9 sposobów na ukojenie starganych nerwów

 

Jak sobie pomóc, kiedy zarówno my sami, jak i nasze otoczenie, widzimy, że z godziny na godzinę zamieniamy się w kłębek nerwów? Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą wyjść z opresji.


1. Wysypiaj się
Kładź się spać i wstawaj o stałych porach - nawet w dni wolne. Pamiętaj, że sen powinien trwać co najmniej 8 godzin. Badania wykazały, że u osób, które śpią krócej, już po kilku dniach spada stężenie serotoniny, a prawidłowy poziom tego hormonu jest warunkiem zdrowia psychicznego.

2. Pij zioła
Filiżanka naparu systematycznie pita przed snem ukoi nerwy, pozwoli zasnąć, uspokoi szybkie bicie serca, zmniejszy uczucie niepokoju i paniki. Miętę, korzeń kozłka, rumianek, szyszki chmielu, dziurawiec, lipę - te ziółka warto stosować w różnych formach: naparów lub dodatków do potraw.

3. Oddychaj
Denerwujqc się, odruchowo wstrzymujemy oddech. Takie zachowanie, choć naturalne, potęguje jedynie uczucie zdenerwowania, bo zwiększa napięcie mięśniowe w okolicach klatki piersiowej oraz zmienia nasycenie krwi tlenem. Dlatego każdego ranka, po przebudzeniu i przeciągnięciu się, warto wykonać kilka głębokich wdechów z rozszerzeniem klatki piersiowej. Wstrzymujemy oddech na 3-5 sekund, po czym powoli wypuszczamy powietrze. Tego rodzaju ćwiczenie należy powtórzyć 5 razy. Można je wykonywać kilka razy dziennie, nawet siedząc w pracy.

4. Korzystaj z doświadczeń Wschodu
Dobrze jest medytować zaraz po przebudzeniu, aby dobrze nastroić się na cały dzień. Zaleca się, by codziennie poświęcać na ćwiczenia tyle samo czasu. Lepiej bowiem medytować regularnie przez 15 minut dziennie niż tylko od czasu do czasu.

Prostym ćwiczeniem medytacyjnym jest powtarzanie w myślach konkretnego słowa i skupienie na tym uwagi. Sprzyja to odprężeniu i oderwaniu od natrętnych myśli. Wybierz więc słowo, które dobrze Ci się kojarzy, np. spokój, radość, bezpieczeństwo. Rytmicznie oddychając, powtarzaj je w myślach - raz wykonując wdech i kolejny raz przy wydechu. Powtarzaj je, aż poczujesz, że Twoje mięśnie się rozluźniają, a umysł wycisza.

5.  Stosuj relaksację mięśni
Prostą i skuteczną metodą relaksacji jest progresywna relaksacji mięśni, inaczej trening Jacobsona:
© Zaciśnij obie pięści, napinając przedramiona, i rozluźnij mięśnie.
© Dotknij palcami barków, podnieś ramiona, napinając bicepsy i ramiona - rozluźnij.
© Wzrusz ramionami, podnieś je jak najwyżej, napniając barki - rozluźnij się.
© Zmarszcz czoło, napinając czoło i okolice oczu - rozluźnij.
© Zaciśnij powieki - odnotuj napięcie - rozluźnij mięśnie.
© Przyciśnij język do podniebienia, zwracając uwagę na napięcie w jamie ustnej - rozluźnij się.
© Odrzuć głowę do tyłu napinając kark i górną partię pleców - odpocznij.
© Wygnij plecy w łuk, odsuwając się od oparcia krzesła, cofnij ramiona do tyłu, napinając plecy i barki - odpocznij. © Weź głęboki oddech i zatrzymaj powietrze, napinając klatkę piersiową - odpocznij.
© Wciągnij brzuch, starając się docisnąć go do kręgosłupa - odnotuj uczucie napięcia brzucha - rozluźnij się.
© Napnij pośladki tak, aby się na nich lekko podnieść - przytrzymaj - odpocznij.
© Ściągnij uda, wyprostowując nogi - napnij mięśnie - odpocznij.
© Skieruj palce u nóg do góry, ku twarzy, napinając stopy i łydki - odpocznij.
© Podkurcz palce u nóg tak, jakbyś chciał je zagrzebać w piasku - utrzymaj napięcie mięśni podbicia stóp - odpocznij.

6. Ćwicz liczenie wstecz
Gdy nerwy Cię zżerają, pomóc może matematyka. Liczenie wstecz, czyli na przykład od 100 do 1, sprzyja wyciszeniu koncentracji. Można też rozwiązywać proste zadania matematyczne w pamięci. Odejmowanie, dodawanie, mnożenie i dzielenie też pomogą nam się uspokoić.

7. Zadbaj o dietę
Dieta osób wyczerpanych nerwowo powinna być bogata w witaminy z grupy B. Niski ich poziom powoduje szybkie męczenie się i bezsenność. Lekarze zalecają przyjmowanie 50-100 mg każdej z witamin z grupy B dziennie. Ograniczmy jednocześnie picie kawy i mocnej herbaty oraz ilość zjadanych słodyczy. Jadłospis powinien być bogaty w świeże owoce i warzywa, ziarna, orzechy.

8. Akupresura na uspokojenie
Napięte do ostatnich granic może ukoić także uciskanie odpowiednich punktów na stopach. Jeden z nich jest na wierzhu stopy, w miejscu, w którym duży paluch schodzi się z drugim palcem. Jeśli ten punkt będziemy uciskać np. kciukiem przez trzy minuty, niemal natychmiast da się odczuć odprężenie. Zabieg ten możemy powtarzać dwa-trzy razy w ciągu dnia.

9. Masaż przynosi ulgę
Rozluźnienie spiętego karku osiągniemy, kładąc prawą dłoń na lewym rameniu przy szyi. Palcami i nasadą dłoni ugniatamy i ściskamy mięśnie, posuwając się w stronę ramienia i z powrotem. Następnie kładziemy dłoń z tyłu na karku i masujemy w górę szyi do podstawy czaszki i z powrotem. Wszystko powtarzamy po drugiej stronie.


ŹRÓDŁO: Kropka TV

  • /ciekawostki/zdrowie/3947-zdrowie-seks-na-zdrowie
  • /ciekawostki/zdrowie/3888-udar-mozgu-zaczo-si-od-bolu-gowy