Baw się swoim angielskim

 Większość ludzi decyduje się na naukę obcego języka z różnych ciekawych względów: gdy poznają angielski, będą mogli podróżować po całym świecie, czytać Vanity Fair, pracować w Marriotcie, zakochać się w Australijczyku lub zrozumieć instrukcję obsługi nowego, szpanerskiego aparatu fotograficznego! l naprawdę szkoda, że tak wielu z nich po rozpoczęciu nauki zapomina o tych wszystkich pięknych rzeczach. Zapominają oni, że mogą posługiwać się angielskim przy robieniu czegoś, co im naprawdę sprawia przyjemność!

Jestem świadoma tego, że uczenie się angielskiego pochłania dużo czasu i energii: chodzenie na zajęcia, odrabianie lekcji, zapamiętywanie słownictwa, uczenie się nowych struktur, wreszcie czytanie tejże książki - a przecież trzeba czasem też spać, no nie!?! Na dokładkę, uczenie się angielskiego nie jest (mam nadzieję) całą treścią Twojego życia!

Ale czy nie znajdziesz w tygodniu nawet godzinki, aby wykorzystać angielski do zrobienia czegoś, co Cię naprawdę zachwyca? Pół godzinki? Bo jeśli nie używasz angielskiego do robienia czegoś, co naprawdę lubisz, ten język prawdopodobnie nie sprawi Ci wiele radości -- i będzie Ci przykro, i będzie mi przykro, i jaki to wszystko ma sens??? A może jesteś jedną z tych osób, które ,,po prostu lubią" angielski. Może sprawia Ci radość odrabianie lekcji i zapamiętywanie słówek. To cudowne - Ty jesteś cudowna - lecz nie znaczy to, że nie potrzebujesz tej strategii. Pomyśl tylko, o ile więcej radości by Ci sprawiło, gdybyś połączyła swoją znajomość tego języka z jakimś innym Twoim fiołem!

To, co robisz dla zabawy ze swoim angielskim, zależy tylko od Ciebie (i od Twojej angielszczyzny). Nie musi to być coś bardzo wyszukanego - oczywiście nie zdążysz objechać całego świata w pół godziny! Ale możesz zajrzeć do National Geographic, zaplanować wymarzoną podróż w swoim angielskim pamiętniku lub opracować angielski album z ostatniej podróży. Być może Twój angielski nie jest (jak dotąd) na tyle dobry, abyś mogła się zmierzyć z najdłuższym artykułem w Twoim ulubionym czasopiśmie, zobacz jednak, jak Ci pójdzie z jakimś krótszym kawałkiem. Wypróbuj przepis kulinarny lub napisz próbny list do wydawcy. Załóż własne czasopismo! Namaluj plakat, skomponuj piosenkę, sklej model - wpraw w ruch swą wyobraźnię!

Pamiętaj: To Twój angielski.

Baw się dobrze!

THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/62-ucz-kogo