A jeśli to zawał?

U osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia zasłabnięcie, a nawet zawał mogą zdarzyć się w różnych okolicznościach, również w pracy. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie objawów oraz właściwe zachowanie przed przyjazdem karetki pogotowia.

Warto znać kilka zasad bezpiecznego postępowania, które mogą pomóc choremu.

Współpracownicy osoby chorej powinni wiedzieć o ryzyku wystąpienia takiej sytuacji. Dobrze jest znać miejsce, w którym chory przechowuje leki oraz numer telefonu osoby, która może pomóc bądź udzielić niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia chorego (lekarz, rodzina). Prawidłowe postępowanie podczas zdarzenia może uratować życie poszkodowanego.

- Zachowanie współpracowników powinno ograniczać bodźce stresujące chorego. Powinni wspierać go psychicznie, rozmawiać z nim, aby nie tracił kontaktu z otoczeniem. Najważniejsze, aby wszystkie doraźne działania były wykonywane w sposób właściwy i przemyślany, do momentu przyjazdu karetki pogotowia - mówi prof. Zbigniew Gaciong z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych. Stosowanie kilku prostych zasad pomożechorym i ich współpracownikom prawidłowo zareagować w trudnej sytuacji.

1.Karetka pogotowia

Nie wolno ignorować żadnych objawów, które sygnalizują nieprawidłową pracę serca. Wezwanie karetki pogotowia to pierwsza i podstawowa czynność, którą należy wykonać, jeżeli pojawią się dolegliwości

2. Leki

Jeżeli chory jest przytomny, powinien zażyć leki, w których składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy (aspiryna) rozrzedzający krew i zapobiegający powstawaniu skrzepów żył. Dawka zalecana przez lekarzy to ok. 150
- 235 mg w tabletce niepowlekanej. Takie leki powinny znajdować się w apteczce biurowej lub w rzeczach osobistych chorego.

3. Właściwa pozycja

Jeżeli chory jest przytomny, należy zapewnić mu wygodną pozycję leżącą. Osoba nieprzytomna powinna znaleźć się w tzw. pozycji bezpiecznej, kiedy czekamy na pomoc medyczną. Chory powinien maksymalnie ograniczyć ruchy, aby nie zwiększać powrotu krwi żylnej do serca i nie obciążać w ten sposób jeszcze bardziej mięśnia sercowego.

4. Świeże powietrze

Jeżeli mamy taką możliwość uchylmy okna i  otwórzmy drzwi. Dostęp świeżego powietrza ułatwi oddychanie i odpręży chorego. Dla swobody oddychania osoby poszkodowanej dobrze jest rozluźnić jej krawat, rozpiąć    koszulę    i od spodni.

5. Reanimacja

W przypadku kiedy chory straci przytomność, ustanie praca serca i oddech, a ciągle jeszcze czekamy na przyjazd ratownika musimy podjąć działania reanimacyjne: masaż serca i sztuczne oddychanie. Warto się tego nauczyć, nie jest to wcale skomnlikowane.

Tu potrzebna jest szybka pomoc

• Jeśli u osoby, z którą przebywamy pojawi się któryś z poniższych objawów, nie należy ich lekceważyć.
Zwłaszcza, jeśli już przedtem osoba ta skarżyła się, na serce.
• Konieczna jest natychmiastowa pomoc gdy pojawią się:
• przedłużający się silny dławiący i gniotący i lub piekący ból w klatce pieriowej, promieniujący często do ramienia
• duszność, potliwość,
• uczucie lęku i zagrożenia

 

Jolanta LENARTOWICZ

 

Źródło tekstu: POLSKA GŁOs Wielkopolski, 15.10.2008

  • /ciekawostki/zdrowie/1639-10-sposobow-jak-przetrwa-listopad
  • /ciekawostki/zdrowie/1616-pomoz-swojemu-sercu