Porozumiewaj się po angielsku

POROZUMIEWAJ SIĘ PO ANGIELSKUJeśli któregoś dnia masz zamiar porozumiewać się po angielsku, na co czekać?

Prędzej czy później nadejdzie Wielki Moment, kiedy albo będziesz musiała porozumiewać się po angielsku albo nie porozumiewać się wcale. Niektórych studentów ta myśl przeraża. Inni skarżą się, że nie mają okazji do mówienia po angielsku. Moja rada dla was wszystkich: Zamiast czekać na okazję, stwórz ją sama! Jeśli należysz do tych przerażonych, możesz sprawić, że Twe pierwsze doświadczenia językowe nie będą tak dotkliwe jeżeli sama wybierzesz czas i okoliczności spotkania z ludźmi mówiącymi po angielsku. A jeśli jesteś jedną z tych śmielszych, oczywiście pragniesz każdej okazji jaka się nadarzy.

Tworzenie okazji do mówienia po angielsku nie jest trudne, nawet jeśli nie znasz, nie uczysz się i nie pracujesz z kimś, dla kogo angielski jest językiem ojczystym. W wielu miastach studiują obcokrajowcy, czy kiedykolwiek próbowałaś się z nimi zaprzyjaźnić? Wielu z Was ma przyjaciół i rodziny za granicą, czy spróbowałaś kiedykolwiek napisać do nich po angielsku chociaż część listu? W całej Polsce istnieją kluby i kółka języka angielskiego, czy spróbowałaś uczestniczyć w ich zebraniu? A co z innymi studentami w Twojej grupie? Czy porozumiewacie się po angielsku?

Wiem, wiem: głupio się czujesz rozmawiając po angielsku z Polakami. Ale jeśli nie będziesz ćwiczyła, zawsze będziesz się czuła niezręcznie mówiąc po angielsku.

I proszę, przestań się martwić że "nauczysz się błędów" odtych, którzy angielski znają z klasy i z kursów. Większość z Was ma się porozumiewać za pomocą międzynarodowego angielskiego. I tylko ten kto nie pracuje nigdy nie robi błędów.

Spróbuj!

THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/59-wymysl-sobie-osob
  • /jezyk-angielski/35-strategie/57-dziel-i-rzd