Mózg na kursie językowym

 OLGA KAMINSKA
 
 
 Dlaczego jedni uczą się języka obcego dosłownie w biegu, a inni po latach nauki potrafią zaledwie złożyć z trudem kilka zdań? Tajemnica tkwi w odmiennej budowie naszych mózgów.
 
Nie ulega wątpliwości, że znajomość języków obcych to jedna z najważniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie. Świadomi tego rodzice zapisują dzieci już od najmłodszych lat na różnego rodzaju kursy językowe, a studenci uzupełniają swoje wykształcenie w licznych szkołach językowych. Niestety, nie wszystkim nauka przychodzi równie łatwo, a wiele osób doświadcza przy tym porażek i obserwując swój brak postępów, rezygnuje, uznając, że nie ma talentu do języka i nigdy nie będzie w stanie go opanować.

Czytaj dalej

JĘZYKI OBCE - Wiadro na pachnący patyk

Specjaliści zbijają 7 argumentów, którymi się zasłaniają dorośli,
rezygnując z nauki języków obcych

WIADRO
NA PACHNĄCY PATYK

Zuzanna Csató

--------------------------------------------------------------------------------

Nie wiesz, jak się mówi po angielsku "wazon"? No to powiedz "szklanka na kwiaty". Wyleciało Ci z pamięci słowo "kwiaty"? No to powiedz: "patyki, które pachną". Nie wiesz, jak jest "szklanka", to może pamiętasz słowa "wiadro", "kubek", "słoik"...

To jedno z ćwiczeń stosowanych w nowoczesnym nauczaniu języków obcych. Fachowo nazywa się to "strategią językową", a polega na ćwiczeniach w zastępowaniu wyrazów innymi, które pozwolą wyjaśnić, o co chodzi. Ćwiczenie, a jednocześnie doskonała zabawa. Także dla osób dorosłych, które ie znają języków obcych. Wprawdzie chcą się uczyć, ale - pamiętając szkolne czasy - twierdzą, że to nierealne.

Czytaj dalej

Szkolny błąd

 

Choć młodzi Polacy na potęgę wkuwają angielski, to gdy przychodzi co do czego, wielu boi się wykrztusić słowo.
Dlaczego w polskiej szkole tak trudno nauczyć się rozmawiać w obcym języku?

Dyrektora Puściana niektórzy uczniowie pytają wprost: Po co mam się uczyć? Pojedziesz do pracy w Anglii, Irlandii - odpowiada. A uczeń na to: brat był, mieszkał z kolegami, pracował w fabryce, na 200 osób 180 to Polacy. To Anglicy musieli się nauczyć po polsku.

Czytaj dalej

Do you sprechen po ruski?

 

Biegła znajomość języków obcych poprawia nie tylko nasze perspektywy zawodowe, ale i funkcjonowanie naszego mózgu - opóźnia rozwój choroby Alzheimera, sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni.

 

Na świecie wielojęzyczność jest bardziej regułą niż wyjątkiem - ponad połowa ludzi włada biegle co najmniej dwoma językami. Z sondażu GUS, przeprowadzonego w 2002 r., wynika jednak, że ledwie 1,3 proc. mieszkańców naszego kraju posługuje się w domu na przemian polskim i inną mową. Najwięcej jest u nas osób znających polski i niemiecki - ponad 200 tyś. Oczywiście wielojęzyczność jest codziennością licznych Polaków mieszkających za granicą, ale to w statystykach trudno ująć.

Czytaj dalej

Alfabet myśli ludzkich

 

Rozmawia AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

Rozmowa z prof. Anną Wierzbicką z National Australian University w Canberze, lingwistką, laureatką tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanej polskim Noblem

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: - Skąd wzięły się u pani zainteresowania językowe?
ANNA WIERZBICKA: - Z domu. Mój ojciec był inżynierem, ale pasjonował się problemami języka. Pokazywał mi wielkie słowniki (np. frazeologiczny i etymologiczny), a mnie słowa fascynowały -to, skąd się brały i jak się zmieniało ich znaczenie. W szkole średniej wpadła mi w ręce książeczka Witolda Doroszewskiego „Kryteria poprawności językowej" i bardzo mnie zainteresowała. Potem, w latach 50., poszłam na polonistykę, bo studiowanie języka wydawało mi się sferą wolną od ideologii, którą wówczas wszystko było skażone. Chłonęłam wszystko, a szczególnie gramatykę historyczną (uważaną przez wielu kolegów za bardzo nudną) i język starocerkiewny, w którym fasynowały mnie różnice i podobieństwa do języka polskiego.

Czytaj dalej

Ucz się językow!

 


   Angielski, francuski, hiszpański zna każdy, ale serbski, bułgarski, polski? Kto opanuje jeden ze wschodnioeuropejskich języków, ma szansę na ciekawą pracę i międzynarodową karierę.

   W gorące popołudnie przed budynkiem Uniwersytetu Technicznego w Berlinie życie jakby zastygło. Wygląda na to, że w ten duszny i upalny dzień nikt nie kwapi się do pracy. Jednak w środku, na l piętrze, trzech studentów pilnie pochyla się nad książkami, są skoncentrowani na nauce. Założyli sobie ambitny cel: nauczyć się bułgarskiego! Dlatego 3 godziny w tygodniu spędzają na nauce. Ich nauczycielka, pełna temperamentu Sonia lvanova, twierdzi, że bułgarski nie jest językiem, którego można nauczyć się tak sobie, dla zabawy. Trzeba tego chcieć i mieć poważny powód.

Czytaj dalej

Języki są tylko narzędziem

   Na spotkaniach przywódców państw ważne jest, żeby cokolwiek powiedzieć w obcym języku. To skraca dystans i tworzy dobry klimat

   Rozmowa z prof. Tadeuszem Iwińskim

Czytaj dalej

Poliglota na prezydenta

   Mam nadzieję, że ten, który potrafi porozumieć się w jakimś języku obcym - życzliwie i z lekkim przekąsem skwitował poseł Jerzy Wenderlich pytanie dziennikarza o faworyta prawyborów w PO. Nie da się ukryć, którego kandydata miał na myśli. Wybór raczej nie był zbyt wielki. Sam kandydat nie bez osobistej satysfakcji zasugerował, że tylko on będzie najlepiej reprezentował interesy Polski, bo zna języki obce. Angielski perfekt, francuski średnio i rosyjski słabo.

   Być może w polskiej polityce znajomość języka obcego jest rzeczą wyjątkową, zważywszy jednak, że dziś jeden czy dwa języki obce dla wielu Polaków to norma, takie przechwałki mogą dziwić. A jeśli miałby to być warunek sine qua nań ubiegania się o urząd prezydenta, do wyborów mógłby stanąć co drugi gimnazjalista i nieomal każdy przyzwoity student. Na świecie posługiwanie się kilkoma językami to norma. Odstępstwem jest mówienie tylko jednym.

Czytaj dalej

Czy mówi pan po chińsku?

                WARTO POZNAĆ JĘZYK KRAJU, Z KTÓRYM CHCE SIĘ HANDLOWAĆ

      Język angielski Jest bezsprzecznie pierwszym językiem handlowym świata. Brytyjski koloniallzm zaniósł ten język w najodleglejsze zakątki kuli ziemskiej, a rozwinięty kapitalizm rozprzestrzenił go jeszcze bardziej. David Cristal, były profesor lingwistyki na Reading University koło Londynu, utrzymuje, że po angielsku mówi dziś prawie miliard ludzi.

Czytaj dalej

Giętki język

 

      Czy warto uczyć się jezyków obcych? Oczywiście, że tak! Bez dobrej znajomości przynajmniej jednego z nich (najlepiej angielskiego, jako że stał się on w pewnym sensie językiem międzynarodowym) nawet nie ma co marzyć o ciekawej pracy i karierze zawodowej. A poza tym — czyż to nie byłaby frajda, móc swobodnie porozmawiać z cudzoziemcem, czytać w oryginale ulubionego autora lub — po prostu — rozumieć słowa płynącej z radia piosenki?

Czytaj dalej

Du ju spik inglisz?


      W Polsce, z pozoru zafascynowanej angielszczyzną, obcokrajowcom ciągle ciężko. A latem kręci się ich po Polsce parę milionów. Nie chodzi tylko o to, że na razie ledwie co szósty polak "spik inglisz". Cudziemcom mogłyby ułatwić życie choćby obcojęzyczne napisy. Ale nie ułatwiają.

Czytaj dalej

Jak uczą się angielskiego małe dzieci? (cz.2)

      Kiedy dzieci znają dostateczną ilość słówek, podejmują pierwsze próby porozumiewania się w języku angielskim. Bardzo często właśnie wtedy pojawiają się pierwsze trudności i zniechęcenie. Frustracja jest jednak tylko kolejnym etapem w nauce języka obcego

Czytaj dalej

Jak uczą się angielskiego małe dzieci? (cz. I)

      Dlaczego dzieci z taką łatwością uczą się języka obcego? Bo instynktownie używają tych samych sposobów, dzięki którym przyswoiły język ojczysty. Szybko odkrywają, że w nauce angielskiego mogą stosować te same strategie.

Czytaj dalej

Dlaczego ludzie nie mogą się porozumieć, czyli pała na maturze

   Założę się, że większość osób rozpoczynających naukę języka obcego myśli sobie tak: Nauczą mnie gramatyki, dużo słówek i będę mógł się porozumieć.

   Założę się, że gdyby pokazać to zdanie nauczycielom języków obcych, znaleźliby się tacy, którzy powiedzieliby: No przecież tak jest!

Czytaj dalej

Rozmowa z ROBERTEM STILLEREM, językoznawcą, tłumaczem, filologiem, pisarzem, orientalistą, religioznawcą

      Robert Stiller jest językoznawcą, tłumaczem, filologiem, pisarzem, orientalistą, religioznawcą. Umie kilkadziesiąt języków (w tym - co oczywiste dla każdego przyzwoicie wykształconego człowieka - islandzki, wietnamski, malajski, hebrajski). Jest autorem ponad 100 książek i wielu opracowań. Pisał także dla dzieci - jego utwory popularyzowały kulturę, obyczaje, baśnie i mity różnych narodów. Jest polskim Żydem i podobnie jak Tuwim, Słonimski czy Schulz jest niezwykle wyczulony na kaleczenie polszczyzny. W jej obronie potrafi niejednemu "dokopać" - dostaje się telewizji, gazetom (szczególnie tym najbardziej wpływowym, więc czyniącym największe szkody), wydawnictwom, polonistom (również tym z tytułami profesorskimi).

Czytaj dalej