Zaczęło się od bólu głowy (udar mózgu)

 

UDAR MÓZGU nie jest wcale chorobą ludzi starych. Może nas dopaść w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie. Ale niejedyną.


Małgorzatę Chrobak udar dopadł we śnie. Miała wtedy 25 lat. Obroniła właśnie pracę magisterską. Wyjechała do Londynu i miała zaczynać nowe życie. Dorosłe. Na własne konto. - Jak zwykle poszłam spać. Gdy się rano obudziłam, nie mogłam ruszyć lewą ręką. Prawą sięgnęłam po telefon - opowiada Małgorzata. Miała sporo szczęścia, bo choć niedowład postępował, udar nie zaatakował ośrodków mowy - mogła więc normalnie rozmawiać. Była też na tyle sprawna, by zadzwonić do przyjaciela po pomoc. Gdy dotarli do szpitala, niesprawną miała już całą lewą stronę ciała.

Uwięzieni we własnym ciele
Zupełnie inaczej potoczyły się losy Brunona, wuja Adama Sigera z Fundacji Udaru Mózgu, jedynej w Polsce organizacji wspierającej chorych po udarze mózgu i ich rodziny. Pan Bruno prawdopodobnie schylił się, by zawiązać sznurowadło. Upadł, ale nie mógł doczołgać się do telefonu. Leżał na podłodze kilka godzin, zanim przyszła zaniepokojona brakiem kontaktu rodzina. Na pomoc było już jednak za późno. - Teraz, gdy rozmawiam z chorymi po udarze, zdaję sobie sprawę, jak bardzo wuj musiał cierpieć. Skrępowany, uwięziony we własnym ciele. Z poczuciem bezsilności godzinami czekał na pomoc - opowiada Adam Siger.

Taki sam los jak pana Brunona spotyka w Polsce każdego roku 60 tys. osób. - To dużo. Udar mózgu jest u nas trzecią przyczyną zgonów u osób po 40. roku życia - mówi prof. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Przyznaje jednak, że śmiertelność wśród osób, które doznały udaru, z roku na rok jest coraz mniejsza. To niewielkie pocieszenie, jeśli przyjrzeć się statystykom. Połowa osób po udarze pozostaje niepełnosprawna - ma niedowład połowy ciała, a 22 proc. nie chodzi samodzielnie.

Małgorzata porusza się co prawda o własnych siłach, ale nie ma czucia w lewej stopie. Musi nosić buty sportowe. O pantofelkach na obcasie nie ma więc mowy. - Ale przynajmniej nie siedzę na wózku, a właśnie tak wracałam z Londynu do Polski - mówi. Ma jednak nadal niewładną lewą rękę. Od pięciu lat, od kiedy przeszła udar, próbuje przywrócić jej sprawność. Jeździ na rehabilitację do sanatorium, na zajęcia indywidualne, a nawet do energoterapeutów. - Może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi - wyjaśnia.

Gdy pytam Małgorzatę, co doprowadziło do udaru, odpowiada krótko i bez cienia wątpliwości: - To przez stres i zbyt szybkie tempo życia. Przyznaje też, że nie zwróciła uwagi na pierwsze niepokojące objawy - ciągłe bóle głowy. Łykała tabletki przeciwbólowe i popijała kawą. Nie miała czasu pójść do lekarza. Najpierw pisała pracę magisterską, potem się broniła. Chciała też pozamykać wszystkie sprawy w Polsce, by jak najszybciej bez żadnych obciążeń wyjechać do Londynu. Pracowała intensywnie, ale nie bardziej niż większość ambitnych studentów.

Była pewna, że nie eksploatuje nadmiernie organizmu, tym bardziej że nigdy na nic poważnie nie chorowała. Nie była też otyła, nie paliła. Nie miała nadciśnienia. - A to właśnie zbyt wysokie ciśnienie krwi jest najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru - przypomina prof. Andrzej Rynkiewicz, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na potwierdzenie tej tezy podaje przykład Australii, gdzie nadciśnienie jest świetnie leczone i dzięki temu pacjenci z udarem mózgu należą do rzadkości. W Polsce, jak wykazało badanie NATPOL 2011, daleko nam do Australii. Tylko co czwarta osoba z nadciśnieniem jest dobrze leczona. To oznacza, że pozostałe są poważnie zagrożone udarem. - Jednak nie o samo leczenie tu chodzi. Niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy jest zdrowy styl życia - dodaje prof. Rynkiewicz i radzi zacząć się ruszać, bo aktywność fizyczna obniża ciśnienie, a także pozbyć się solniczki ze stołu, bo nadmiar soli zwiększa ciśnienie. W badaniach wykazano, że samo obniżenie ciśnienia skurczowego o 20 mmHg, a rozkurczowego o 10 mmHg zmniejsza ryzyko udaru o ponad 40 proc.

Dlaczego więc Małgorzata Chrobak zachorowała? Dopiero w szpitalu dowiedziała się, że nie jest tak zdrowa, jak sądziła. Dokładne badania wykazały, że bezpośrednią przyczyną udaru mózgu było nierozpoznane migotanie przedsionków, czyli ich szybki, nieregularny rytm, w wyniku czego tracą one zdolność do efektywnego skurczu i przepompowywania krwi. Wtedy gromadzi się w nich krew, która zlepia się i tworzy zakrzepy. Niekiedy zakrzepy się odrywają, a niesione z prądem krwi zatykają naczynie krwionośne. Jeśli dojdzie do zamknięcia napływu krwi do mózgu, komórki nerwowe zostaną pozbawione tlenu. W ten sposób dochodzi do udaru u 3 min ludzi na świecie każdego roku. A migotanie przedsionków, obok innych chorób serca, jest uważane za drugi najważniejszy czynnik ryzyka udaru mózgu - zwiększa zagrożenie pięciokrotnie.


Zatrzymać migotanie
Gdyby u Małgorzaty wcześniej wykryto tę nieprawidłowość, do udaru pewnie by nie doszło. Zostałaby poddana zabiegowi, który przywraca prawidłowy rytm serca, albo dostałaby leki, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Te najnowsze, dostępne od kilku miesięcy, zmniejszają ryzyko udaru o 35 proc. w porównaniu z dotychczasowymi terapiami, co wykazało badanie RE-LY przeprowadzone na bardzo dużej grupie, bo liczącej ponad 18 tys. osób z migotaniem przedsionków. - Nowoczesne leki przeciwkrzepliwe otwierają nową epokę w profilaktyce udarów - komentuje wyniki badania RE-LY prof. Rynkiewicz i wzdychając, dodaje: - Gdybyśmy jeszcze tylko zaczęli zdrowiej żyć...


DOROTA ROMANOWSKA

 


FUNDACJA   UDARU MÓZGU         

Wiecej o profilaktyce udarów mózgu na stronach:


www.stopudarom.pl,

www.fum.info.pl

www.safestroke.org

Napisz do autorki
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


ŹRÓDŁO: NEWSWEEK 7-13.05.2012

  • /ciekawostki/zdrowie/3904-zdrowie-sposobow-na-ukojenie-starganych-nerwow
  • /ciekawostki/zdrowie/3882-udar-mozgu-jeste-zbyt-mlody-na-udar-nie-bad-taki-pewien