Po prostu nie mogłem jej odłożyć

Polecam gorąco książkę, którą ostatnio przeczytałem. Pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Po prostu nie mogłem jej odłożyć. To debiutancka powieść Zofii Mąkosy „Wendyjska winnica. Cierpkie grona”. Rodzinna saga rozpoczynająca się w roku 1938 w Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, przenosi nas w mroczne czasy trwającego już od kilku lat nazizmu. W wiosce żyją ostatni potomkowie Słowian – Wendów.
 
 
Marek

Wendyjska winnica - kilka opinii

 
Pani Zofio, książka rewelacyjna. Pochodzę z Kargowej. Dzięki Pani książce mogę sobie jeszcze lepiej wyobrazić jak wyglądało życie w tamtych czasach w Altreben oraz moim Unruhstadt. Powieść jest delikatna, a zarazem zaskakująca. Bardzo realistycznie wykreowani bohaterowie sprawiają, że czytając zastanawiałam się, czy tacy ludzie naprawdę byli. I gdyby nie fakt, że są to postacie fikcyjne, uwierzyłabym w ich istnienie. Czekam z niecierpliwością na kolejne części!
 
Elżbieta
 
***

Pani Zofio, serdeczne gratulacje! Moja mama jak wyrwała książkę z moich rąk, to nie oddała jej, aż nie przeczytała do końca. Prosiła o przekazanie najszczerszych gratulacji, książka bardzo dobrze napisana, bardzo wciągająca. Ja się również pod tym podpisuję całym sercem! Czekamy na kolejne.
 
Katarzyna
 
***
 
Przepiękna powieść, z niecierpliwością czekam na kontynuację.
 
 
Agnieszka
 
***
 
Dziękuję za wspaniałą powieść. Przenika serce i umysł, uczy historii i wzrusza. Z niecierpliwością czekam na 2. tom.
 
Joanna
 
***
 
Książka cudowna.Wypożyczyłam z biblioteki ale sobie kupię żeby do niej wracać.Pozdrawiam i czekam na następne.
 
Joanna
 
***

Już po pierwszej stronie wpadłam w świat Chwalimia tamtego czasu, przeczytałam jednym tchem. Historia świetnie napisana, zaskakująca i pełna emocji. Gratuluję!
 
Małgorzata

Wendyjska winnica - Cierpkie grona

 

Zofia MĄKOSA

- WENDYJSKA WINNICA Cierpkie grona

 

Bohaterów powieści jest wielu i reprezentują różne postawy. Najbardziej przodującą postacią, jest Marta Neuman, od zawsze mieszkająca w tej miejscowości, gorliwa luteranka i uważająca się za Niemkę, gospodyni, żona i matka. Niemal desperacko, próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach i mimo nacisków ze strony męża, a także niesprzyjających warunków wojennych, stara się nie poddawać się i funkcjonować w rzeczywistości, która nastała.

     Tymczasem w Berlinie, szwagierka Marty, Żydówka, musi ukrywać się przed nazistami by ocalić życie. Dzieci zmuszona jest oddać pod opiekę teściowej, która sama ledwo wiąże koniec z końcem.

     Janka Kaczmarek, kuzynka Marty, która ma polskie korzenie i jeździ do Polski odwiedzać swoja rodzinę, zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo.

     Córka Marty – Matylda zapisuje się do niemieckiej młodzieżowej organizacji. Tam dziewczyna, wychowywana w poszanowaniu wartości ciężkiej pracy, musi zmierzyć się z nauką o bezwarunkowej miłości do Hitlera. W organizacji poddawana jest naciskom i praniu mózgu.
 

Czytaj dalej

Goście na stronie

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłony

Odsłon artykułów:
15864638

Logowanie

Jeżeli założysz sobie konto, będziesz miał dostęp do WSZYSTKICH miejsc tej witryny.