Jak bronić się przed zmęczeniem?

 

 

Brakuje ci zapału? Pewnie jesteś tylko przepracowana. Jeśli jednak zmęczenie towarzyszy ci od paru tygodni, może być oznaką zmian w organizmie.

Pod koniec zimy niejedna z nas skarży się na brak energii, osłabienie. Przyczyną może być niedostatek witamin spowodowany brakiem świeżych owoców oraz warzyw, niedotlenienie organizmu związane z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach i brak ruchu na świeżym powietrzu.

"Winny" jest także niedobór słońca, na co każdy z nas jest wrażliwy. Istnieje wiele sposobów na pokonanie takiego zmęczenia. Nie zawsze jednak pomogą. Uczucie znużenia, brak energii do życia mogą być sygnałem choroby, choćby anemii lub cukrzycy. Towarzyszą im jednak dodatkowe objawy, na które warto zwrócić uwagę.

Anemia lubi młode kobiety

Nie tylko jesteś osłabiona, wiecznie zmęczona, ale też brak ci tchu przy niewielkim nawet wysiłku fizycznym. Miewasz kołatanie serca, dokuczają bóle głowy. W kącikach ust tworzą się zajady, skóra łuszczy się, a paznokcie łamią. Zamiast się niepokoić o swoje zdrowie, zrób morfologię krwi. Wykaże, czy powodem twoich dolegliwości nie jest anemia. Najczęstszą jej przyczynę stanowi niedobór żelaza, składnika hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. Leczenie polega na zażywaniu preparatów zawierających żelazo.

NASZA RADA

Spróbuj wzbogacić swój jadłospis w produkty bogate w żelazo: najwięcej zawierają go podroby (wątróbka), czerwone mięso, fasola oraz rośliny strączkowe. Mięso jadaj z warzywami bogatymi w witaminę C, ułatwia ona przyswajanie żelaza. Wprowadź do codziennej diety płatki zbożowe i pieczywo pełnoziarniste, które też zawiera sporo tego pierwiastka. Jeśli leczenie dietetyczne nie przyniesie efektu, sięgnij po preparaty witaminowo-mineralne z żelazem. Gdy po 2-3 tygodniach nie zauważysz poprawy samopoczucia, zrób morfologię krwi.

Chrapanie męczy nie tylko partnera

Powszechnie uważane jest za niegroźną, aczkolwiek uciążliwą dla otoczenia dolegliwość. Tymczasem powoduje niedotlenienie organizmu i związane z tym ciągłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy. Ponadto może być objawem bezdechu sennego, czyli powtarzających się w ciągu nocy przerw w oddychaniu. Ich rezultatem są np. zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Leczenie chrapania zależy od tego, jakie są jego przyczyny. Często powodem są przerost migdałków, polipy w nosie, skrzywiona przegroda nosowa. Bywa nim także wiotkość tkanek podniebienia miękkiego, związana ze starzeniem się organizmu. Większość tych przyczyn można usunąć operacyjnie.

NASZA RADA

Jeśli twoi bliscy narzekają, że w nocy "koncertujesz", warto wypróbować środki likwidujące chrapanie dostępne w aptece bez recepty. Zwykle mają postać sprayu do gardła lub listków przyklejanych do podniebienia. Używa się ich tuż przed snem. Nie pij alkoholu na 2 godziny przed zaśnięciem. Staraj się spać na boku. I jeśli masz nadwagę, spróbuj wybrać korzystną dla siebie dietę, żeby schudnąć. Gdy wszystkie te sposoby zawiodą, poszukaj pomocy u laryngologa.

Depresja to nie chwilowa chandra

Wokół szaro, smutno i zimno. Nic dziwnego, że masz zły nastrój. Zwykle mija, gdy pójdziesz na plotki do koleżanki, kupisz sobie nowy fatałaszek albo wypijesz filiżankę gorącej czekolady. Jednak takie "leki" na poprawę humoru nie zawsze działają. Jeśli smutek i zmęczenie cię nie odstępują, dodatkowo rośnie apetyt na słodycze, nie możesz skupić się na pracy - być może masz depresję zimową. Spowodowana jest brakiem światła słonecznego (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa produkcję endorfin - hormonów szczęścia). Dotyka głównie kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Czasami jej jedynym symptomem jest uczucie znużenia. Gdy jednak stajesz się coraz bardziej apatyczna, stronisz od ludzi, życie wydaje się nie mieć sensu, masz niską samoocenę - depresja prawdopodobnie nie ma charakteru sezonowego. Nadejście wiosny może nie uleczyć twojej duszy, wybierz się więc do psychiatry (skierowanie jest niepotrzebne). Nie wstydź się. To taka sama choroba jak inne, trzeba ją więc leczyć. Dzięki psychoterapii i lekom przeciwdepresyjnym odzyskasz radość życia i nabierzesz dystansu do codziennych niepowodzeń.

NASZA RADA

Jeśli masz depresję sezonową, postaraj się przebywać w jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach, zwiększ aktywność fizyczną, tzn. pójdź na spacer czy na dyskotekę. Zafunduj sobie fototerpię, polegającą na naświetlaniu specjalnymi lampami. Nie będziesz musiała za nią płacić, jeśli na zabiegi skieruje cię psychiatra. Już po kilku seansach poczujesz przypływ energii. Złym pomysłem natomiast jest sięganie po leki uspokajające. Uzależniają i nie łagodzą depresji.

Choroba tarczycy bywa niezauważona

Źródłem twojego zmęczenia może być niedoczynność tarczycy, jeśli dodatkowo masz następujące objawy: przybieranie na wadze pomimo słabego aptetytu, nadmierna senność, nadwrażliwość na zimno, zaparcia, szorstka, sucha skóra, skłonność do depresji. Przyczyną jest niedostateczna ilość hormonów wydzielanych przez tarczycę w związku np. z chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym zapaleniem tarczycy. Często przez długi czas przebiega ona bezobjawowo.

NASZA RADA

Niezwłocznie poproś swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania stężenia we krwi TSH (hormon produkowany przez przysadkę mózgową, kontrolujący funkcjonowanie tarczycy) oraz T3 i T4 (hormony wydzielane przez tarczycę). Jeśli wyniki nie będą prawidłowe, twój lekarz powinien skierować cię do specjalisty - endokrynologa, który dobierze właściwą dla ciebie terapię. W takich przypadkach leczenie zazwyczaj polega na doustnym podawaniu brakujących hormonów, aż do wyrównania ich poziomu (czy tak jest, wykażą następne badania).

Żółtaczka nie zawsze barwi skórę

Jeśli wydaje ci się, że każdy chory na wirusowe zapalenie wątroby ma zażółconą skórę i białka oczu oraz odczuwa ból w okolicy wątroby, jesteś w błędzie. Najczęstsze objawy tej choroby to właśnie zmęczenie, osłabienie, mdłości czy stany podgorączkowe. Czasem jedynym sygnałem żółtaczki jest tylko znużenie, brak energii. Natomiast w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C nie występują żadne niepokojące symptomy, ale można ją wykryć za pomocą testów (badanie krwi).

NASZA RADA

Najlepiej byłoby, gdybyś profilaktycznie zaszczepiła siebie i swoje dziecko przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. To najpewniejsza ochrona przed tymi chorobami. Jeśli ktoś robi ci zastrzyk lub pobiera krew, zwracaj uwagę, czy robi to z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, czyli czy używa jednorazowego sprzętu. U dentysty przypilnuj, żebyś dostała jednorazowy kubek do płukania ust i plastikową nakładkę na ssak (urządzenie do odsysania śliny). Zarazić żółtaczką możesz się też u manikiurzystki, lepiej więc wybierz salon, w którym panuje sterylna czystość i takie same są narzędzia.

Cukrzyca przychodzi po cichu

Jeśli czujesz się ogólnie wyczerpana, bez sił, wciąż chce ci się pić, często biegasz do toalety, a nawet niewielka ranka trudno się goi, istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną zmęczenia jest cukrzyca. Choroba ta rozwija się, gdy zawodzą mechanizmy regulujące poziom cukru we krwi. Coraz więcej osób cierpi na cukrzycę typu 2. Niegdyś dotykała głównie ludzi w podeszłym wieku, dziś nie omija nawet dzieci. Cierpi na nią prawie 1,5 miliona Polaków. Połowa z nich się nie leczy, bo nie wie, że jest chora. A wczesne wykrycie cukrzycy jest ważne. Terapia może wówczas ograniczyć się tylko do zmiany diety i trybu życia, ewentualnie przyjmowania leków doustnych. Zastrzyki z insuliny nie będą już potrzebne.

NASZA RADA

Jeśli masz nadwagę, powinnaś postarać się schudnąć. Będziesz nie tylko zdrowsza, ładniejsza i młodsza, lecz - co najważniejsze - zminimalizujesz ryzyko zachorowania na cukrzycę. Otyłość sprzyja bowiem znacznie rozwojowi tego schorzenia. Po ukończeniu 30. roku życia co trzy lata powinnaś badać poziom cukru we krwi. Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy. Przede wszystkim jednak spróbuj zapobiec chorobie, ograniczając w diecie tłuszcze zwierzęce, słodycze, potrawy z białej mąki, i utrzymując prawidłową wagę ciała.

SKUTECZNE SPOSOBY NA ODZYSKANIE WIGORU

*** Remanent na talerzu

Objawy zmęczenia występują często przy niedostatku witamin A, E oraz z grupy B, które niezbędne są do przetwarzania wszystkiego, co zjesz, w energię. Odpowiadają one nie tylko za dobrą kondycję fizyczną, ale i stan skóry oraz włosów, stąd osłabieniu zwykle towarzyszy nie najlepszy wygląd. By temu zapobiec, wprowadź do diety ryby morskie, żółte i pomarańczowe warzywa oraz owoce, nabiał, oliwę, oleje roślinne, pestki słonecznika, kasze, pieczywo razowe, warzywa liściaste.

*** Ciało bez toksyn

Chociaż twój organizm zna różne sposoby wydalania substancji toksycznych, nie zawsze potrafi poradzić sobie z ich nadmiarem. W pozbyciu się nadmiaru toksyn pomoże ci jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, wprowadzenie do diety produktów zbożowych bogatych w błonnik, picie kefirów, jogurtów i serwatki. Spróbuj rzucić palenie i unikaj żywności mocno przetworzonej, z konserwantami. Pij zieloną herbatę. Ma oczyszczającą moc, podobnie jak niektóre soki (np. brzozowy). Możesz też wykorzystać preparaty z apteki, które usuwają toksyny, np. MethodDraine Detox, Aloes Live Oczyszczanie.

*** Witaminy i minerały

Jeśli odchudzasz się, żyjesz w ciągłym stresie, jadasz nieregularnie, może ci zabraknąć wielu witamin i cennych pierwiastków. Powinnaś je uzupełnić, zażywając preparaty wielowitaminowe z mikro- i makroelementami. Jednak samodzielna kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilka tygodni. Nie pomaga - czas odwiedzić lekarza.

*** Ruch na świeżym powietrzu

To niezawodny sposób na nabranie energii, ponieważ dotlenia organizm, poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie. Pobudza i orzeźwia znacznie lepiej niż filiżanka mocnej kawy.

*** Energetyczne kolory

Każda barwa ma inny wpływ na samopoczucie, gdyż niesie za sobą odmienną dawkę energii. Gdy walczysz ze znużeniem, postaw na ciepłe odcienie: słoneczny żółty, pomarańczowy oraz energetyzującą czerwień. Niech pojawią się w twojej garderobie. Nie nosisz czerwieni? Skuś się chociaż na apaszkę w tym kolorze. A może seks? Kochanie się poprawia dotlenienie organizmu i pomaga mu oczyścić się z toksyn. Ponadto uruchamia produkcję endorfin, hormonów szczęścia, które polepszają nastrój i dodają energii.

*** Noc pełna miłych snów

Nie zarywaj nocy. Nie da się odrobić zaległości w spaniu. Twój organizm potrzebuje codziennie takiej samej ilości snu, żeby się zregenerować. Sen to czas przeznaczony na naprawianie szkód, nie skracaj go więc lekkomyślnie. Czy dobrze śpisz? A może jesteś zmęczona, bo cierpisz na bezsenność? Jeśli tak - należysz do sporej grupy Polaków. Blisko 1/5 naszego społeczeństwa skarży się na przewlekłą bezsenność. Pogarsza ona jakość życia, zaostrza przebieg różnych chorób, a nawet może stać się ich przyczyną (np. depresji). Jaka jest recepta na dobry sen? Wstawaj i zasypiaj o jednej porze. Zrelaksuj się przed pójściem do łóżka. Traktuj sypialnię jak miejsce wyłączone z codziennej pracy, oazę spokoju.
Natasza Socha-Chyrzyński

 


Źródło: Naj nr 10/2007

  • /ciekawostki/zdrowie/379-potga-podwiadomoci
  • /ciekawostki/zdrowie/373-cena-strachu