Kojarz

KOJARZKiedy mieszkałam w Tokio, bez trudu nauczyłam się japońskiego słowa oznaczającego czwartek (mokuyoobi), ponieważ moku przypominało mi słowo mokry a w czwartki stale lało. Prawdę mówiąc, padało prawie codziennie, ale to było nieistotne. Ważne było to, że moje skojarzenie miało dla mnie osobiście znaczenie.

Oczywiście, ucząc się nowego słownictwa zależy Ci przede wszystkim na skojarzeniu formy i znaczenia nowego słowa lub zwrotu. Zdarza się czasem, że niektórzy uczą się tego bez problemu. Często jednak nie jest to takie łatwe - i właśnie wtedy skojarzenia innego rodzaju mogą okazać się przydatne.

Kojarzyć możesz na wiele różnych sposobów. Nie jest ważne, czy Twoje skojarzenia wydadzą się dziwaczne, skomplikowane lub bezsensowne innym ludziom. Jeżeli będą dostatecznie żywe byś mógł łatwo je zapamiętać to jest to właśnie to, o co chodzi. Czasami brzmienie słowa może przypomnieć Ci polskie słowo lub inne słowo angielskie albo, być może, wyraz japoński, który dobrze znasz. Może się zdarzyć, że wygląd słowa sugeruje użyteczne skojarzenia. Szczególnie skutecznym sposobem przyswojenia nowego słownictwa jest fizyczne skojarzenie: wstań i wykonaj czynność, którą oznacza dany czasownik. Albo odszukaj, przyjrzyj się, dotknij i powąchaj rzecz, którą oznacza rzeczownik.

Tak, wiem: To nie zawsze możliwe (lub legalne!). Ale od tego właśnie masz wyobraźnię. Ucząc się nowego słownictwa przerwij na chwilę i wyobraź sobie, tak żywo jak tylko potrafisz, że wykonujesz tę czynność, dotykasz tego przedmiotu, doświadczasz tego lub odczuwasz tamto uczucie. Albo wyobraź sobie, ze robi to ktoś, kogo kochasz. Lub ktoś, kogo nienawidzisz - albo osoba, której nazwisko brzmi jak słowo - albo przedmiot, do którego to słowo jest podobne. I jeśli obraz jest całkowicie absurdalny: gratuluję! Znacznie łatwiej przyjdzie Ci zapamiętać puszkę pełną kanarków łkających "dlaczego?" niż kanarka, który po prostu na Ciebie spogląda.

Spróbuj!

THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/57-dziel-i-rzd
  • /jezyk-angielski/35-strategie/55-zlituj-si