A może to z nudów?

 

Ziewanie jest niezwykle zaraźliwe




 



Jest to rzecz tyleż pospolita, co tajemnicza. Ziewają nie tylko ludzie. Robią to też i inne kręgowce. Umiejętność tę nabywają dzieci w łonie matki i zaczynają ziewać w 12. tygodniu ciąży. Jest to stary i pewnie sprawdzony wynalazek procesu ewolucji. Niedokładnie wiadomo jednak, czemu on służy.

Tworzone są na ten temat rozmaite koncepcje:

*Dotlenianie

Długo panowało przekonanie, że ziewanie jest reakcją na niski poziom tlenu i służy dotlenianiu mózgu. Eksperymenty prowadzone nad ziewaniem w ubiegłym wieku dowiodły, że skład powietrza nie ma wpływu na częstotliwość ziewania. Nadal jednak przypuszcza się, że może mieć on związek z oddychaniem, a dokładnie z rozciąganiem płuc.

* Z nudów

Nie brakuje zwolenników tezy, że ziewanie jest obroną mechanizmu przed nudą i sennością. Przeciąganie się rozciąganie mięśni i stawów, przyspieszony rytm serca - mają przygotować organizm do aktywności

* Studzenie mózgu

Jeszcze inną koncepcję prezentują uczeni amerykańscy. Opublikowana w periodyku Evolutionary Psychology mówi o tym, że powodów ziewania szuka się w konieczności chłodzenia przegrzanego mózgu. Krytycy tej tezy podważają jednak ten pomysł, bo na przykład podczas wysokiej gorączki, kiedy mózg powinien być też rozgrzany - nie ziewa się.

Największe zdziwienie w samym akcie ziewania budzi fakt, że jest ono zaraźliwe. Wystarczy że ktoś w towarzystwie ziewnie - idziemy w jego ślady. Ba, niekiedy robimy to patrząc na zdjęcie. Co więc robić by nie ziewać? Pomaga zimny kompres - tyle że nie sposób robić go sobie na szalenie nudnej konferencji, wykładzie, czy na przyjęciu. Lepiej wtedy oddychać przez nos. Chłodny strumień powietrza przedostając się tą drogą też chłodzi wnętrze, a to ma pomóc.


Jolanta Lenartowicz:





POLSKA GŁOS WIELKOPOLSKI
26 listopada 2007

  • /ciekawostki/zdrowie/426-miertelna-bezsenno
  • /ciekawostki/zdrowie/412-kilka-sposobow-na-jesienn-depresj