Seks na zdrowie

 

Satysfakcjonujące baraszkowanie w pościeli przynosi korzyść twemu ciału i to nie tylko poniżej pasa. Pomaga utrzymać dobrą kondycję i zdrowie - seks znajduje się wśród takich przykazań zdrowego życia, jak codzienne jedzenie owoców, warzyw i rybich tłuszczów raz w tygodniu. Okazuje się, że może nawet stymulować produkcję związków, które uśmierzą bóle głowy.

Specjalistka od związków i seksu Tracey Cox zapewnia, że gdy mózg skupia się na przynoszących przyjemność emocjach wyzwalanych podczas uprawiania seksu, twoje ciało przeprowadza wszystkie fizjologiczne zmiany niezbędne do osiągnięcia podniecenia i orgazmu - a to oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu. Seksuolog doktor Carol Ellison zgadza się: - Przeżywanie orgazmu „daje kopa". Jest wtedy tak samo, jak gdy restartuje się komputer. Seks przynosi korzyść całemu ciału, od głowy, aż po palce u nóg.

Uprawianie seksu może pomóc w zwalczaniu depresji - kochając się, następuje wzrost produkcji poprawiającego humor związku zwanego fenyloetyloaminą. To ona powoduje, że stajemy się bardziej radośni i zadowoleni. Wpływa też na wydzielanie dopaminy w mózgu, pozostawiając cię we wszechogarniającym poczuciu rozkoszy, podniecenia i pociągu seksualnego. Miłosne igraszki mogą też spowodować ustanie bólów głowy. Podczas seksu ciało wydziela oksytocynę, hormon, który z kolei powoduje wydzielanie endorfin - zwanych hormonami szczęścia. Ich działanie przypomina efekt morfiny - mają uspokajający, relaksujący wpływ, czynią cię szczęśliwym i obniżają poczucie stresu.

Szybki, namiętny seks może sprawić, że twoje serce zabije szybciej, osiągając nawet 140-150 uderzeń na minutę. Oznacza to, że podczas 30-minutowego baraszkowania można spalić aż 200 kalorii. Jedne z badań pokazały, że dwie godziny takiego seksu tygodniowo pomagają spalić 840 kalorii - a to równowartość pizzy na wynos. Jeśli jest to jedyne ćwiczenie, jakie wykonujesz dla swojego serca, rób je przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Uprawianie miłości dobrze działa też na zdrowie jamy ustnej. Całowanie powoduje zwiększone wytwarzanie śliny, co pomaga pozbyć się bakterii i likwiduje kamień nazębny.

Podczas energicznego seksu zaangażowana jest większość naszych mięśni, zwłaszcza brzucha, pośladków, ud, co usprawnia ciało i doskonali kondycję.

Naukowcy z Wilkes University w Pensylwanii zaobserwowali, że ludzie, którzy uprawiają seks regularnie, mają o około 30% wyższy poziom przeciwciał - białek, które zwiększają odporność - niż ich bardziej leniwi rówieśnicy.

Ponadto, przeżywanie orgazmu powoduje wzrost wydzielania białych krwinek, co pomaga w zwalczaniu infekcji. U mężczyzn testosteron uczestniczy w transporcie DHEA, hormonu, który również wspomaga układ immunologiczny. Także oksytocyna odgrywa istotną rolę. Z badań wynika, że rany goją się szybciej u ludzi z wyższym poziomem tego „seksownego" hormonu. Oksytocyna wydaje się też regulować ciśnienie i temperaturę krwi. Ci, którzy wstrzymują się od seksualnej aktywności, mają wyższe ciśnienie. Regularny seks chroni serce - zwiększa ciśnienie krwi, co jest korzystne dla serca i naczyń krwionośnych. Gdy uprawiasz seks, wydziela się adrenalina, co podnosi puls i rozszerza tętnice. (...)

Według naukowców, mężczyźni, którzy mają wytrysk ponad pięć razy w tygodniu, są mniej zagrożeni ryzykiem rozwoju raka prostaty. Jedna z teorii mówi, że częsta ejakulacja pomaga wypłukać związki powodujące raka.

Odpowiedni poziom estrogenów odgrywa ważną rolę dla zdrowia kobiecych kości - niezliczone badania pokazują, że powoduje wzrost gęstości kości i redukuje ryzyko osteoporozy. U mężczyzn testosteron pełni podobną rolę. Seks przyczynia się do zwiększenia napływu testosteronu, co chroni przed początkiem osteoporozy. Wydaje się również, że ma związek ze zwiększaniem masy mięśni.

Natomiast prolaktyna, hormon wydzielany po miłosnym uniesieniu, sftymuluje ośrodek węchowy.

Neuropsycholog dr David Weeks z Royal Edinburgh Hospital wykazał, że seks spowalnia procesy starzenia. Po zbadaniu 3500 osób w wieku między 18 a 102 lat wywnioskował, że ludzie o wysokiej aktywności seksualnej wyglądają średnio dziesięć lat młodziej niż mniej zainteresowani łóżkowymi igraszkami rówieśnicy. Podczas seksu wydzielany jest również hormon wzrostu, który z kolei związany jest z wydłużeniem średniej długości życia.

Jeśli chcesz, by najbliższa kolacja we dwoje była początkiem namiętnego wieczoru, upewnij się, że w jej skład wchodzą:

- brazylijskie orzechy i herbata: orzechy zawierają selen, ważny element dla męskiej płodności, herbata ma niezbędny hormonom mangan,

- truskawki: nasionka zawierają dużo cynku, który powoduje wzrost wydzielania testosteronu ważneao u mężczyzn i kobiet. Nie używaj jednak śmietany - tłuste jedzenie sprawi, że będziesz czuł się ospały,

- morskie ryby, które są świetne ze względu na jod i witaminę B3, utrzymujące metabolizm na wysokim poziomie,

- oliwa z oliwek: używaj jej do gotowania jako źródło witaminy E, która pomaga zaopatrywać organizm w tlen,

- szampan: dwie lampki nie mają szczególnego znaczenia dla zdrowia, ale pomagają wprawić się w miłosny nastrój,

(ak)
ANDREA HAMMETT DANIEL THOMAS
© The Sun, 2007

  • /ciekawostki/zdrowie/4167-zdrowie-meteopatia-dolegliwos-czy-choroba
  • /ciekawostki/zdrowie/3904-zdrowie-sposobow-na-ukojenie-starganych-nerwow