Mów do siebie

MÓW DO SIEBIEWielu uczących się języka angielskiego popada w szok, gdy słyszą, jak obcy język wydostaje się z ich własnych ust. Jak to zabawnie brzmi! W rezultacie zaczynają robić błędy, gdyż bardziej wsłuchują się w swój głos niż koncentrują na porozumieniu lub - co gorsza - przestają się w ogóle porozumiewać. Dobrym sposobem na uporanie się z tym problemem jest mówienie do siebie - w regularnych odstępach i oczywiście po angielsku.

Wcześniej zasugerowałam myślenie po angielsku, lecz możesz robić to samo na głos. Przeznacz więc kilka minut dziennie na słuchanie własnego głosu, mówiąc do siebie po angielsku. Większość z Was najprawdopodobniej będzie wolała tego nie robić publicznie. (Z drugiej strony nie musisz przecież wrzeszczeć!) Wanna czy prysznic są od dawna moimi ulubionymi miejscami do rozmów ze sobą: zwykle panuje tam prywatność, no i akustyka jest wspaniała.

Jeżeli czujesz się głupio mówiąc do siebie nawet na osobności, niech przemawia Twoja angielska osoba! Kogo to zmartwi, jeśli ona jest nieco dziwna?

Jeżeli nadal czujesz się głupio, nagrywaj siebie! Większość ludzi czuje się (no i też wygląda) poważniej, gdy ma jakiś sprzęt. Magnetofony kasetowe często mają wystarczająco dobre mikrofony, by nagrać siebie, kiedy mówisz po angielsku (nie próbuj jednak tego czynić w wannie!). A oto najlepszy sposób: Wykonaj krótkie nagranie, a potem idź sobie gdzieś i przez najbliższe pół godziny zajmuj się czymś innym. Potem wróć i wysłuchaj tego, co nagrałeś. Na pewno dostrzeżesz wtedy wiele ciekawych i pouczających rzeczy!

A jeśli dalej Ci głupio: przeczytaj coś na głos! Nie jest ważne, abyś zrozumiał wszystko - to zupełnie inny problem. Koncentruj się na tym, by Twój głos brzmiał po angielsku naturalnie, l jeśli nagrasz sobie jakieś ciekawe opowiadanie czy artykuł, będziesz miał coś miłego do słuchania w czasie zmywania naczyń.

Spróbuj!

THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/61-puszczaj-sobie-angielski
  • /jezyk-angielski/35-strategie/59-wymysl-sobie-osob