Pracuj z mózgiem

 

      Dla wielu z nas pierwszą oznaką starzenia nie są wcale zmarszczki ani łysina, lecz kłopoty z pamięcią. To fakt: im człowiek starszy, tym częściej o czymś zapomina i więcej czasu zabiera mu przywołanie z pamięci czyjegoś imienia, adresu lub daty urodzin. Nie należy jednak wyolbrzymiać tego zjawiska. Luki w pamięci związane z wiekiem, nie mają nic wspólnego z otępieniem, zwanym inaczej starczą demencją, bo na ogół wiąże się ono z konkretnymi chorobami mózgu (najcześciej chorobą Alzheimera). W przypadku osób w podeszłym wieku pogorszenie pamięci wynika po prostu ze zmian w tkance mózgowej: ubywa neuronów (juz od 25 roku zycia!), zanika sieć połączeń między nimi, spowolnieniu ulega przetwarzanie informacji.

      Mamy jednak dobre informacje: nasz mózg nie jest wcale skamieliną i potrafi się regenerować. Trzeba jednak dbać o niego jak o serce lub mięśnie, zdrowo odżywiać i nie zatruwać toksynami.


      Pamięć pogarsza się najczęściej u osób, które mają również inne problemy zdrowotne, na przykład cukrzycę, otyłość lub choroby sercowo-naczyniowe. To wynik nie tylko działania leków, które muszą zażywać w związku z leczeniem swoich schorzeń, ale tez gorszego natlenienia mózgu. Przez zwężone miażdżycą naczynie krew nie dociera już tak łatwo do komórek nerwowych, a bez stałego dopływu składników odżywczych pracują one na zwolnionych obrotach.


      Odpowiednmio dbając o serce i kondycję w młodości mozemy zatenm uchronić się przed szybszą utratą pamięci. Swój umysł każdy powinien cwiczyc tak jak mięśnie, ponieważ regularny trening sprawia, że poprawia on  wydolność. Ten, kto w miarę upływu lat nie przestaje rozwijać się intelektualnie, dłużej zachowa lepszą pamięć. Pomagają regularne ćwiczenia umiejętności umysłowych, które niekoniecznie łączą się z nauką, lecz mogą być przyjemną zabawą: rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy, brydża, sudoku lub scrable (układanie słówek). Rozwiązywanie rebusów i gier logicznych to też bardzo przydatna gimnastyka dla mózgu. Pamiętaj również o diecie. Zjadaj codziennie garść orzechów włoskich, kiełki, nasiona słonecznika, migdały. Zawierają witaminę E i lecytynę. Ta ostatnia, podobnie jak wyciągi z miłorzębu japońskiego (Ginko biloba) oraz żeńszenia, jest szczególnie zalecana przez zielarzy w poprawianiu pamięci.


      A co mózgowi szkodzi? Przede wszystkim stres. Okazuje się, że wysoki poziom glikokortykosterydów - hormonów takich jak np. kortyzol wydzielanych przez nadnercza pod
wpływem wzmożonego napięcia - uszkadza odnawianie komórek nerwowych. Niebezpieczny jest również nadmiar alkoholu i leków (np. środków nasennych i uspokajających, które przy regularnym stosowaniu wywołują powolny spadek zdolności intelektualnych). Niestety, marzenia o pigułce na pamięć są na razie nierealne. Jeśli chcesz bystry umysł zachować na długie lata - musisz zadbać o to sam, a nie liczyć na pomoc dopalaczy lub środków farmakologicznych.


PAWEŁ WASILEWSKI

POLITYKA nr 42, 17 października 2009

  • /biblioteka/54-tajniki-ludzkiego-umysu/2760-tajemnice-fenomenalnej-pamici-kim-peek-umar-w-grudniu-ubr
  • /biblioteka/54-tajniki-ludzkiego-umysu/1889-jak-niekoczcy-si-film