Czy wierzycie, że posiadanie rodziny gwarantuje, że nie będziecie sami w przyszłości?

Zamieściłam na Facebooku wpis: „Spotkałam dzisiaj pana, który spacerował z psem. Pan między 60 a 70 lat. Zadbany. Przystojny. Miły. Powiedział, że jego żona umarła siedem lat temu i jemu właściwie też nie chce się już żyć. Tylko Mała go trzyma - pokazał na psa. Dzieci są dorosłe - mają swoje życie, swoje dzieci i swoje koty. Syn mieszka blisko. Córka wyemigrowała. On jest sam. Z Małą. l teraz powiedzcie mi, czy naprawdę wierzycie, że posiadanie rodziny gwarantuje, że nie będziecie sami w przyszłości? Czy po to są dzieci, żeby miał kto podać szklankę wody na starość? O tym, czy jesteśmy sami czy nie, decydują przyjaciele. Jeśli ich mamy, nie będziemy sami. Jeśli mamy tylko rodzinę, duża szansa, że będziemy". To moje zdanie.

Komentarze moich znajomych: „Mocna teza. Jednak trudno oczekiwać od dzieci, aby nie szły swoją drogą, tylko tkwiły przy nas do końca naszych dni"; „Z tą szklanką wody na starość to może być tak, że może wcale nie będzie nam się wtedy chciało pić...:-), a tak poważnie to ja uważam, że swoje dzieci wychowuję na i dla ludzi, a nie dla siebie"; .Myślę, że nic tego nie gwarantuje"; „Jak przyjdzie co do czego, pamiętaj o mnie, please"; „Masz w tym dużo racji". Nie wiem, czy potrafimy znaleźć odpowiednie proporcje między życiem rodzinnym a przyjaciółmi.

Obserwując znajome pary, widzę, jak często ograniczają się wyłącznie do przebywania we własnym towarzystwie, rezygnują ze spotkań z przyjaciółmi, chcą spędzać czas tylko razem. Czasem pojawiają się dzieci i wtedy pochłaniają do reszty. Bo rodzina jest najważniejsza - argumentują, l pewnego dnia zostajemy sami. Druga potowa odchodzi. Dzieci dorastają. O przyjaciół nie dbaliśmy, więc już ich nie ma. Wyolbrzymiam? Nie wiem, być może. Ale myślę, że warto się nad tym zastanowić. Można też zrobić prosty test - zobaczyć, jak żyją nasi rodzice. Tak na co dzień. Mają siebie? Mają was? Mają przyjaciół?


AGNIESZKA

ŹRÓDŁO: wysokieobcasy.pl 

  • /spojrzenia/4451-spojrzenia-po-to-s-wita
  • /spojrzenia/4332-spojrzenia-pociecha-jest-jak-balsam