Twórz sobie warunki

TWÓRZ SOBIE WARUNKI



Moja matka życzyła sobie zawsze, żebym odrabiała zadanie domowe wieczorem, siedząc na prostym krześle przy schludnym biurku w cichym pokoju. Moja matka miała masę dobrych pomysłów, ale ten do nich nie należał. Uczę się znacznie szybciej i skuteczniej wcześnie rano, spacerując po zabałaganionym pokoju i słuchając starych, dobrych kawałków The Rolling Stones.

You can't always get what you want. Jeśli najlepiej się uczysz w przedziale pierwszej klasy ekspresu do Stambułu, musisz czasami przystać na gorsze warunki. Jednak wszyscy uczący się winni wiedzieć jakie warunki odpowiadają im najbardziej. A jeśli w swojej znajomości angielskiego nie posuwasz się tak szybko jak byś chciała, być może zmiana warunków .. pracy mogłaby Ci dopomóc.

Najlepsza pora: Smutne, ale prawdziwe: uczę się najlepiej między wpół do szóstej a dziesiątą rano. Być może Ty również - choć może Tobie udaje się to najlepiej po południu, po kolacji, przed snem lub jesteś równie znakomita o każdej porze. Zyskać pewność możesz jedynie wypróbowując różne godziny i obserwując rezultaty.

Najlepsze miejsce: Nie wszystkim pracuje się najlepiej przy biurku. Niektórzy wolą kuchnię albo kawałek podłogi przed telewizorem. Innym udaje się to w łóżku, ale są i tacy, którzy muszą zmieniać pomieszczenie co godzinę. Co do mnie, to kiedy nie mogę przebywać w moim zabałaganionym pokoju wraz z Keithem Richardsem, wybieram kawiarnię, gdzie dobrze mi się pracuje. Szybko się uczę w autobusie, ale nie potrafię się skupić w bibliotece ani na otwartej przestrzeni. Wiem o tym, bo wypróbowałam wiele różnych miejsc.

Najlepsze brzmienie: Milczenie nie zawsze jest złotem. Powstała cała metoda nauczania języka oparta na założeniu, że muzyka pomaga w uczeniu się. Mi pomagają The Rolling Stones (dziękuję!), ale może się okazać, że w Twoim przypadku skuteczniejszy jest Bach. Albo radio, telewizja, pralka. Większości ludzi odpowiada najbardziej jednolity "dźwięk nauki" przez cały czas. Być może jednak różnisz się od nich i ucząc się potrzebujesz rozmaitych hałasów w tle. Albo może dla Ciebie milczenie jest złotem. Dowiesz się, jeśli spróbujesz.

Najlepsze towarzystwo: Muszę być sama (z Keithem) w zabałaganionym pokoju, chociaż trudno mi się skupić, jeśli nikogo poza mną nie ma w domu. Możliwe, że najlepiej Ci się pracuje z kimś wybranym, lub w grupie ludzi albo w obecności jeszcze kogoś innego. Sprawdź!

Inne sprawy: Czy najlepiej się uczysz w szlafroku? w starym ubraniu? w najnowszym? Łatwo je zmienić. Bałagan na biurku dodaje mi energii, ale być może Ciebie zniechęca. Niektórzy uczą się najlepiej, kiedy są głodni, inni w czasie posiłków lub zaraz po albo w godzinę później. Wielu twierdzi, że ważne jest, co jesz i niewykluczone, że mają rację.

Rzecz w tym, że nie ma reguł dotyczących najlepszych warunków uczenia się języka. Ważne jest byś stwierdziła w jakich warunkach osiągasz najlepsze wyniki. Mogą się one różnić całkowicie od tych, których wymaga Twój mąż, narzeczony czy nauczyciel, lub od warunków, w jakich uczysz się historii, fizyki albo chińskiego. Wszystko w porządku. Istotne jest tylko byś wiedziała w jakich warunkach pracuje Ci się najskuteczniej i starała się je stworzyć.

I pamiętaj: Ludzie się zmieniają. Być może przed pięciu laty uczyłaś się najlepiej, gdy byłaś sama, lecz dziś potrzebujesz partnera. W przeszłości najlepiej mi szło, kiedy uczyłam się razem z Bobem Dylanem.

Spróbuj!





THE ENGLISH ADVISOR or HOW TO USE ENGLISH IN EVERYDAY LIFE
by Sherill Howard Pociecha
Tłumaczenie Learning Strategies:
Tadeusz Rybowski i Piotr Madejski
REMIX Wrocław oraz Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • /jezyk-angielski/35-strategie/51-myl-po-angielsku
  • /jezyk-angielski/35-strategie/49-przepisuj-notatki