Zielona paprotka przy komputerze

 

 


Monitor nie wydziela żadnego zapachu i nie wydaje hałasu, więc nie zagraża naszemu zdrowiu. Tak myślimy, nie wiedząc, że może zaszkodzić oczom, stawom i płucom.


Bakterii gołym okiem nie widać. Do ubocznego działania komputera mamy podobne podejście. Kto widzi gromadzący się kurz wokół ekranu i elektrostatyczne promieniowanie?

- Siedząc przed monitorem, wytężamy wzrok i skupiamy go na szklanym ekranie. W tym czasie ograniczamy mruganie do minimum. Oczy nie są więc tak nawilżane, jak powinny - mówi Marek Kaczmarski, poznański lekarz okulista.

Najczęściej, na co zwraca uwagę okulista, siedzimy zbyt blisko ekranu, który niekorzystnie jonizuje powietrze, nagrzewa je, wydziela elektrostatyczne i elektromagnetyczne promieniowanie. Starsze typy monitorów są źródłem nawet promieniowania rentgenowskiego. Monitor skupia wokół siebie drobiny kurzu, które wciskają się w oczy, a także w płuca.

Nie tylko więc oczy cierpią przy stanowisku komputerowym, jeżeli nie bierze się i uwagę wszystkich minusów pracy informatyka, czy oby stukającej w klawiaturę. Suche powietrze, do jakiego przyczynia się włączony komputer, drażni drogi oddechowe i śluzówki.

Jeżeli czujemy szczypanie oczu i suchość, jeśli oczy łzawią, to najprawdopodobniej są to już objawy zespołu suchego oka. W ciągu dnia oczy wykonują 30 tys. ruchów, a jeżeli ograniczymy im tę czynność, to nie dostaną swojej porcji wilgoci, a dodatkowo szybciej starzeją się gruczoły łzowe (bo nieużywane!).

Dlatego przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od monitora i spójrz w okno. Zamknij oczy i otwórz. Mrugaj przez kilka minut, a potem posiedź przez kilka minut w ciemności. A kiedy znów je otworzysz, poszukaj wzrokiem paprotki. Przede wszystkim dla jej kojącej zieleni. Paprotki powinny być wszędzie tam, gdzie stoi komputer! Nawilżają i zmieniają jonizację - na zdrowszą! - powietrza.

Rośliny w ogóle zwiększają satysfakcję ludzi z życia i pracy, tak wynika z amerykańskich analiz. Badacze z Uniwersytetu Stanu Teksas badali grupę pracowników biurowych, pytając ich m.in. o obecność żywych roślin. Sondaż wykazał, że pracownik otoczony zielenią i mający w miejscu pracy okna jest szczęśliwszy i wydajniejszy od osób, które nie mają takiego widoku. Grupa ludzi, która nie ma możliwości sięgnięcia wzrokiem do pojemników z roślinami czerpie mniej satysfakcji z pracy zawodowej, życia osobistego, a swoje zadowolenie z miejsca pracy ocenia nisko. Pracownicy otoczeni oazą zieleni nawet lepiej oceniają swojego szefa!



Środek monitora

Postaw blisko wzroku paprotkę i wyznacz środek monitora, który powinien być 10-20 cm poniżej twoich oczu. Czy łokcie opierają się na tzw. podłokietnikach? To ważne, bo trzymanie rąk w powietrzu, bez podparcia, grozi zwyrodnieniem nie tylko w stawie łokciowym.




  • /ciekawostki/zdrowie/465-jak-doy-setki
  • /ciekawostki/zdrowie/461-zmczenie-ktore-nie-mija