Dzika namiętność

Żadnych ograniczeń - to hasło zwierzęcej erotyki

  • Ludzie jako gatunek uprawiają seks mało wymyślnie. Trójkąty, orgie, erotyczne gadżety, miłość oralna, masochizm, nimfomania - to nic niezwykłego. Urozmaicają sobie nimi pożycie zwierzęta na całej Ziemi, od bezkręgowców po małpy naczelne. Potrafią więcej niż my: węże, jaszczurki i pająki kopulują dwoma penisami, hermafrodytyczne ślimaki l dżdżownice mają męskie i żeńskie narządy płciowe, a dla wielu ryb normą jest zmiana płci - w myśl zasady „żeby życie miało smaczek...". Samce wielu ptaków przed stosunkiem śpiewają, dogadzają partnerkom oralnie, częstują je smakołykami
Po co ten cały hałas? Dla przyjemności? Biolodzy ewolucyjni ściągają nas na ziemię, mówiąc, że to nie o przyjemność chodzi. Wszystkie erotyczne gry mają prozaiczny cel: jak najskuteczniej rozprzestrzenić swe geny. Zwierzęta wykazują przy tym dużą pomysłowość.

Brutalni tytani seksu

Gdy lwica ma ruję, kokietuje samca i łasi się jak kociątko. On usiłuje ją dogonić i schwycić zębami za kark - delikatnie, lecz mocno. Stosunek trwa u lwów tylko kilkanaście sekund, ale jest często powtarzany. Podobnie zresztą dzieje się u domowych kotów. Samica oznajmia światu ruję głośnym miauczeniem. Kusi samce - ale zarazem ucieka przed nimi, bo akt miłosny ze względu na budowę anatomiczną kociego penisa sprawia jej ból. Pociąg ku samcom w końcu jednak przeważa. Podczas wątpliwych „przyjemności" seksu kocica miauczy jak opętana.
Brutalne? Owszem, ale skuteczne: w wyniku sprawiającej ból gry erotycznej następuje owulacja. Ten trik, zwany owulacją prowokowaną, zapewnia, że kiedy już dojdzie do stosunku, w drogach rodnych kocicy na plemniki samca na pewno będą czekały dojrzałe jaja.
Patrzcie, jak to robię
Samice małp otwarcie i bez ogródek kuszą swoich wybranków - podchodzą do upatrzonego samca, by ukazać mu swe nabrzmiałe wargi sromowe i zachęcić do seksu.
Obecność innych małp im nie przeszkadza. Prezentowanie genitaliów to jednak nie tylko wezwanie do kopulacji - pomaga ustalić hierarchię w stadzie, jest sposobem komunikacji. Najsłynniejszy tego przykład dają szympansy bonobo żyjące w lasach środkowej Afryki, Podrzędne w hierarchii zwierzęta witają się z wyżej postawionymi nadstawieniem pośladków, w ten sposób okazując podporządkowanie i szacunek. Dominująca małpa, niezależnie od tego, czy jest samicą czy samcem, markuje kilka kopulacyjnych ruchów, jako uprzejmą akceptację. Bonobo są chętne do igraszek homoseksualnych i oralnych.
Erotyczne gesty to też sposób przerażania lub przepędzania wrogów. W tym celu samce licznych gatunków małp siadają wyprostowane, ukazując swego penisa w całej okazałości: patrzcie, drzyjcie, zmykajcie!

Erotyczne podarunki
Samiec rybitwy starający się o partnerkę musi jej coś dać, najlepiej rybkę. Bez podarku ani rusz. Normalnie samica uznałaby, że tak bliska obecność innego dorosłego ptaka jest zagrożeniem i odpędziłaby go. By się zbliżyć podczas godów, trzeba pretekstu - patyka lub smacznego kęsa. Samica, zamiast dziobnąć samca łamiącego dystans osobniczy, dziobie prezent. Co z nim robi? Często oddaje samcowi, a on potem znów jej. Niektóre ptaki godzinami przekazują tak sobie jakiś drobiazg.
Pomaga to uniknąć agresji, rozładowuje napięcie. Ptasi seks wyróżnia także to, że samce większości gatunków nie mają penisów, lecz tylko wynicowaną kloakę.
Erotycznymi gadżetami muszą się też posługiwać samce pająków - nakarmiona samica jest mniej skłonna do zjedzenia zalotnika. Że podarunki są dobrym sposobem na pozyskanie względów samicy, wiedzą też małpy. Szympansice chętnie oddają się samcom w zamian za część mięsa z polowania. Najbardziej „ofiarnymi" kochankami są jednak bezkręgowce - samce niektórych owadów i pająków dają się pożreć w ramach miłosnej schadzki. Wiele z nich zostawia samicy tak osobliwy podarunek, jak np. trutnie pszczół - podczas stosunku samiec wyrywa i zostawia w ciele kochanki swój męski organ. To rodzaj „pasa cnoty", który uniemożliwia jej dalszy seks z innymi trutniami, a jemu daje pośmiertną wyłączność na ojcostwo.
Oralne przyjemności
Małpy chętnie angażują się w seks oralny. Takie erotyczne gry obserwuje się u wielu gatunków ssaków, a także ptaków. Czemu służy? Niektórzy biolodzy sądzą, że samiec przed kopulacją może w ten sposób usuwać z dróg rodnych samicy nasienie wcześniejszych rywali, dając szansę swoim plemnikom. Według innych - sprawdza organoleptycznie, czy samica na pewno jest gotowa do godów. Możliwe też, że to samice preferują samców skłonnych do oralnego seksu, co utrwala występowanie tego zachowania. Uwodzenie i bycie uwodzonym sprawia wszak zwierzętom przyjemność, podobnie jak ludziom.
KATARZYNA FILIPEK

 


Nimfomanki i supersamce
 

Samica szympansa bonobo w rui pozwala wielokrotnie się pokryć wszystkim dojrzałym samcom w stadzie. Zyskuje sobie tym ich przywiązanie i przychylność. A jej dziecko może liczyć na opiekę wielu samców, nie tylko jednego. Zanim urodzi pierwsze młode, odbywa zwykle ponad 1500 stosunków. Szympansy te słyną z nieograniczonego apetytu - seks jest dobry na każdą okazję: żeby zdobyć miejsce w społecznej hierarchii, żeby się przywitać, okazać szacunek, przeprosić, ułagodzić, pochwalić, poprosić o coś do jedzenia...
 

To tylko białko

Nie tylko sperma samca jest wartościowym „podarunkiem" dla samicy
- również on sam stanowi źródło cennego białka. Kanibalistyczne skłonności są powszechne wśród samic modliszek, skorpionów, pająków, niektórych muchówek. Pozbawiony głowy samiec kopuluje czasem nawet lepiej niż cały, bo szybciej.
Dużą samicą mi bądź
Żółwie lamparcie usiłują oczarować wybrankę, ocierając się o nią i trącając głową i szyją. Następnie wspinają się na jej grzbiet, kusząco kaszląc. Ona, oczarowana, pozwala na kopulację. Samce żółwi z reguły usiłują zapłodnić jak największą samicę - im okazalsza, tym bardziej opłaca się seks, bo tym więcej złoży ona jaj. W dążeniu tym zdarza się samcom przesadzić, bo różnica rozmiarów może uniemożliwić stosunek.
FOCUS nr 9/2005
ANGORA nr 36/2005
  • /ciekawostki/361-planeta-zwierzt/2001-planeta-zwierzt-ciki-los-singla
  • /ciekawostki/361-planeta-zwierzt/431-wierno-w-wiecie-zwierzt