Kochani babcia i dziadek

 

Babcia i dziadek. Najmilsze skojarzenie z dzieciństwa. Rozpieszczają, kochają bezwarunkową miłością, pozwalają prawie na wszystko.

Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez nich. Babcia i dziadek są z wnukami od ich najmłodszych lat. Kochają do szaleństwa i pozwalają na wiele. Zaraz po rodzicach są nauczycielami i pierwszymi przyjaciółmi. Wnuki uwielbiają z nimi przebywać. Ale relacje między dziadkami a nimi różnią się od tych między rodzicami a dziećmi. Czasem pozostają ze sobą w pewnym konflikcie. Trudno to zrozumieć i pogodzić, ale zwykle trzeba zaakceptować.

Czytaj dalej

Na zdrowie dziadka

 

Czy przebywanie z małym dzieckiem wpływa pozytywnie na stan zdrowia babci? Czego dziadek moze się nauczyć od wnuka? Jak określić granice obowiązków dobrych dziadkow? - wyjaśnia doktor Andrzej Jóźwiak, specjalista geriatrii z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Czy kontakt z wnukami dobrze wpływa na zdrowie dziadków?
Andrzej Jóźwiak
: Tak, bo dzięki niemu ludzie, nawet bardzo wiekowi, mają cel w życiu, powód i motywację do działania. Kontakt z wnukami zwiększa ich aktywność, czują się potrzebni. To szczególnie ważne dla tych, którzy byli aktywni zawodowo, bo przechodząc na emeryturę, zazwyczaj tracą sens życia. Uważają, że nie są już nikomu potrzebni, a więc nie ma nawet po co wstawać rano. Myślą, że nikt ich już nie ceni, skoro nie należą do grupy, jaką była firma. A jeśli mają wnuki, mają nowy cel i nowe zadanie.

Czytaj dalej

A co, jeśli ja jestem "nowoczesną" babcią?

 

      Kocham moje wnuki, ale mam też swoje życie. Jestem dość młodą babcią, sprawną fizycznie, kocham łażenie po górach, wycieczki, wczasy, spotkania z koleżankami, wypady z mężem gdzieś w Polskę i nie tylko,  kocham czytać książki i teraz wreszcie mam na to wszystko czas!  Ale moja córka uważa, że opiekowanie się jej dziećmi to wręcz mój obowiązek!

Czytaj dalej

Niezastąpieni dziadkowie

 

Najstarsi w rodzinie są wprost uwielbiani przez jej najmłodszych członków. Dlaczego tak jest? Oto 10 dowodów na to, że dziadkowie są niezastąpieni.

Dają wnukom tyle ciepła i miłości, że zasługują na milion orderów uśmiechu. Dzięki nim dzieciństwo jest pełne magii. Bez nich nie byłoby mamy i taty! A poza tym?

Czytaj dalej

Gdy babcia staje się nianią

 

Chętnie korzystamy z pomocy babci przy opiece nad pociechą. Nikt inny przecież z taką miłością i oddaniem nie zajmie się naszym skarbem. Co robić, by stosunki z nią układały się jak najlepiej?

Kiedy wychodzimy za mąż i opuszczamy dom rodziców, kontakty z nimi stają się bardziej okazjonalne i trudniej o konflikty. Spotykamy się na wspólnych obiadkach, wręczamy prezenty z okazji urodzin, na sobotniej kawie opowiadamy, co wydarzyło się w tygodniu. Z reguły jest miło i przyjemnie.

Czytaj dalej

Dziadkowie niezwariowani

     Babcie muszą sobie zdać sprawę z tego, że już nic nie muszą. Już urodziła, wychowała, może pomagać dzieciom, może też nie pomagać, to zależy od niej. To trzeba wszystkim babciom jasno uświadomić: my swoje już przeżyłyśmy, oddałyśmy siły naszym dzieciom. A teraz możemy pomóc. Z tym że babcia może być na prośbę, a nie na zawołanie.

Czytaj dalej

Dziadkowie i wnuczki

 

Dziadkowie dają nam uwagę, cierpliwość, skupienie. Zwykłe rzeczy, które doceniamy dopiero wtedy, gdy już jesteśmy dorośli. W pamięci przechowujemy rozmowy, na półkach wspólnie zbierane kamienie. Dzieciństwo z ukochanym dziadkiem to kapitał na całe życie.

Czytaj dalej

Radość z babciowania

Chcesz być dobra dla wnuków, bądź dobra dla siebie - przekonuje swoich słuchaczy na zajęciach „Jak być dobrą babcią i dobrym dziadkiem" na Uniwersytecie Trzeciego Wieku psycholog Iwona Majewska-Opiełka. Bo radosna, spokojna babcia przekaże radość wnukom.

Czytaj dalej