoki ciśnienia, deszczowe, ciepłe dni). Reakcja meteoropaty to senność, zmęczenie, rozkojarzenie, trudności z koncentracją, to efekt spadku hormonów tarczycy, spowodowany wysoką temperaturą.

NASZA RADA: Pomocne będą ćwiczenia fizyczne, aerobic, taniec, basen. Warto wybrać się do sauny.


CO NAJBARDZIEJ DOKUCZA?


BÓL GŁOWY

To typowa dolegliwość u osób wrażliwych na zmiany pogody. Zazwyczaj są to łagodne bóle, wprawdzie przykre ale nie upośledzające znacząco zdolności do normalnego funkcjonowania i dające się łatwo opanować.

BÓLE STAWÓW

Tego typu dolegliwości są często objawem schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu. W przypadku meteopatów ograniczają się jednak zwykle do niektórych stawów. Niekiedy nasileniu ulega też sam stan zapalny, co może wymagać leczenia specjalistycznego. Przy zmianach pogody doskwierać mogą także kości i stawy uprzednio dotknięte urazem (zwłaszcza leczone operacyjnie).

ZABURZENIA SNU I NASTROJU

Takie objawy mogą mieć związek z pogodą, ale mogą być również objawami depresji. Dolegliwości, na które uskarżają się meteoropaci, są zwykle przemijające, krótkotrwałe i jedynie w wyjątkowych przypadkach wpływają istotnie na zdolność do wykonywania codziennych zajęć. Mogą być również skutkiem nieprawidłowego odżywiania, niewyspania, stresu oraz braku ruchu. Zwykle wraz z poprawą pogody tego typu objawy całkowicie ustępują.


ŹRÓDŁO: KROPKA TV

  • /ciekawostki/zdrowie/4371-zdrowie-dlaczego-warto-maszerowa
  • /ciekawostki/zdrowie/3947-zdrowie-seks-na-zdrowie