Kim jest David Davies?

 


 



Sincoca frapowalo jeszcze coś. Był pewny, że David Walliss Davis, chociaż uparcie twierdził, że tak się nazywa, ma inne nazwisko. Policja znalazła tylko jednego Davida Wallissa Davisa. Mężczyzna ten urodził się w Wielkiej Brytanii i w 1949 roku, jeszcze jako dziecko, wyjechał w nieznanym kierunku.

Kim zatem był człowiek, który utrzymywał, że urodził się w Anglii, skończył literaturę angielską na uniwersytecie w Edynburgu, był bankierem w USA, Szwajcarii i Anglii, a wreszcie na emeryturze został psychoterapeutą? Żaden z tych elementów życiorysu nie znajdował potwierdzenia.

Sincock wyznaczył dwóch policjantów do sprawdzenia każdego skrawka dokumentu z Chelmsford.
Z komputerowej bazy danych wyciągnął nazwy państw, które przewijały się w tej sprawie. Następnie przygotował komunikat ze zdjęciem i odciskami palców Davisa. Przekazł go Interpolowi do rozprowadzenia w Kanadzie, Szwajcarii, Włoszech i Francji.

W piątek 22 listopada Krajowe Biuro Kryminalistyczne otrzymało wiadomość ze szwajcarskiego biura Interpolu. Szwajcarzy informowali, że David W Davis jest bardzo podobny do człowieka z listy najbardziej poszukiwanych przez Interpol przestępców - urodzonego w Kanadzie oszusta Alberta Johnsona Walkera.

Wiadomość tę przyjęto w Devon z owacją. Wyglądało na to, że złapali naprawdę grubą rybę.

Śledztwo w sprawie morderstwa się posuwało. Policja ustaliła, że Davis naprawdę nazywa się Walker. Ten finansista przed sześciu laty uciekł z Kanady. Zabrał ze sobą córkę Sheenę - występującą później jako Noel -- oraz pieniądze klientów. To tę gotówkę prała nieświadomie Elaine Boyes.

W sumie Albert Walker naciągnął swoich klientów na ponad 2 min dolarów. 700 tysięcy przeniósł na konta w bankach europejskich, z sumy tej pobrał 475 tysięcy dolarów.

A co z prawdziwym Davidem W. Davisem? Ustalono, że mieszka w Kanadzie i zetknął się z Walke-rem, gdy potrzebował pomocy w uzyskaniu kredytu. To wtedy oszust wyłudził od niego metrykę.

9 grudnia 1996 roku Davis znalazł się w więzieniu pod prawdziwym nazwiskiem - Albert Walker.





Tłumaczenie: GRZEGORZ GORTAT
Źródło: Reader's Digest Marzec 2000


 

  • /pisane-noc/152-zegarek-ktory-wskaza-zabojc/620-pograjce-zeznanie
  • /pisane-noc/152-zegarek-ktory-wskaza-zabojc/618-coraz-wicej-dowodow