Deklalog optymistki

 

Chandra? Na co czekasz?! Jeśli zauważasz pierwsze oznaki nadchodzącej melancholii, nie zwlekaj! Chwytaj za telefon i dzwoń do znajomych. Umów się na kawę, na spacer, na plotki albo do kina. Nie siedź w domu. Towarzystwo to najlepsze lekarstwo na smutek i zmęczenie spowodowane stresem.

Lekarze uważają, że szerokie kontakty towarzyskie i bliskie związki z rodziną są bardzo ważne dla zdrowia. Warto mieć swoje sposoby na poprawienie humoru. Oto 10 prostych sztuczek.

Śniadanie mistrzowskie

Porcja owoców na rozruch: banan, świeży ananas, kiwi, jabłko, melon, suszone daktyle. Pojedynczo lub w sałatce. Dzięki dużym ilościom błonnika owoce "wymiotą" zanieczyszczenia z układu pokarmowego. Poczujesz się lekka i pełna energii. Kawa nie będzie potrzebna! Warto wiedzieć, że owoce to prawdziwe bomby witaminowe z "opóźniaczami" starzenia w postaci antyoksydantów.

Łupina szczęścia

Zamiast czekoladek i batoników noś w torebce nasiona słonecznika lub orzechy. Są bogate w witaminy z grupy B i magnez, które poprawiają humor i koncentrację oraz dodają energii. Potrzebujesz ich szczególnie, jeśli pijesz kawę, palisz papierosy i jesteś często zestresowana. Zawarty w nich tłuszcz wzmacnia włosy, paznokcie i nawilża cerę.

Strój na nastrój

Koniecznie zaopatrz się w drobiazg w kolorze pomarańczowym. Ta barwa niesie ciepło, zdrowie i radość. Umocni Cię w pozytywnym nastawieniu do świata. Oranż daje spontaniczność działania, pewność siebie i odwagę.

Bądź mudrą!

Zetknij ze sobą opuszkami dwa palce jednej dłoni: kciuk i palec wskazujący. Pozostałe wyprostuj, ale nie napinaj ich. Czy coś Ci to przypomina? To joga palców, czyli mudra, a także starożytny gest wiedzy. Stosowany w przypadku nadmiernego napięcia emocjonalnego, niepokoju, trwogi, melancholii, smutku i depresji. Ponadto poprawia pamięć, koncentrację i wzmaga aktywność mózgu. Ten sam gest wykonuj obiema dłońmi jednocześnie jak najczęściej i jak najdłużej.

Zaczynają się schody

Zapomnij, że istnieją windy! Dla Ciebie są tylko klatki schodowe. Nie musisz wspinać się od razu na 10. piętro. Wystarczy tylko taki dystans, po którym poczujesz przyspieszony rytm serca i oddechu. Pamiętaj: ruch powoduje wydzielanie endorfiny - neurohormonu szczęścia. Jeśli omijanie windy wejdzie Ci w nawyk, wzmocnisz mięśnie i serce, poprawisz krążenie krwi i dotlenisz organizm. Poza tym spalisz zbędną tkankę tłuszczową, zwłaszcza w okolicach bioder, pośladków i ud. Przy tym nie wydasz nawet złotówki na fitness klub.

Karolina Ito, instruktorka Fitness Gymnasion: - Chodzenie po schodach, podobnie jak step, wzmacnia dolne partie mięśniowe, przede wszystkim nogi, oraz poprawia wytrzymałość. Pamiętajmy, żeby zawsze, wchodząc po schodach, mieć proste plecy. Dobrze jest też stawiać na stopniu całą stopę, nie tylko palce. Dzięki temu nie powiększają się mięśnie łydek ani nie przeciąża ścięgno Achillesa.

Na "tak"

Myśl pozytywnie, a w życiu spotka Cię wszystko, co najlepsze. Dariusz Samul, psycholog prowadzący Trening Kreacji w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej: - Pozytywne myślenie jest ogromnie ważne. Dzięki niemu łatwiej znosimy niepowodzenia, wiemy, że za chwilę będzie lepiej i nie załamujemy się przykrymi zdarzeniami. Myślenie na "tak" nie może być jedynym remedium "na całe zło". Pogoda ducha pomaga, ale musi być połączona ze skutecznym działaniem.

O mój rozmarynie...

Nawet nie wiesz, jak bardzo potrzebujesz rozmarynu: świeżego lub w postaci olejku. Rozetrzyj kroplę olejku na nadgarstku i wdychaj jego zapach. Powróci Ci jasność myślenia, koncentracja i poprawi się pamięć. Zwalczysz ospałość i odzyskasz dobry humor. Rozmaryn zwalcza bakterie i wirusy, więc przy okazji uchronisz się przed przeziębieniem.

Kwiaty w wannie

Po ciężkim dniu zrób sobie kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego. Po 15 minutach poczujesz się zrelaksowana, napięcie mięśni zniknie, a sen przyjdzie bez problemu i będzie bardziej regenerujący. Jeżeli nie przepadasz za zapachem lawendy, podobne działanie ma olejek rumiankowy. Zarówno lawenda, jak i rumianek łagodzą podrażnienia i alergie skóry.

Głęboki sen

Koniecznie kładź się spać przed północą. Według medycyny chińskiej sen około północy najlepiej regeneruje siły. Bez tego zaburzamy równowagę energetyczną organizmu i wpędzamy się w choroby.


Katarzyna Ejsmond




Onet.pl KOBIETA 13 września 2007;

  • /ciekawostki/zdrowie/390-chorzy-na-strach
  • /ciekawostki/zdrowie/386-cudowna-moc-ludzkiej-myli