HISTORIA - Podwójne życie pięknej polskiej skandalistki

Piękna Zofia podbiła salony całej Europy stając się pierwszą polską celebrytką. Słynąca z licznych skandali erotycznych kobieta odcisnęła swoje piętno na historii Polski. W wieku 12 lat została sprzedana przez matkę, ale wykorzystała ogromną szansę od losu. Dziewczynka z biednej rodziny rzuciła na kolana możnych ówczesnego świata.

Zofia Potocka jest jedną z najbarwniejszych postaci w polskiej historii. Budzi także spore kontrowersje z uwagi na bujne życie osobiste, które silnie wiązało się z polityką upadającej pod koniec XVIII wieku Polski. Słynąca z licznych romansów urodziwa kobieta poznała elitę współczesnej Europy, także tą jej część, która w tragiczny sposób przypieczętowała losy polskiego państwa.

Ta kurtyzana może uchodzić także za pierwszą polską celebrytkę, korzystającą z blichtru sławy, otoczoną przez liczne grono (męskich) fanów. Jej mężowie oraz dzieci były ważnymi postaciami w ówczesnej historii Polski, choć niekoniecznie zapisali się w niej dobrze. Nowe światło na jej postać rzuca książka "Ogród Afrodyty" autorstwa Ewy Stachniak, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Liczne romanse "pięknej Greczynki"

Piękna Zofia, która podbiła europejskie salony, urodziła się w 1760 roku  w Bursie, dawnej greckiej kolonii w Azji Mniejszej, późniejszej stolicy Imperium Osmańskiego. Wysoki status zmieniała dzięki osobistemu pięknu i inteligencji. Jej matka utrzymywała się ze sprzedaży warzyw, ojciec handlował bydłem. Gdy rodzina popadła w kłopoty finansowe, matka sprzedała mającą wówczas 12 lat Zofię polskiemu ambasadorowi w Konstantynopolu. Oddanie córki podstarzałemu, ale majętnemu mężczyźnie, poprawiło los całej rodziny; wydarzenie to zmieniło także losy samej Zofii.

Przez kilka lat była kochanką ambasadora, później została prostytutką. W końcu wykupił ją polski wojskowy Józef Witt, który następnie się wziął z nią ślub. Wraz z małżonką udał się następnie do Paryża, gdzie Zofia odniosła wielki sukces towarzyski, stając się jedną z najbardziej znanych "pań na salonach".

To właśnie w  stolicy Francji okrzyknięto ją mianem najpiękniejszej kobiety Europy. Wtedy także ujawnił się wybujały temperament Zofii. Podczas pobytu w tym kraju romansowała np. z braćmi króla Francji - hrabiami Prowansji i Artois. To był dopiero początek "niebezpiecznych związków" za kulisami dworskich intryg.

W 1798 roku Zofia, po raz drugi, wyszła za mąż za Stanisława Szczęsnego Potockiego, który wcześniej pomógł jej zresztą uzyskać katolicki rozwód, co w tamtych czasach było sprawą dość skomplikowaną. Zofia nie zrezygnowała jednak z romansów, wdała się w erotyczny związek nawet ze swoim pasierbem, Szczęsnym Jerzym Potockim. Pomimo tych wyskoków małżonek Zofii, za spore pieniądze, wybudował jej okazały park zwany Zofiówką.

Cały czas narastał jednak rodzinny konflikt - o pieniądze i wpływy. Po śmierci męża w 1805 roku Zofii udało się zatrzymać sporą część majątku, ale stało się to tylko dzięki kolejnym kochankom - pasierbowi Feliksowi Potockiemu i carskiemu gubernatorowi Nikołajowi Nowosilcowi.

Ciemne strony "epoki rozumu"

Ewa Stachniak, próbując wiernie odtworzyć skomplikowany portret Zofii Potockiej, sięgnęła po wszystkie dostępne źródła. W ten sposób powstała powieść historyczna, będąca  studium jednej z najciekawszych postaci polskiej historii. Autorka opisała także realia ówczesnej epoki, bardzo ważny aspekt wpływający na kształtowanie się charakteru, który do tej pory był raczej pomijany.

Epoka Oświecenia, która próbowała stworzyć człowieka "nowego typu", miała także jednak swoje ciemne strony. Przekonuje o tym biografia Zofii Potockiej, choć pełny obraz nie jest aż tak jednoznaczny.

Wiek XVIII, czyli "czas rozumu i doskonałości", doprowadził do przewartościowania ludzkich postaw. Sama Potocka twierdziła, że "moralność jest przebrzmiała, a prawa - przestarzałe". Jak tłumaczyła, człowiek chce być jedynym sędzią swojego zachowania i swojej wiary, a "skoro siła tkwi w człowieku, to nie powinien on się podporządkowywać niczyjej władzy".

Pierwsza polska "celebrytka"

- Nie można dać się nabrać na miłość i dobroć, bo burzą one wewnętrzną równowagę - tak Potocka zwykła mówić o swoich związkach z mężczyznami. Taki skrajny "indywidualizm" sprawiał, że jej wdziękom nie mogło oprzeć się wielu mężczyzn, nawet oficjalnych faworytów carycy Rosji Katarzyny Wielkiej. Z drugiej jednak strony, odwrócenie się od moralności powodowało liczne konflikty osobiste. Ale hrabina, twierdzącą, że "życie mija zbyt szybko, a umiera się nie czując bólu", nie zmieniła się ani trochę.

Potocką można, w pewnym sensie, potraktować jako pierwszą celebrytkę. Ta urodziwa kobieta "wykorzystała dary, które dostał od Boga" - i wykorzystała je bardzo dobrze. Skorzystała z niesamowitej szansy, którą zapewnił jej sukces na europejskich salonach. Wchodząc do dość rozpustnego świata arystokracji wcielała w życie maksymę "Nieważne, co mówią, byle tylko mówili"", wdając się w liczne romanse z czołowymi osobistościami Europy. Hrabina ceniła sobie bardzo męskie zaloty, bo "zazdrość to przyprawa miłości".

Blichtr sławy i liczne pochlebstwa rekompensowały najbardziej bolesne komentarze, które padały czasami pod jej Potockiej. Cena za takie "podwójne życie" była wprawdzie wysoka, ale oszałamiająca kariera, jaką zrobiła hrabina w ówczesnej Europie, była warta podjęcia ryzyka, a "cel uświęcał środki". W końcu, jak mówiono w XVIII wieku, "Bóg sprzyjał odważnym, bo Fortuna była ślepa".

Ciekawe wątki polityczno-rodzinne

Zofia Potocka odcisnęła swoje piętno także na politycznej historii Polski. Jej mąż Szczęsny Potocki, był jednym ze zwolenników Targowicy, która zniszczyła próby wyrwania Polski spod rosyjskiej kurateli, choć po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, próbowała nakłonić go do rezygnacji ze współpracy z Rosją. Z drugiej jednak strony, zażyła znajomość z wieloma wpływowymi Rosjanami obarczyła jej biografię zarzutami o prorosyjskość i korzystanie z rosyjskiej protekcji.

Ciekawe są także losy dzieci Zofii Potockiej. Hrabina zmarła w 1822 roku w Berlinie pozostawiając po sobie dwie córki i czterech synów. Jan Witt, syn z pierwszego małżeństwa z polskim wojskowym, wstąpił do tajnej carskiej policji, gdzie wsławił się niszczeniem ruchu dekabrystów i szpiegowaniem polskich patriotów. W 1831 roku, po klęsce Powstania Listopadowego, przewodniczył Najwyższemu Sądowi Kryminalnemu w Warszawie, gdzie, w imieniu cara, zasądzał surowe kary dla polskich bojowników o wolność.

Z kolei Aleksander, syn Zofii z drugiego małżeństwa, wziął udział w Powstaniu, opowiadając się po stronie patriotów. Za karę car Mikołaj I skonfiskował słynną Zofiówkę, która hrabina otrzymała w prezencie do Szczęsnego Potockiego.

PRZEMYSŁAW HENZEL

Artykuł opublikowany został przez Autora 13 kwietnia 2013 na portalu ONET.PL

  • /ciekawostki/424-historia/2953-historia-franciszej-jozef-i-polka