Czekoladowe jaja wielkanocne - skąd bierze się ten zwyczaj?


Obyczaj obdarowywania się czekoladowymi jajkami przywędrował do Polski z Wielkiej Brytanii. Wielkanocne czekoladowe obżarstwo jest tam równie popularne, jak u nas pisanki.

Korzeni tego obyczaju należy doszukiwać się w pogańskich obrządkach ku czci bogini świtu - Eostre. Jej święto wypadało mniej więcej w tym samym czasie, co święto zmartwychwstania Jezusa, a niektóre związane z nim rytuały zostały wchłonięte przez chrześcijaństwo.

Jajo było uważane za symbol płodności i odnowy życia w wielu kulturach. Już w IV wieku n.e. w Europie obdarowywano się ugotowanymi na twardo i ozdobionymi jajkami. Pierwsze dziecięce zabawki w kształcie jaja powstały w XVII wieku, a jajka z czekolady pojawiły się w XIX w.

W Polsce wielkanocne jajka cieszą się popularnością niezależnie od tego, z czego są zrobione. Chcąc okazać sympatię lub złożyć wielkanocne życzenia, obdarowujemy się pisankami zrobionymi z całych jajek, wydmuszek, czekolady, a nawet z drewna.

Kiedy w 1873 roku udoskonalono metody odlewania czekolady, brytyjski cukiernik J. S. Fry pierwszy wyprodukował z niej jajka.






Barbara Łęczycka, Gniezno

  • /ciekawostki/445-kawa-herbata-czekolada/334-alchemia-kawy