Nie da się żyć bez komórki? (Nie tylko dla młodzieży)

Nie da się. Tak twierdzi większość nastolatków. Komórka towarzyszy wam wszędzie - w szkole, w domu, na spotkaniu ze znajomymi. I nie jest już tylko narzędziem komunikacji.
Fonoholizm... wiesz, co to jest?
Uzależnienie od telefonu komórkowego. Tak, to coraz częstsze zjawisko. Konieczność posiadania przy sobie komórki w każdej sytuacji, złe samopoczucie wynikające z braku możliwości skorzystania z telefonu - to pierwsze objawy fonoholizmu. Chcesz wiedzieć, czy ciebie też to dotyczy? Odpowiedz sobie na pytania: 
• Kiedy zapomnisz zabrać telefonu z domu, wracasz się po niego, ryzykując spóźnienie na lekcję?
• Kiedy odkryjesz brak telefonu, stajesz się podenerwowany?
• Zdarzyło ci się wysłać SMS-a do osoby, która jest tuż obok ciebie? Czy siadając razem z rodziną do obiadu, bierzesz telefon i kładziesz go koło siebie?
• Czy oglądając telewizję lub czytając książkę, masz telefon tuż obok siebie?
• Czy w czasie seansu w kinie, mając wyciszony telefon, co jakiś czas zerkasz na niego, aby sprawdzić, czy ktoś do ciebie nie dzwonił lub nie napisał?
• Czy będąc w nowym miejscu, na wycieczce lub na wakacjach, sprawdzasz od razu, czy masz zasięg?

Czytaj dalej

Tygrysice, modliszki, czyli... Baba na lowach

 

Są wszędzie, w klubie, w biurze, na ulicy, mogą cię dopaść nawet w hipermarkecie przy stoisku z mrożonkami! Strzeż się, mężczyzno - drapieżne kobiety atakują!

Minęły czasy, gdy miłe, skromne dziewczyny czekały na pierwszy krok chłopaka. Po co czekać i wzdychać, by ten upatrzony zechciał poprosić o telefon czy zaproponować spotkanie, jeśli zabawniej jest samej wkroczyć do akcji i wziąć to, na co ma się chrapkę. Łowczynie bez zahamowań sięgają po mężczyzn, równie śmiało, jak po najnowszy odcień błyszczyka. Rozsmakowawszy się w uroku podrywu, stają się coraz odważniejsze, wyzbywają się wstydu, gotowe są na wiele, by dopiąć celu i zdobyć kolejnego przystojniaka.

Czytaj dalej

Niechciany telefon

 

    Prywatność to nasz skarb. Nie lubimy, gdy ktoś nam się w nią wdziera, zakłóca, narzuca. To taki  kawałek świata, należący tylko do nas. Kreujemy go na naszych warunkach, zgodnie z naszymi upodobaniami przyzwyczajeniami i poglądami.. Nasz i już! I bronimy go jak niepodległości. A może to przejaw dziwactwa, że gdy jestem w tej mojej prywatnej rzeczywistości, pragnę, by należała tylko do mnie i żeby nikt, mówiąc prosto, się do niej wtryniał? Obcy, nieproszony, intruz, który próbuje się wśliznąć, aby nie zważając na moją niechęć, załatwić swoje interesy, które nic a nic mnie nie obchodzą.

Czytaj dalej

Życie seksualne gościa kąpielowego

 

Bóg i św. Piotr spoglądają z niebios na ziemię.
- Co to są te jasne punkciki? - pyta Bóg.
- Tam właśnie dochodzi do zdrady małżeńskiej - wyjaśnia św. Piotr.
- A ta łuna? - znowu pyta Bóg.
- To Ciechocinek - powiada św. Piotr.

Niedawno tę łunę poddano weryfikacji naukowej.

Czytaj dalej

Serdeczności bez jelenia na rykowisku

 

Co roku wysyłam sto kartek świątecznych i wiele mejli do przyjaciół. Kiedy w esemesach zaczyna się wyszczególnianie, że ktoś mi życzy zdrowia, szczęścia..., to - językowo - nie jestem zachwycony. Z profesorem Janem Miodkiem rozmawia Jacek Antczak

Czytaj dalej

Życzenia od niechcenia

 

Ile Lepper ma wyroków, tyle szczęścia w Nowym Roku... Kto nie dostał SMS-a z równie głupią frazą, prędzej czy później na pewno go otrzyma. O szablonach życzeń coraz bardziej zalewających Polskę - pisze Sławomir Kmiecik

Czytaj dalej

Co się zrobiło ze świąt Bożego Narodzenia?

 

Kiedyś na Śląsku Święta Bożego Narodzenia były prawdziwymi świętami na cześć narodzin Jezusa. Dziś te święta to tylko komercja i jakiś Mikołaj.

Z tym Mikołajem to istna paranoja; ubrany w stroje Smerfów rozdaje prezenty, przybywa na sankach, lub innymi środkami współczesnej lokomocji z Laponii.

Czytaj dalej

Ukryte pod choinką

 

Choinka, kutia, prezenty - to wszystko atrybuty wigilijne, co wcale nie znaczy, że chrześcijańskie

      Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, jedno z najbardziej rozpoznawalnych i oczekiwanych (nie tylko przez dzieci). Ale są w tym święcie również rzeczy dziwne - no bo skąd ta łuska karpia, którą nosimy przez cały rok w portfelu, skąd ten dodatkowy talerz, jemioła, gadające zwierzęta? Prawda jest taka, że w zasadzie wszystkie bożonarodzeniowe czynności, nawet te, które zdają się mieć głęboko chrześcijański rodowód, są znacznie starsze, a chrześcijaństwo je tylko zaadaptowało. Boże Narodzenie to w rzeczywistości najstarsze i najważniejsze święto indoeuropejskie, którego początków należy szukać tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa.

Czytaj dalej

Wigilia na świecie

 

12 potraw na wigilijnym stole to typowo polska tradycja. W Portugalii serwuje się za to 12... deserów

Wigilia Bożego Narodzenia nie jest wolnym od pracy dniem świątecznym. Przyznacie jednak, że to dzień niezwykły. Całodniowy post, uroczysta wieczerza z tradycyjnymi potrawami, rodzina zebrana przy stole - czy tak jest we wszystkich chrześcijańskich domach na świecie? Odpowiedź brzmi: nie! W większości europejskich krajów wigilia przypomina jedynie elegancką kolację, a np. we Francji, w Holandii i Anglii w ogóle nie jest obchodzona. Tylko w Europie Wschodniej, gdzie świąteczne tradycje wywodzą się ze słowiańskich wierzeń, wieczerza wigilijna jest najważniejszym posiłkiem w ciągu roku. Co robią mieszkańcy innych części świata, gdy Polacy, Litwini, Słowacy i Czesi wyczekują pierwszej gwiazdki?

Czytaj dalej

  • 1
  • 2