Wigilia na świecie

 

12 potraw na wigilijnym stole to typowo polska tradycja. W Portugalii serwuje się za to 12... deserów

Wigilia Bożego Narodzenia nie jest wolnym od pracy dniem świątecznym. Przyznacie jednak, że to dzień niezwykły. Całodniowy post, uroczysta wieczerza z tradycyjnymi potrawami, rodzina zebrana przy stole - czy tak jest we wszystkich chrześcijańskich domach na świecie? Odpowiedź brzmi: nie! W większości europejskich krajów wigilia przypomina jedynie elegancką kolację, a np. we Francji, w Holandii i Anglii w ogóle nie jest obchodzona. Tylko w Europie Wschodniej, gdzie świąteczne tradycje wywodzą się ze słowiańskich wierzeń, wieczerza wigilijna jest najważniejszym posiłkiem w ciągu roku. Co robią mieszkańcy innych części świata, gdy Polacy, Litwini, Słowacy i Czesi wyczekują pierwszej gwiazdki?

Finlandia. Honorowe miejsce na wigilijnych stołach w tym kraju zajmuje pieczony w całości prosiak!

Niemcy. Tradycyjnie w trakcie wigilii Niemcy jedzą... sałatkę kartoflaną z kiełbasą. Dzieci dostają talerz pełen słodyczy i owoców.

Szwecja. Wieczerza wigilijna nie jest postna - przygotowuje się wiele dań z wieprzowiny, np. szynkę i nóżki w galarecie. Ulubionym deserem Szwedów jest ryż z owocami i migdałami.

Portugalia. Najbardziej charakterystycznymi potrawami są suszony dorsz i krokiety rybne. Na stołach pojawia się także... 12 deserów!

Hiszpania. Na rodzinną kolację przygotowuje się dania z owoców morza i ryb, a także z indyka i jagnięciny. Na deser podaje się specjały z marcepana, nugat i wino musujące cava.

Włochy. Obowiązuje całodniowy post, na wieczerzę przygotowuje się dania z ryb i sałatki.Dobra kuchnia, POLSKA THE TIMES, 4 grudnia 2008

  • /ciekawostki/442-obyczaje/2723-ukryte-pod-choink
  • /ciekawostki/442-obyczaje/2687-uprzejmo-saba-strona-polakow