Na spacer z kijkami

 

Wydawałoby się, że po eksplozji fitnessu i golfa w ostatnich latach w Polsce już nic nowego nas nie zaskoczy. A tu nagle pojawia się nowy trend - Nordic Walking. W swobodnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza: nordyckie chodzenie, maszerowanie.

- I nic dziwnego! - mówi instruktorka Nordic Walking i rehabilitantka Małgorzata Dłużyńska z Leszna. - Nordic Walking mogą uprawiać wszyscy. Jest to najbardziej naturalny ruch, czyli marsz wzbogacony o zaangażowanie obręczy barkowej, dzięki użyciu specjalnie zaprojektowanych kijów.

Kije te są pewnym połączeniem kijków trekingowych i od nart biegowych. Specjalne uchwyty na nadgarstki powodują przeniesienie obciążeń i w efekcie odciążenie stawów kolanowych i kręgosłupa. Wyposażone są w sprężyny antyszokingowe i regulację wysokości, a więc kije można przystosować do różnego wzrostu.

Nordic Walking mogą uprawiać osoby bardzo wysportowane, zupełnie bez kondycji, i te z nadwagą... "Dodatkowa para nóg" powoduje, że osoby starsze chodzą dużo pewniej.

Aby rozpocząć zajęcia, nie potrzeba wiele. Wystarczy wyjść z domu w odpowiednim stroju. Buty powinny być wygodne i dostosowane do pory roku i pogody. Sportowe, na płaskiej podeszwie, najlepiej powyżej kostki, tak by ją zabezpieczały i wzmacniały. Obecnie w sklepach jest bardzo szeroki wybór od specjalistycznych (nawet z kolcami ułatwiającymi normalny marsz lub po lodzie), do zwykłych, nadających się do codziennego chodzenia.

Kijki porządkują ruch. Jeżeli chodzimy bez kija, mamy tendencję do garbienia się, przechylania w jedną lub drugą stronę. Bardzo często niedbale stawiamy stopy - na zewnątrz lub do wewnątrz. Jeśli mamy kije lub zmuszamy się do wyprostowanej sylwetki, nadajemy również odpowiedni kierunek ruchom ramion.

Lekarze i rehabilitanci nie mają wątpliwości - wzmacniają się mięśnie nóg, bioder, dolnego odcinka kręgosłupa, a także ramion. To dynamiczne ćwiczenie aerobowe pobudza wiele procesów fizjologicznych, wskazane jest w rehabilitacji kardiologicznej, zapobiega zawałowi serca, obniża poziom cholesterolu i tłuszczu. Zwiększa siłę i gęstość kości kończyn dolnych w każdym wieku.

Przez pięć ostatnich lat liczba uprawiających walking w Europie zwiększyła się 14-krotnie. Także w Polsce z dnia na dzień przybywa ludzi maszerujących z kijami. I co cieszy, również ci, którzy do tej pory nie ćwiczyli, łapią za kije i wychodzą z domów. (...)


Pod koniec lipca i ja dołączyłem do grupki ludzi ze wspomnianymi kijkami. I bez kijków szybki marsz zaliczałem do podstawowego kanonu ćwiczeń, które uprawiam zmagając się z ZZSK. Już po kilku spacerach z kijami mogę stwierdzić z całą stanowczością: to najważniejszy dla mnie w ostatnim czasie zakup!

Przed chorobą Hani starłem się chodzić dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Gdy wychodziłem z domu wzbudzałem na osiedlu pewną sensację, ale nie trwało to długo. Czekam aż dołączą do mnie inni. Wiem, bo pisała do mnie o tym, że rozpoczęła chodzić z kijkami Halinka Pietsch i bardzo sobie to chwali. Ja na dzisiaj mam już za sobą ponad 100 godzin marszu, co daje ponad 500 kilometrów. Teraz, gdy Hania jest na Mogileńskiej, wstaję wcześnie i maszeruję codziennie mniej więcej od 6.15 do 8.00.

A póki co, namawiam do spacerów z kijkami gości mojej stronki. To naprawdę cudowna sprawa i ogromna przyjemność.

Zestawmy wszystkie korzyści Nordic Walking i porównajmy go ze zwykłym spacerem:

* Puls wzrasta o 5 - 17 uderzeń na minutę. Podczas normalnego spaceru serce uderza ok. 130 razy na minutę; podczas spaceru z kijami puls wzrasta do ok. 147 (ok. 13 proc.więcej)

* Kije podczas chodzenia zwiększają zużycie energii o ok. 20 proc. w porównaniu ze zwykłym spacerem;

* Jak wynika z badań Cooper Institute (Research Quarterly for Exercise and Sports) różnica we wspomnianym powyżej zużyciu energii może wynieść nawet 46 proc.

* Uprawianie Nordic Walking pomaga zwalczyć bóle mięśni w okolicach szyi i karku;

* Wpływa na zwiększenie ruchliwości bocznej szyi i kręgosłupa;

* Doskonale pracuje mięsień prostujący przedramienia i zginacz, a także tylne partie mięśni ramion, mięśnie klatki piersiowej i pleców;

* Nordic Walking nie ma szkodliwego wptywu na stan stawów i kolan po kontuzjach;

* Zastosowanie kijów powoduje mniejsze obciążenie stawów kolanowych;

* Podczas godziny uprawiania Nordic Walking spalamy ok. 400 kalorii (280 podczas zwykłego spaceru);

* Kije poprawiają bezpieczeństwo podczas chodzenia i zmniejszają ryzyko upadku.

A WIĘC ZŁAP ZA KIJE I DOŁĄCZ DO MNIE!




Na podstawie "Łap za kije", E. Kuśnierek oraz "Nordic Walking" - Sport News

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Spacer z kijkami (1)
Spacer z kijkami (2)
Spacer z kijkami (3)

  • /ciekawostki/zdrowie/340-postawmy-na-stawy
  • /ciekawostki/zdrowie/326-uzdrawiajca-moc-snu